İkinci Dünya Savaşındaki Savaş Uçakları ve Mürettabetın Adeta Dün Çekilmiş Gibi Renklendirilmiş Fotoğrafları

15PAYLAŞIM

Londra, İngiliz Savaş Müzeleri'nin küratörlüğünde gerçekleşen yeni sergide, İkinci Dünya Savaşı'nın oldukça görkemli fotoğrafları meraklılarıyla buluşmuş oldu. Hava muharabelerinin önemini de ortaya koyan fotoğraflar, son teknoloji kullanılarak yeniden renklendirildi.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article...

Kraliyet Hava Kuvvetleri 112. filodan Kittihawk 3'ler Tunus'da bir çöl üssünden havalanmaya hazırlanıyor, Nisan 1934.

'Köpek balığı' rumuzlu filo, Curtiss P-40'larının üzerinde bu resmi kullanan ilk bölük olmuştı. Tasarım ise Luftwaffe Messerschmitt Bf 110s'lerden kopyalanmıştı.

Deniz hava bölüğünden asteğmen Harold Salisbury, Supermarine Seafire Mk Ib NX942 'AC-E' ile uçuşa hazırlanıyor.

Eylül 1943. Supermarine Seafire, Supermarine Spitfire'ın bir donanma uyarlamasıydı. Amaca yönelik yeni bir modelin gelmesinden önce bir donanma avcısı olarak yaratıldı. Model Haziran 1942'den kısa bir süre sonra hizmet vermeye başladı.

No 441 Filosunun Martin B-26 Marauderleri, 1945'in 320 Bombardıman Grubu.

“Dul bırakan” ya da “Uçan torpido” olarak adlandırılan uçak, Glenn L. Martin Şirketi tarafından Middle River'da inşa edilen çift motorlu bir orta seviye bombardıman uçağıydı. 1941-1945 yılları arasında Maryland, River. 5.288 uçağı, Kraliyet Hava Kuvvetleri, Güney Afrika Hava Kuvvetleri, ABD Ordusu Hava Birlikleri ve Serbest Fransız Hava Kuvvetleri tarafından uçuruldu.

Havadaki Savaş'ın yazarı ve IWM'nin kıdemli küratörü Ian Carter bu çalışma için şunları söylüyor: 'Renkli fotoğrafçılık, İkinci Dünya Savaşı sırasında nadir bir teknolojiydi; Film pek mevcut değildi ve görüntü baskısı pahalıydı."

Nisan 1943'te Tunus'ta Gabes'ten kalkışa hazırlanmakta olan MK IID Kasırga modeli.

Hawker Hurricanes, tek kişilik bir uçaktı ve kara saldırılarında kullanılıyordu. Bu özel uçak, 1940 ve 1943 yılları arasında gerçekleşen Kuzey Afrika kampanyası boyunca büyük ölçüde kullanıldı. “Tank buster” modeli, Mayıs ve Haziran 1942'de Libya'daki Bir Hakeim Savaşı'nda 6 numaralı filo tarafından kullanıldı.

Eylül 1942'de 44 (Rodezya) Filosunun Üç Avro Avcısı. Avro Lancaster, İngiliz uçak üreticisi Avro tarafından tasarlanan dört motorlu ağır bir bombardıman uçağıydı.

Uçak, Şubat 1942'de operasyonel hizmet için kabul alındı ve İkinci Dünya Savaşı boyunca Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldı. 

Güney Rhodesia'daki hava ve kara mürettebatının yüzde 24'üne sahip olan 44 (Rhodesia) Filosu, uçağı 4.362 hücum için kullandı. Bombacı filonun 149'u savaş anında ve 22'si de uçak kazalarında imha oldu.

20 Nolu uçuş eğitim okulunun öğretim görevlileri ve öğrencileri, Kuzey Amerika Harvard Mk IIA'ları ile 1943 yılında kameraya poz veriyor.

Bu eğitim tesisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Güney Afrika Hava Kuvvetleri, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Müttefik hava ekipleri için pilotlar hazırlıyordu. Temmuz 1940'da açılan ve Eylül 1945'te kapılarını kapatan 20 No'lu okul, Kuzey Amerika Harvard I, II, IIA, III ve Airspeed Oxford eğitim uçağı ile eğitim yapıyordu.

Ege semalarında uçan bu Wellington GR Mk XIII JA412 'S', Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait, Mart 1945.

Filo, başlangıçta Beyaz Orduyu Bolşeviklere karşı desteklemek için Aralık 1918'de Rusya'ya gönderilmeden önce Ege'de denizaltı karşıtı savaşlar başlattı. Birim, Kasım 1940’ta RAF Bircham Newton’da deniz keşif birimi olarak yenilenmiştir.

1941'de Florida'daki Arcadia yakınlarındaki Carlstrom Field'daki Embry-Riddle Şirketi ile eğitim yapan İngiliz havacıları.

Embry-Riddle, 1929'da ABD'de yeni açılan Hava Ticaret Yasası altında sertifika alan ilk beş hava eğitim okulundan biriydi. Savaş sırasında, kurum İkinci Dünya Savaşı pilotlarını ve mekaniklerini Ordu Hava Gücü'nden ve Kraliyet Hava Kuvvetlerinden dört bölgeye eğitmek için daha da büyüdü. Beş uçuş öğrencisi, bir seferde 60 uçuş saati olmak üzere dokuz haftalık bir kurs boyunca eğitilebiliyordu.

Edwin 'Bill' Fisher, bir P-47D Thunderbolt Shirley Jane III üzerinde Fransa'daki hava üssünde poz veriyor, 1944.

Burada gördüğünüz birlike ise, Montgomery'de bulunan ABD Hava Kuvvetleri aktif görev birimi idi.

Alabama'daki üs Şubat 1943'ten Ağustos 1946'ya kadar Hava Ulusal Muhafız Üssü olarak kullanıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Insanlar savasta bile ne kadar mutluymus varya.. Bizim yuzumuzden dusen bin parca savas yok ama AKP teroru var

metin.e.ekmekci

Gerçek bir WWII uçağını görmek isterseniz İstanbulda Hisart müzesine uğrayın arkadaşlar. Alman Hermann Graf'ın Messerchmitt Bf ( Me ) 109-G6'sı müzede. Ayrıca gerek 2. dünya savaşı koleksiyonu olsun, gerek daha eski dönemlerin koleksiyon ürünleri olsun, gerekse maket ve dioramalar olsun gerçekten güzel ve gezilmesi gereken bir müze. Merak edenler internet sitesine bi göz atabilir. Yeri Çağlayan adliyesinin arka taraflarında.

balerinx

Amerikalılar bu fotoğrafları siyah-beyaz çekerken Almanlar renkli, hatta üç boyutlu çekiyordu ama galeride hiç görmedim.

balerinx

Hatta Almanların uçak tasarımları ve teknolojisi günümüz uçaklarının, jetlerinin, roketlerinin ve füzelerinin ahenk taşıdır.

arcnoise

Junkers leri sayma. Zihin engelli uçaklar onlar.

Görüş Bildir