İlk Kez Regl Olan Kızına Tokat Atan Annelerin Saç Baş Yoldurtan Dünya Saçması Gerekçeleri

42PAYLAŞIM

Biri artık şu saçma adetlere son vermeli!

Kadınlar olarak hepimiz aşağı yukarı aynı dönemlerde ilk reglimizi olmuşuzdur. Daha dünyayla ilgili birçok şeyi çözememişken, vücudumuzun doğurganlığa adapte olmaya çalışmasını biraz şaşırarak karşılamış olabiliriz. Bu başlangıç nereden bakarsanız bakın, bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en önemli hem fizyolojik hem de psikolojik devinimlerinden bir tanesidir.

Kimi aileler kızlarına bir gün regl olacaklarını anlatmış ve çocuklarından o gerginliği almaya çalışmış olabilir. Ancak toplum genelinde bırakın regl olmayı, üreme, cinsellik ve hatta yer yer hamilelik bile bir tabu.

Kaldı ki söz konusu cinsiyet "kadınsa", birçok şey konuşulmamaya mahkum. İşte o genellikle müzakereye açık olmayan ailelerdeki annelerin, ilk kez regl olan kızlarına yaptığı adetlerden biridir tokat atmak.

Bunun sadece bize özgü olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Fransa, Afganistan ve İsrail'in bazı bölgelerinde de bu tokat atma adetinin sürdüğü biliniyor. Peki neden? Ne alaka? Nasıl bir sebeple?

Bununla ilgili bir değil birden fazla inanış var. Yapanın da hangisine inandığı belli değil, çünkü o da annesinden öyle görmüş. Hatta belki sebebi hakkında fikri bile yok. Buradaki motivasyon "Atalarımız yaptıysa doğrudur"

Bu tokatın toplumda en çok kabul edilmiş ilk gerekçesi, vücudundan kan geldiğini gören kadının şoka girmesini engellemek. Yani zaten travma yaşayan bir bireyi başka bir travmayla baş başa bırakıyorlar ki hangisini düşüneceğini şaşırıp, afallasın.

İkinci gerekçe ise söz konusu toplumun kadına olan bakış açısını çok acı özetliyor: "Sen artık çocuk değilsin, kendine gel. Ağırbaşlı bir kadın gibi davranmalı, artık zirzop gibi gezmeyi bırakmalısın". Bu da şu demek: Doğurmaya hazırlan, elbet yarın bir gün senin evlenmen lazım (!)

Sonuncusu biraz daha değişik bir inanış. "Tokat atılan kızın yanakları o andan itibaren pembe pembe olur, güzelleşir". Niye ki? Yani emin miyiz bir kere? Eminsek de bu kişisel bir seçim olabilir, belki ben istemiyorum pembe yanaklı olmak? Yoksa beni birilerinin beğenmesi mi lazım? Haa, tamam şimdi anlaşıldı!

Sebebi ne olursa olsun, bu adetin ilkel olduğu ve bir an evvel son bulması gerektiği bir gerçek. Annenin kızına tokat atması, kendi başına oldukça kötü bir psikolojiye sebep oluyor zaten. Bir de cinsiyetinin doğası gereği yaşadığın fizyolojik değişim sebebiyle tokatlanmak demek, kadınlığının bastırılmasından başka bir şey değil. Yaşadığımız birçok sorunun temelinde acaba ailede başlayan yanlışlar da olabilir mi? Kesinlikle olabilir!

Kızınızın regl olması dünyanın en doğal olayı. Lütfen bu durumu normalleştiren bir şiddete alet olmayın. Zaten gördüğünüz gibi gerekçeleri de oldukça anlamsız.

Parti kısmı opsiyonel, o artık size kalmış ne diyebilirim ki...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isik-izi-fatih

Hiç haberim yoktu tokat atıldığından . İyi öğrenmiş olduk .

dyrc

Hz. Havva'dan beri kadınlar regl olmuyor mu? Milyon yıllık bir meselenin nesini idrak edemedik de hala konuşuyoruz? Acıkmak, susamak gibi doğal bir şey değil mi bu? Çok saçma geliyor bana her fırsatta gündem olması.

mokhi

Annenin ellerinden op benim yerime cok guzel dusunmus. Halil sen ne yasadin acaba tanimadigin insanin annesine hakaret edicek kadar? Baban annene bir guzel soz soylemedi mi yoksa

papichulopapichulo

Kizlara tokat atiyorlarken erkekler icin de erkek oldun diye penis basini koruyan ve cinsel iliski sirasinda en cok hazzi veren sinirlerin bulundugu et parcasini kesiyorlar. Orada herkesin icinde soyunup uyusturucu igne olup yine milletin gozu onunde sunnet oluyorsun.Senin seyini sunnetci kesip dikerken millet kepce izlermis gibi seni izliyor.Is bittikten sonra da dogru duzgun yuruyemiyorsun bile. Gereksiz aci gereksiz dugun gereksiz kiyafet gereksiz davetiye gereksiz masraf. Cocukken anlamiyordum ama simdi sunnetin cok kotu bir sey oldugunu anliyorum. Bu toplum neden milletin penisine vajinasina bu kadar takik neden boyle davraniyor bir turlu anlayamiyorum.

salvador-dali

dostum sünnet tamamen pagan inançlarından kalma bir gelenek. sümerler babiller yahudiler araplar derken Türklerde bu kültürü kapmış maalesef.

joliie

Bir gün anneme bu kadar cahil olmadığı için teşekkür etmek istemeyeceğim hiç aklıma gelmezdi.

Görüş Bildir