I. Dünya Savaşı'nın Gizemli Hikayelerinden Birisi: ''Ölü Adamların Saldırısı''

-

20. asır savaşlarına bakıldığında, günümüzde daha çok II. Dünya Savaşı'nın ön plana çıktığı ve bunun popüler kültürde geniş bir yer kapladığı görülür. Oysa I. Dünya Savaşı'nın da ilgi çeken yanları vardır ve 1915'te Osowiec Kalesindeki Rus-Alman çatışması da bunlardan birisidir.

Günümüzde Polonya sınırları içerisinde bulunan Osowiec mevkii, kuzey doğu'da Rusya'nın Avrupa'ya girişi olan önemli noktalardan birisindeydi.

19. asırda Rusya'nın elinde bulunan bölgede, nehrin yanında hakim bir konuma kale ve tabyalar inşa edilmişti. I. Dünya Savaşı başladığında burası Alman ve Rus kuvvetlerinin çatışma noktalarından biri haline geldi.

Alman orduları gerçekten teçhizat yönünden avantajlı bir şekilde gelmişlerdi ve Rusları kaleyi savunmaya mahkum bir duruma soktular.

www.wiki-zero.net

1914 sonunda başlayan saldırılar Mart 1915'e kadar bir gelişme kaydedemedi. Almanlar toplar ve ağır makineli silahlarla kaleyi dövüyorlardı. Aylardır 1 milyon kovana yakın mermi yakmışlardı. Fakat Ruslar kaleyi savunmayı başarıyor, fırsat buldukça da beklenmeyen saldırılarla Alman kuvvetlerinin bazı mevkilerini ele geçiriyorlardı.

Rus kuvvetlerinin gaz maskelerinin eksik olduğu biliniyordu. Savaş ahlakına aykırı bir yöntem olmasına rağmen, zehirli gaz bombardımanına karar verdiler.

6 Ağustos 1915'te Almanlar rüzgarın doğru yönde olduğuna kanaat getirip gaz bombardımanına başladılar. Bu şekilde zehirlenecek olan Rusları, gaz maskeleriyle alana hücum eden Alman ordularının kolaylıkla avlayacağını planlamışlardı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymayacaktı.

Zehirli gaz etkisini gösterdikten sonra 7 bine yakın Alman kuvveti saldırıya geçti. Cephelere yaklaştıklarında şok edici bir manzarayla karşılaştılar.

Kanlanmış ağızlarını bezlerle kapatmış, yüzleri yara bere içerisindeki bir avuç Rus askeri bir anda hücuma kalktı. Bunlar zehirli gazdan bir şekilde daha az etkilenmeyi başararak hayatta kalanlardı. Herkesin ölmüş olduğunu bekleyen Almanlar bu şok karşısında dağılmaya başladılar. Bir anda korkan askerler hızla kaçışırken zemine takılıp düşüyor, birbirlerini eziyorlardı. Sayıca üstün Alman kuvvetleri bozuluyordu.

Dağınık şekilde geriye çekilen Almanları bir de geride kalan son Rus topçuları vurmaya başladı.

Zehirli gaz Rus askerlerinin akciğerlerini paramparça etmişti. Resmen ciğerleri kanla karışmıştı ve ağızlarından parça parça geliyordu. Zaten ölüme bu kadar yaklaşmış olan bu askerlerin, sayıları kendilerinden fazla olsa da üzerilerine gelen düşman kuvvetlerine korkusuzca saldırmaları gayet anlaşılabilir bir şeydir.

Neticede bir avuç Rus askeri bu önemli cepheyi korumayı başardılar.

Alman saldırısı geri püskürtüldükten bir süre sonra kale tamamen tahliye edildi. Avrupa basını ise bu ilginç olayı ''Attack of The Dead Men'' (Ölü Adamların Saldırısı) diye adlandırdı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Rus kuvvetleri 1. Dünya Savaşında fena teçhizat eksikliği vardı. Nitekim sayıca az olan Alman ordusu karşısında ezildiler ve büyük kayıplar verdiler. Polonya'da etrafları çevrelendi. Büyük zayiatlar verdiler. General Brusilov biraz zorlasa da Almanları sonra devrime neden oldu bu olaylar. Rusya'da çekildi savaştan. Ruslar 1. Dünya Savaşında pek götünü kurtaramadı Avrupalıların. Doğu Cephesi kapanıp tüm ordu batıya dizilince işte o zaman o zamana kadar ki en brutal savaşlar başladı

Gizli Kullanıcı

almanlar ona rağmen başarılı olamadı

efe-kaya-caglar

helal lan

kerem-kasigur

Zavallı Avrupalıların götünü kurtaran tek millet.

Gizli Kullanıcı

1'de kurtaramadılar pek. Rusların tek başarısı Brusilov saldırısı Avusturya üzerine onda da Transilvanyaya kadar ilerleyip tüm kaynaklarını tükettiler sonra da devrim oldu

Görüş Bildir