Görüş Bildir
Haberler
İmam Hatip Liseleri Başarı Hedefini Yakalayamayınca MEB Ortalamayı Düşürdü

etiket İmam Hatip Liseleri Başarı Hedefini Yakalayamayınca MEB Ortalamayı Düşürdü

Yasin Arslan
03.02.2018 - 12:50 Son Güncelleme: 04.02.2018 - 09:45

Milli Eğitim Bakanlığı'nın imam hatip liseleri için belirlediği 2017 başarı ortalaması hedefi 73'tü. Ancak imam hatip liseleri bu hedefe ulaşamadı ve 64'te kaldı. İmam hatip liseleri hedefe ulaşamayınca da Milli Eğitim Bakanlığı hedefi küçülttü ve başarı ortalaması hedefini 64.8'e çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

MEB verilerine göre imam hatip liseleri başarıda son sırada kaldı.

MEB verilerine göre imam hatip liseleri başarıda son sırada kaldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Ozan Çepni'nin haberine göre, Bakanlığın açıkladığı istatistiklerde genel liselerde yıl sonu başarı ortalaması 76, meslek liselerinde 67 olarak belirlenirken, imam hatip liselerinde bu ortalama 64’te kaldı. İmam hatip ortaokullarında ise yıl sonu başarı ortalaması 75.9, diğer ortaokullarda ise bu oran 76.69.

İmam hatip liseleri kitap okumada da son sırada.

İmam hatip liseleri kitap okumada da son sırada.

Öğrenci başına kitap okuma sayılarında da imam hatipliler bakanlığın hedeflerinden geride kaldı. Bakanlık verilerine göre, Anadolu imam hatip liselerinde öğrenciler 2017’de yıl boyunca sadece 4.2 kitap okudu. İmam hatipliler, geçen yılın 8.7 hedefinin yarısını dahi yakalayamadı. MEB bu hedefi de 2018’de 4.3’te tutarak hedef küçülttü.

İmam hatipliler sanat, bilim, kültür ve spor faaliyetlerine de katılmıyor.

İmam hatipliler sanat, bilim, kültür ve spor faaliyetlerine de katılmıyor.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakanlığın verilerine göre Anadolu imam hatip liselerinde sanat, bilim, kültür ve spor alanlarından birinde en az bir faaliyete katılan öğrenci oranı 2015’te 33 olan oranı 37’ye yükseltse de 2017’de yüzde 66 olan hedefi yakalayamadı. Meslek liselerinde yüzde 100, genel liselerde yüzde 90’a ulaşan oran, imam hatip liselerinde yüzde 60’ta kaldı.

MEB’in 2018’de de faaliyetlerinin yarısından fazlasını dini etkinlikler oluşturacak.

MEB’in 2018’de de faaliyetlerinin yarısından fazlasını dini etkinlikler oluşturacak.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın hazırladığı 2018 Yılı Performans Programı'na göre 2018’de de faaliyetlerinin yarısından fazlasını dini etkinlikler oluşturacak. Bakanlık bu yıl da genellikle imam hatiplere yönelik Kuranı kerim okuma yarışması, hafızlık ve Ezan okuma yarışması, kırk hadis etkinlik yarışması, 'Dini Kavramlar Kitapçığı' hazırlanması, imam hatipler için ‘Dost’ kitap etkinliği ve Diyanet ile birlikte binlerce çocuğu kapsayan yaz eğitim etkinlikleri hazırlıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2788
2020
559
182
144
103
81
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

İmam Hatip ile bir derdim yok ama MEB'in İHL'ye bu kadar çok faaliyet yapması ve el üstünde tutması gerçekten sıkıntı. İlerde ülkeyi temsil edecek olanlar b... Devamını Gör

selimreizzz

hala bütçeleri fen liselerinden kat kat fazla

Marv

İmam hatipler bunların götünde patlayacak.Bunlar kendimize çomar yetiştiririz hesabıyla herkesi doldurdular ama gidişat hiç iyi değil.Okullarda öyle pislikle... Devamını Gör

alpagut-han

zaten imam hatipte öğretmen olan bir ablayla tanışmıştım bana eksiksiz şunu dedi..biraz kafası çalışan öğrenciler ateist olup imam hatipten çıkıyor dedi..kad... Devamını Gör