Görüş Bildir
Haberler
İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak? Teravih Namazı Camide Mi Kılınacak?

İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak? Teravih Namazı Camide Mi Kılınacak?

Ramazan Ayı’nın başlamasına sayılı günler kala vatandaşlar ilk teravih namazının ne zaman kılınacağını merak ediyor. 20 rekat olarak kılınan bir nafile namazı olan teravih, 2021 yılında ilk kez 12 Nisan Pazartesi günü kılınacak. Son teravih namazı ise Ramazan Ayı’nın son günü kılınacak. Vatandaşlar, koronavirüs nedeniyle teravih namazlarının nasıl kılınacağını araştırıyordu. Diyanet İşleri Başkanının açıklamasına göre teravih bilmecesi son buldu. Peki, teravih namazları nasıl kılınacak? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Teravih Namazları Camide Mi Kılınacak?

Teravih Namazları Camide Mi Kılınacak?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ana teması ‘Şifa Ayı Ramazan' olan 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ali Erbaş, “Mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil, evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz” diye konuştu.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR, NASIL KILINIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer’in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer’in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın