Yeni İç Güvenlik Tasarısını Başbakan Açıklayacak

 > 
41PAYLAŞIM
Yeni İç Güvenlik Tasarısını Başbakan Açıklayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grubunda, yeni İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nı açıklayacak. Tasarının ele alındığı Bakanlar Kurulu 8 saat sürdü.

Bakanlar Kurulu toplantısı saat 14.30'da başladı, saat 23.00'e doğru sona erdi. Başbakanlık kaynakları, toplantının gündeminin İç Güvenlik Yasa Tasarısı olduğunu, tasarının salı (bugün)  Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Kobani'ye saldıran IŞİD'le PYD arasındaki çatışmaların sürdüğü Kobani'ye peşmergenin destek için geçişine yardımcı olduklarını söylemişti. Dışişleri kaynakları da Türk topraklarından Kobani'ye silah ve peşmerge geçişinin pazar akşam itibariyle başladığını açıkladı. ABD uçakları da pazar gecesi PYD güçlerine havadan askeri yardım atmıştı. Bu gelişmelerin ardından detaylı açıklama için Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın yapacağı basın toplantısı bekleniyordu. Ancak uzun zaman sonra ilk kez Bakanlar Kurulu'nun ardından da bir açıklama olmayacağı açıklandı.

Kobani'ye destek eylemleri sonrası gündeme geldi

Hükümet, 36 kişinin öldüğü Kobani'ye destek eylemleri sırasında çıkan olayların ardından bir güvenlik paketi hazırlamaya karar verdi. Toplumsal olaylarda polisin müdahale yetkilerini arttıracağı duyurulan paketle ilgili planları İçişleri Bakanlığı'nda aldığı brifingin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamıştı. Buna göre; molotof bomba sayılacak, gösterilerde maske ile yüzünü kapatanlar anında gözaltına alınacak.

Davutoğlu sözkonusu reformun "polisiye tedbirler paketi" olmadığını söyledi. AB ve dünya standartlarında önlemler getirileceğini belirten Davutoğlu "Suç işleyenin de, işlediği suç da yanına kâr kalmamalı. Aksi takdirde insanları suça teşvik etmiş oluruz" dedi.

Alman tipi güvenlik modeli

Geçen haftaki Bakanlar Kurulu'nda konu gündeme geldi. Toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Kapsamlı iç güvenlik reformunda özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bu durum nasıl karşılanmaktadır ve belki de bir Almanya önceliğine öncelik vermek suretiyle oradaki uygulamaları, oradaki yetkileri belki esas alabilecek, Türkiye özeline uygulanabilecek bir noktaya getirmek üzere çalışmalara devam edilmesi kararı da verilmiş oldu" demişti.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir