Görüş Bildir
Haberler
Hürriyet'in 'Alaçatı' Haberi Soylu'nun Hedefinde: 'Sponsorlu Yazılar Dönemi Bitti Sanmıştım'

Hürriyet'in 'Alaçatı' Haberi Soylu'nun Hedefinde: 'Sponsorlu Yazılar Dönemi Bitti Sanmıştım'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'Alaçatı mafyaya nasıl teslim oldu' haberine tepki gösterdi. Alaçatı'da asayiş olaylarını kontrol altına aldıklarını söyleyen Soylu, 'Sponsorlu yazılar döneminin bittiğini sanmıştım, yanılmışım' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet yazarı Savaş Özbey, “Alaçatı mafyaya nasıl teslim oldu” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Alaçatı'da silahlı gruplar arasında son dönemde sürekli çatışmalar yaşandığını anlatan Özbey, vatandaşların şikayetçi olmaya korktuğunu ifade etti.

Özbey'in yazısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan tepki geldi. Alaçatı'da mafya yapılanmalarının önüne geçildiğini belirten Soylu, son üç yılda sadece bir silahlı yaralanma hadisesinin gerçekleştiğini söyledi. Soylu Hürriyet'in haberi için 'sponsorlu yazı' ifadesini kullandı. 

Soylu'nun Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Her gün bir mekânda kurşunlar havada uçuşuyor"

"Her gün bir mekânda kurşunlar havada uçuşuyor"

Savaş Özbey yazısında şunları kaydetti:

'Minik minik butik işletmeleri, huzurlu sokaklarıyla tanınan Çeşme Alaçatı silahlı grupların yarattığı terörü yaşıyor. Hemen her gün bir mekânda kurşunlar havada uçuşuyor. İnsanlar anlatmaya da şikâyetçi olmaya da korkuyor.

-6 Temmuz’da Çeşme Emniyeti’nde görevli bir emniyet amiri Alaçatı’da organize suç örgütü mensubu oldukları öğrenilen bir grup tarafından rahatsız edildi. Silahlı şüpheliler arasında çıkan tartışma büyüdü. Destek ekip isteyen amirin çağrısı üzerine olay yerine çok sayıda polis memuru sevk edildi. Olay yerine gelip önce vatandaşları dışarı çıkardılar, sonra suç örgütü mensuplarını yere yatırıp ters kelepçeyle etkisiz hale getirdiler.

-10 Temmuz’da Alaçatı’da meydana gelen bir trafik kazası sonucu çıkan tartışmada silah çekildi. Şikâyetçisi olmayan A.K. ve E.K. serbest bırakıldı. Olayla ilgili kamera görüntülerine ulaşan polis silahla tehdit olduğunu görünce A.K.’yı tekrar yakalayarak gözaltına aldı.

- 20 Temmuz’da Rise Alaçatı’da çıkan kavgada yine silahlar konuştu. Olaya tanık olan insanlar ‘Biz içeri su bile sokamıyoruz, bunlar silahla nasıl giriyor?’ diye isyan etti sosyal medyada.

- 22 Temmuz’da terlikli olduğu için Limon Bar’a alınmayan bir kişi kapıdaki güvenlik görevlisini vurdu. Dedikodular saldırganın Urfalı bir aşirete mensup olduğu yönünde...

- 3 Ağustos’ta Erol Tabanca’nın sahibi olduğu Fogo adlı restoran, saat 22.30 sıralarında kimliği belirsiz iki kişi tarafından kurşunlandı. Beş el ateş edilen restoranın tahta kapısından giren kurşunlardan biri içeride eğlenen Selim Onan’ın bacağına isabet etti.

Bunlar gazete sayfalarına yansıyanlar. Bazen de kol kırılsa da yen içinde kalıyor. Olayların hiçbirinde şikayetçi yok. Çünkü insanlar şikâyetçi olmaya ya da basına konuşmaya korkuyor.

"Dört-beş kişilik gruplar halinde dolaşıyorlar"

"Dört-beş kişilik gruplar halinde dolaşıyorlar"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Alaçatı’da yıllardır işletmecilik yapan ve ismini vermek istemeyen bir kişi beldede insan profilinin değiştiğini anlatıyor: ‘Alaçatı’nın her yazki kitlesi bu sene yok. Pandemiden dolayı ya gelmediler ya da yazlıklarında oturuyorlar. Mesela yerli turistten çok, Euro’nun değer kazanmasından dolayı Almancılar ağırlıkta. Ama onun dışında silahlı gruplar türedi. Dört-beş kişilik erkek grupları halinde dolaşıyorlar. Hemen her gece silahların çekildiği kavgalar oluyor. Eski huzur kalmadı. Olayların geldiği nokta basına yansıyanların çok ötesinde’ diyor.

Alaçatı’da dört yıldır işletmecilik yapan başka bir isim de şunları söylüyor: ‘Kapı güvenliği, giriş paraları, otopark ücretleri ciddi bir rant yaratmaya başladı. Mekân başına sezonluk 50-60 bin liradan bahsediyoruz. Bunlara talip olan farklı farklı aileler ortaya çıktı. Genellikle İzmir’e sonradan göç etmiş aileler bunlar. Kendi aralarında da husumet var. Mekân işletmecileri arada kalıyor. Birini alsa öbürü hasım oluyor. Kolay para kazandıkları için çok güzel para harcıyorlar ama bir süre sonra müşterisi oldukları mekânların da huzurunu kaçırmaya başlıyorlar.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
22
11
9
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

süleyman soylu çok güzel bir yazı kaleme almış, gerçekten bu ülkenin vatandaşı olmasam tamamen inanırdım, neyse ki uyanığım :D

Tıntın

Ülkeyi gtaya çevirdiler

Ozan Eril

en iyi siz iş yapıyosunuz eleştiriye gelince sponsorlu