İkiz Kardeşi Kaunos'a Aşık Olma Hatasına Düşüp Gözünden Bir Damla Yaş Eksik Olmayan Bahtsız Prenses Byblis

44PAYLAŞIM

Byblis'e kızsak mı üzülsek mi bilemedik doğrusu...

Tanrı Apollon’un oğlu Karia Kralı Miletos’un ikiz çocukları olur. Bu çocuklardan erkek olana Kaunos, kız olana ise Byblis ismini verir.

Çocukların anneleri ise Maiandros yani Büyük Menderes Nehri’nin kızı Kyane’dir. Peki, nedir dersiniz bu iki kardeşin hikâyesini satırlarımıza sürükleyen? Kardeşlerin birbirlerine duydukları yasak aşk

Byblis ikizini öyle sever öyle beğenir ki, onu öpmeye sarılmaya doyamaz. Her anını onunla birlikte geçirmek, sürekli Kaunos'un yanında olmak ister.

Başlarda bu aşırı sevginin sebebini yalnızca kardeş olmalarına bağlar Byblis, ancak sonraları bu sevginin doğal olmadığını anlar ve kendini tutayım aşkını bir mektupla Kaunos’a bildirir.

Kaunos ise kardeşinin aşk itirafını duyunca çok öfkelenir ve onun duygularından tiksinir. Bir daha Byblis ile yüz yüze gelmemek için kaçıp gider. Lykia ile Karia sınırlarında, günümüzdeki Dalyan bölgesine gelerek burada Kaunos kentini kurar.

Byblis ise terk edilmiş olmanın acısıyla adeta çıldırmanın eşeğine gelir. Hayat onun için çekilmez bir hal almıştır.

Babası ve çevresindeki diğer insanların onu sürekli aşağılaması, duyduğu hakaretler ve Kaunos’a duyduğu özlem bir araya gelince duyguları harap olur. Her gün gözyaşı döker, ağlamaktan göz pınarları kurumuştur artık. Öyle ki, mite göre Dalyan’daki labirenti andıran kanallar Byblis’in gözyaşlarının aktığı yolların aşınmasıyla oluşmuştur…

Hiçbir yerde huzur bulamayan Byblis, yollara düşer ve Anadolu’yu boydan boya dolaşır. En sonunda dayanamaz, yüksek bir kayalıktan aşağı atar kendini.

Ama Nympa’lar genç kızın haline acıyıp onu bir pınara çevirirler, zavallı Byblis'in gözyaşları bir çağlayan gibi akıp durur.

Bu efsanenin başka bir versiyonu da vardır, ki onda kardeşine aşık olan kişi bu kez Byblis değil de Kaunos’tur.

Bu durumu öğrenen ve çok sinirlenen Kral Miletos, Kaunos’u ülkesinden kovar. Byblis de bu yüzden çıldırır ve kendini asar. Her türlü bu hikâye acı bir sonla biter.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elmas-ravza-kalmaz

Yazınızı kontrol etseydiniz bir. Türkçe bilmiyorsanız ona lafım yok.

abrakadavra

Byblis ve ben bunları hiç hak etmedik.

kedi-ve-cat

SADECE YORUM YAPMAK KESİYOR AMK DİOSU YETER ARTIK YENİ İNSAN İSTESEK BURADA NE İŞİMİZ VAR

pepe-the-frog

Yani kardeşine de yürüyen ne bileyim!

denverr

Ne igrenc bi hikayeymis 😒

serh

entry nick :D

cent

Bunu bir Tarqeryan hanedanı aşığı bir adamdan duymak güldürdü ))) Yediler seni güldürsün.

Görüş Bildir