İmamoğlu Ne Dedi? Habertürk Yayınında 'Goebbels, İsraf, Genç İşsizler ve Makam Aracı' Açıklamaları

 > 
132PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Habertürk ekranlarında Didem Arslan Yılmaz'ın yönettiği 'Türkiye'nin Nabzı' programına katıldı. Nagehan Alçı, Mehmet Akif Ersoy, Deniz Zeyrek'in sorularını yanıtlayan İmamoğlu, YSK'nın kararına ilişkin 'Demokrasiye büyük bir darbe vurdular' ifadesini kullandı. 

İmamoğlu, AKP'nin 'çaldılar' kampanyasına ilişkin ise 'Goebbels tarzını uyguluyorlar' dedi. 

İmamoğlu'na yöneltilen sorular ve cevaplar şöyle 👇

Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yayın başlamadan #HerŞeyÇokGüzelOlacak paylaşımında bulundu.

Didem Arslan Yılmaz: YSK'nın gerekçeli kararını nasıl yorumluyorsunuz?

İmamoğlu bu soruya şöyle yanıt verdi: 

"Nasıl bilirdiniz?" Sorusu gibi. Ne yazık ki iyi bilirdik diyemeyeceğim. Dağ fare doğurdu demiştim. Demokrasi adına çok kötü bir süreç. YSK, Türkiye'nin demokrasi sürecine büyük bir darbe vurmuştur. Sıkıntılı süreç öncesinde başlamıştı. 31 Mart gecesi başlamıştı. Kaygılarımız 31 Mart gecesinden önce de vardı."

Binali Yıldırım'ın ile bir gencin 'Seçim neden yenileniyor?' sorusuna 'Çaldılar' cevabı vermesi programda konu oldu.

Deniz Zeyrek: "Genç bir delikanlık rakibinizin yanına sokuldu, o da "Çok basit, çaldılar" dedi. Ben de size başkanım neden yenileniyor diye sorsam, siz de bir kelimeyle bir şey söyleyebilir misiniz?"

"Hukuksuzluk yaptılar denebilir ama çaldılar denmez, "Hırsızlar" hiç denmez. Kime diyorsunuz? Hele hele bir caminin önünde, yanınızda Diyanet İşleri Başkanı'yla beraber "Hırsızlara bırakmayacağız" derken kime diyorsunuz? 6 Mayıs günü, sayın Cumhurbaşkanı'nı ben uğurladım. 5 gün sonra "Çaldılar ve hırsızlar" demeye başladı. Ben de soruyorum, "Kim?" Üzüldüğüm taraf şu; kardeşim 16 milyon İstanbullu mu çaldı, YSK mı çaldı, sandık kurulu üyeleri mi çaldı, kim çaldı? Ben 16 milyon insan ve Türkiye demokrasi süreci mağdur diyorum. Binali Yıldırım'ın neden mağdur olduğunu bilmiyorum. Belki aday olduğu için mağdurdur, bilmiyorum. Goebbels'in tarzı uygulanıyor."

'Bu memleketin sorunları var, kurban olayım, ekonomik sorunları var, 5 milyon işsiz genç var.'

Deniz Zeyrek: Bir tarafta sayın Cumhurbaşkanı, sayın Bahçeli, sayın Yıldırım, sayın Soylu var. AKP teşkilatları Ankara'da bir isimle konuştum. "Bize talimat verdiler, İstanbul'daki akrabalarımızı seferber etmek için çalışıyoruz" dedi. Karşınızda bir tablo var. Siz de "Kemal Bey ön plana çıkmasın, CHP'liler polemiklere girip tartışma yaratmasın" diyorsunuz. Bu dengesiz bir şey değil mi? Rakibinizi kim olarak görüyorsunuz?

"Ben rakibimi görmemezlikten gelen bir insanım. Rakibimi çok konuşan bir insan değilim. Rakibim yerine geçen kimse o da umurumda değil. Bu memleketin sorunları var, kurban olayım, ekonomik sorunları var.Ben sokaklardayım. Bu ülkenin resmi rakamlarla 5 milyonu geçen işsiz sayısı var. Bu ülkenin döviz artışı, borçlanma rakamları bütçe açığı birçok konu. Bu millet size 24 Haziran'da 5 yıl bu ülkeyi yönetin. Atanmış bakanları var bu ülkenin. Yurtdışı konular var. Terörle ilgili sorunlarımız var. Bunlarla ilgilenin. Bana diyor ki, "İstanbul'a niye gidip geliyorsun?" diye soruyormuşum. Esastan çıkarsanız ülkeyi ihmal etmiş olursunuz."

Veri kopyalama iddialarına ilişkin soru İmamoğlu'na yöneltildi.

Mehmet Akif Ersoy: Verilerin kopyalanması çok tartışıldı. Bazı iddialar duydum, sizin talimatınızla değil CHP Genel Merkezi'nden olduğu yönünde. Neden 'dışarıdan' ibaresi var.

"Orada iki tane teftiş kurulundan arkadaş var. Kimse öküzün altında buzağı aramasın. Görevi aldığımız tarih itibarıyla o bilgilerin büyükşehir belediyesinde muhafaza altına alınması. Endişelerim, duyumlarım, ihbarlarım var. Efendim benim 15 yıllık şoförüm Recep, gitmiş alışveriş merkezinde İngiliz ajanları ile buluşmuş."

'24 Haziran'da sayın genel sekretere makam arabalarını gösteririm.'

Deniz Zeyrek: Sizi destekleyen CHP'liler, ittifak partilerinden insanlar sürekli bir umutsuzluk dile getiriyorlar. İptal ettirdilerse ne yapıp edip kazanacaklar, bu sefer bırakmazlar  deniyor. Diğer cenahta da özellikle gelince işsiz kalacaksınız, 18 günde bir şey yapmadı ama, YSK iptal yönünde karar vermeseydi herkesi atacaktı. Belediyelerin yardımları kesilecekti, kendi mahallesine yardımda bulunacaktı deniyor. Bir de şu vakıf meselesini soracağım. Vakıflar genelde zenginlerin kurduğu şeylerdir. Sizin iddianız büyüşehir belediyesi bazı vakıflara para aktarmış. Yoksullardan toplanan paralar bazı vakıflara gitmiş. Bu vakıf mantığına ters bir şey değil mi?

"Allah'a şükür olsun ki, ben 5 yıl belediye başkanlığı yapmış birisiyim. İşten adam atmadığım çok net ortadadır. O kurun çalışanı mı değil mi, alın teri akıtıyor mu akıtmıyor mu? Gerisi teferruat. Ben AKP'li belediyelerden görevi devraldım. 22 müdürlüğün 13'üyle birlikte çalıştım. Beylikdüzü'ne gitsinler sorsunlar. İSMEK'i kapatacakmışım. Ben kapatmaya değil İSMEK'i büyütmeye geliyorum. Üç makam arabasıyla gezen kendini genel sekreter olarak tanımlayanlarla derdim var. Arkadaşlarım geldiler, başkanım burada sosyal medyayı sürdüren arkadaşlar bir teklif yapıyor. Sayın Uysal görevi devraldığında Topbaş'ı takipten çıkarmışlar. Biz de sayın Uysal'ı çıkaralım. Ne münasebet kardeşim, Topbaş'ı da, Uysal'ı da takip edin dedim. O cumartesi bütün makam araçlarını Yenikapı'yı getirtecektim. Ama 18 gün müsaade et. Ama bu adam, İmamoğlu öğrencilere indirim yaptırdı. Ama dini ve milli bayramlarda ücretsiz ulaşım yaptırdı. Artık milli ve resmi bayramlarda da var. Su kullanım bedellerinde indirim yaptık. Meclis toplantıları şeffaf oldu. Bir genel sekreter insanları toplayıp, kahvaltı verip insanları kışkırtmaz. 24 Haziran'da sayın genel sekretere makam arabalarını gösteririm."

Deniz Zeyrek: Sürekli israftan bahsediyorsunuz? Bir rakam çıkardınız mı?

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gider bütçesi yaklaşık 58 milyar lira. Tasarruf ve nitelikli bütçe yönetimiyle minimum yüzde 10 civarında, 6 milyar lira kabiliyet olarak artı değer yaratabileceğini uzman arkadaşlarım benimle paylaşıyor. Sayın Yıldırım'ın çok kritik cümle var, bir belediyenin borcu bütçesinden fazla değilse sorun yok. Kaldı ki büyükşehirin borcu bütçesinin yarısı kadar dedi. Sonra düzeltti. Toplam borcu 26.6 milyar lira. Gelir bütçesinden fazla. 8.2 milyar lira."

Ayrıca bakınız 👇

Ekrem İmamoğlu'na Sorulabilecek Alternatif Nagehan Alçı Soruları - onedio.com
Ekrem İmamoğlu'na Sorulabilecek Alternatif Nagehan Alçı Soruları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir