İlişkinizde Cinsel Arzuları Hayatta Tutmak İçin Neler Yapmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

-

Konuşmakta zorlandığımız bir konu da, uzun soluklu ilişkilerde cinselliği hayatta tutmanın karmaşıklığıdır. Seks Araştırmaları Bilimsel Dergisi'nin yaptığı son araştırmaya göre bunun bazı yolları var. 

Kentucky Üniversitesi'nden araştırmacıları Kristen Mark ve Jullie Lasslo'nun toplam 64 makale yazarak sonuçlandırdığı bu araştırmadan bazı önemli noktaları sizler için Real Clear Science'tan derledik.

Kaynak: https://www.realclearscience.com/quick_a...

Beklentilerinizi mümkün olduğunca gerçekçi tutun.

Cinsel arzuların ve seks yapma sıklığının hayatın farklı dönemlerinde, sağlık ve benzeri birçok farklı faktöre göre iniş çıkışlar yaşayacağını kabul edin.

İki tarafın da birbirini birçok anlamda çekici bulması çok önemli.

Duygusal olarak güven ve birbirine özen gösterme çekicilik anlamında çok büyük faktörler. Fiziksel anlamda ise doğru beslenme, egzersiz yapma, bakımlı olma ve giyim tercihleri fazlasıyla etkili oluyor. Bunlardan en önemlisi ise, her iki tarafın da birbirine neyi çekici bulduğunu söylemesi gerekli.

Her iki taraf da bağımsız ve kişisel alanını sürdürmelidir.

Romantik ilişkilerde birbirinin paçasına yapışmak, sürekli onlardan beklentisi olmak, partneri yanında olmadan hiçbir şeyi yapamamak cinsel anlamda da büyük zararlar verebilir. Kendi kimliğinizi kaybetmeyin, ilişkiniz dışındaki hayatı da bağımsız olarak sürdürmeye özen gösterin.

Stres, yorgunluk ve negatif duygularınızı yönetin.

Uyku düzeninize ve miktarına mutlaka dikkat edin, düzenli olarak spor yapın, iş ve özel hayatınızın dengesini bozmayın. Bazen stres ve yorgunluktan kaçınamazsınız ama bu konular hakkında partnerinizle konuşarak birbirinizi anlamaya çalışabilirsiniz.

Partnerinize karşı duygusal ve fiziksel anlamda mutlaka hassas ve hevesli olun.

İlişki yaşadığını kişinin ihtiyaçlarına karşı hassas olun ve mutlaka bekletmeden karşılık verin. Konu seks olduğunda ise, partneriniz için emek harcayın. 

Özellikle seks konusunda köşe yazarlığı yapan Dan Savage, 'iyi, özverili ve hevesli' olmanın önemini anlatıyor. Yatakta 'iyi' olmak, 'özverili' olmak yani karşı tarafın zevkini de düşünmek, 'hevesli' olmak yani mantık çerçevesinde farklı şeylere açık olmak.

İletişim, iletişim, iletişim!

İlişkide yaşanan sıkıntıların çoğunun çözümü etkili iletişim kurmaktır. Bunu cinsel arzular ve sorunlara da uygulamaya özen göstermelisiniz.

Yeniliklere birlikte açılın.

Yapılan çalışmalara göre cinselliğin içine oyuncak, rol oynama ya da beklenmedik şeyler deneme gibi farklılıklar katan partnerlerin cinsel arzuları daha uzun soluklu oluyor. 

Bunun yanında karşılıklı flört oyunlarını sürdürmek de güzel bir ilişkide anahtar davranışlardan biri.

Politik ve sosyal eşitliliğe inanın!

Yine yapılan araştırmalara göre, ev işlerini, çocuk bakımını ve ev gelirini ortak paylaşan çiftlerin cinsel arzuları da daha yüksek oluyor.

Kültürel beklentiler ve normların dışına çıkmaya çalışın.

Heteroseksüel ilişkilerde seks konusunda genellikle erkeklerden dominant, kadınlardan ise itaatkar olması beklenir. Araştırmalara göre bu fazlasıyla dar görüşlü tavır, her iki partneri de zora sokuyor. 

Her iki taraf da kültürel stereotipleri yıkmalı ve farklı rolleri üstlenmelidir.

Bu çalışma genel anlamda heteroseksüel, aynı ırka mensup ve uzak mesafe yaşamayan çiftleri kapsamaktadır.

Mark ve Lasslo'ya konuyu şu açıklamayla değerlendiriyor ve sonuca bağlıyor; 

"Uzun dönem ilişkilerde cinsel arzunun yavaş yavaş gerilemesi oldukça sık görülen fakat kesinlikle ortadan kaldırılabilir bir durumdur. Bunu inkar etmek yerine, kabul edip üzerine gitmek en iyi çözüm yolu olacaktır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-cenker-yaman

eyyy onedio! Israrla "seks" sekmesini açmıyorsunuz. Goygoy spor hikaye, seksin getirdiği reyting şahane.

teknoooo

vay be millet sevişiyorya :) biz hala elizabeth

barbatusos

ya da bu kafada kadina tecavuz😬

teknoooo

tam olarak ne demek istiyorsun ?

barbatusos

yani elizabeth muhabbeti yapan erkek genelde sapik olabiliyor. yoklugundan, hazimsizligindan tecavuz ediyor.

teknoooo

hmm... ilk defa elizabeth olayını böyle yorumlayan birisini gördüm. böyle bir konuda genelleme yapmak ne kadar doğru bilemiyorum... haaa beni soruyorsan, ben İNSANIM hacı :)

barbatusos

Annelleri haram lokma yedirmis galiba kanlarina karismis ..! senin 'millet sevisiyor ya biz elizabeth'e devam cumlen bu devirde bana gore boyle yorumlaniyor ;)

barbatusos

bu paylasimlari onemsiyorum. icimizde namuslu namussuzlar ahkam kesmez umarim

Görüş Bildir