Görüş Bildir
Haberler
İlker Aycı Kimdir? THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı İstifa mı Etti?

İlker Aycı Kimdir? THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı İstifa mı Etti?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın istifa ettiği iddia edildi. Aycı, Kazakistan'da mahsur kalan personelini bırakarak kargo uçağıyla Türkiye'ye dönmesi nedeniyle yoğun eleştirilere konu olmuştu. İYİ Partili Kıdık, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın istifa ettiğini duyurdu. Kıdık, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Aycı'nın istifasını yarın açıklayacağını ifade etti. Peki, İlker Aycı kimdir, neden istifa etti?

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın istifa kararı aldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere Aycı, kararını Yönetim Kurulu’nda açıklayacak. THY’de Aycı’dan boşalacak başkanlık koltuğuna yönetimden bir ismin de getirilebileceği konuşulanlar arasında. İş hayatıyla olduğu kadar özel hayatıyla da gündeme gelen İlker Aycı hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

İlker Aycı Kimdir?

İlker Aycı Kimdir?

1971 yılında İstanbul’da doğan M. İlker AYCI, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında çalışmalar yürüten AYCI, 1997 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans derecesini almıştır. Mesleki kariyerine 1994 yılında başlayan AYCI, Kurtsan İlaçları A.Ş. ve Universal Dış Ticaret A.Ş.’de farklı görevlerde bulunmuştur. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan AYCI, Türkiye’nin en büyük kentinde gerçekleştirilen birçok kalkınma projesinde yer almıştır.

2005 yılında Başak Sigorta Genel Müdürü olarak sigorta sektörüne geçen AYCI, başarılı bir özelleştirmenin ardından 2006 yılında, Güneş Sigorta’nın yönetimini üstlenmiştir. Bu görevini şirketin değerini ve büyüklüğünü artırarak 2011 yılına dek sürdürmüş; aynı yıl, Türkiye’nin yatırım ortamını küresel ölçekte tanıtan ve uluslararası şirketlere ülkedeki yatırım projelerinde destek veren dönemin ulusal ölçekli tek resmi kuruluşu olan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı olmuştur. AYCI, 2013-2015 yılları arasında, 130 ülkeden 170’ten fazla yatırım ajansının üye olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin (WAIPA) önce Başkan Yardımcılığı, ardından da Başkanlık görevlerini yürütmüştür.

Aycı Kasım 2018'de spor spikeri Tuğçe Saatman ile evlendi.

Halen TİM Hizmet İhracatçıları Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Hava Yolları Spor Kulübü gibi organizasyonların yönetim ve denetim mekanizmalarında yer alan AYCI, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-A.B.D., Türkiye-Brezilya, Türkiye-Kanada ve Türkiye-İngiltere İş Konseylerinde Türk Hava Yolları Temsilciliği ile Türkiye-A.B.D., Türkiye-Brezilya, Türkiye-İngiltere İş Konseylerinde Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

AYCI, önceki yıllarda da Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, DEİK Türk-Çin İş Konseyi, Vakıf Emeklilik A.Ş. ve Güneş Sigorta Spor Kulübü gibi kurumlarda benzer görevlerde bulunmuştur. İngilizce ve Rusça bilen M. İlker AYCI, 2015 yılından bu yana Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı yapmaktadır.

İlker Aycı İstifa mı Etti?

İlker Aycı İstifa mı Etti?

Kıdık sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, 'Flaş gelişme...THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın istifası istendiği bildiriliyor... Gelişmeleri duyuracağım.' dedi. Bu paylaşımın ardından bir tweet daha atan Kıdık, 'Son dakika: THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı istifa etti. Yarın Yönetim Kurulu'nda istifasını açıklayacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kazakistan'dan Kargo Uçağıyla Dönmesi Eleştirilmişti

Kazakistan'dan Kargo Uçağıyla Dönmesi Eleştirilmişti

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ocak ayının başında Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının ardından başlayan ve hükümetin devrilmesinin ardından da devam eden protestolar nedeniyle mahsur kalmıştı. Kargo uçağı ile eşi ile birlikte Türkiye'ye geri dönen Aycı'nın ekip arkadaşlarını geride bırakması eleştirilere neden olmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın