Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın Savcılık İfadesinden Öne Çıkan 5 Başlık

 > -

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından tanık sıfatıyla verdiği ifadesinin ayrıntıları basına yansıdı. Akar'ın ifadesinde en çok öne çıkan 'Tuğgeneral Hakan Evrim, beni Gülen ile görüştürmek istedi' açıklaması oldu.

Akar'ın ifadesinden öne çıkan başlıkları derledik...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine ilişkin tanık sıfatıyla ifade verdi.

Hulusi Akar, darbeci askerler tarafından alıkonulmuş, başına silah dayanmış ve boğazı kemerle sıkılmıştı...

Hulusi Akar'ın Başına Silah Dayayıp Boğazını Kemerle Sıkmışlar - onedio.com
Hulusi Akar'ın Başına Silah Dayayıp Boğazını Kemerle Sıkmışlar - onedio.com

Akar'ın, tanık sıfatıyla verdiği ifadesinden bugün basına yansıyan ayrıntılardan öne çıkanları 5 başlıkta derledik:

1- ‘Tümgeneral Mehmet Dişli 'Herkesi alacağız' dedi’


Dişli, sabah saatlerinde kurtarılan Akar’la birlikte başbakanlığa gelmişti.

"Tümgeneral Mehmet Dişli 'Herkesi alacağız' dedi. Darbecilere ölüm kalım olmadan bitirin dedim ancak ikna edemedim. Mehmet Dişli, 'Komutanın operasyon başlıyor, herkesi alacağız. Taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz" gibi şeyler söyledi."

2- ‘Ben ilk önce anlamlandıramadım’

"Ben ilk önce anlamlandıramadım, cümle içerisinde belki uçaklar demiş olabilir ancak bunun bir kalkışma olarak ifade edebileceğim bir operasyon olduğunu anladım ve hiddetle, 'Ne diyorsun ulan sen, ne operasyonu, sen manyak mısın, sakın' şeklinde bağırdım.

Arkam kapıya dönük olduğu için kapının açık olup olmadığını fark etmedim. İkinci başkanın nerede olduğunu, diğer komutanlarının nerede olduğunu sordum. Kendisi 'Heyecanlanmayın, rahat olun, gelecek gibi' laflarla karşılık verdi.

'Benim seninle bir başkası ile böyle işlerin içerisinde olanlar ile hiçbir işim olamaz, sen benimle ne biçim konuşuyorsun, kim bunlar, siz kimsiniz' gibi soruları sürekli hiddetli sıralıyordum. Çok öfkelenmiştim.

Gittikleri yolun yanlış olduğunu, büyük bir bataklığa battıklarını, cezasını çekeceklerini, hiç olmazsa bir erkeklik gösterip başkalarını bu işe bulaştırmadan ve ölüm kalım olmadan bu işi sonlandırmalarını, hemen giriştikleri bu girişimi durdurmalarını söyledim. Fakat ikna edemedim 'Komutanım bu iş bitti ve herkes yola çıktı' dedi."

3- Akar, Fethullah Gülen ile kendisini görüştürmek isteyen tuğgeneralin ismini açıkladı: Hakan Evrim

"Tuğgeneral Hakan Evrim (Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı), 'Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürelim' dedi. 'Ben kimseyle görüşmem' diye tersledim."

4- Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda konuşması darbecilerin morallerini bozmuş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda konuşması darbecilerin ümitlerini kırdı. 'Savaştan bile beter ettiniz gidip teslim oldun' dedim.

5- ‘Orgeneral Akın Öztürk'e ısrarla onları vazgeçir dedim’

"Zaman ilerledikçe darbecilerin moralleri çöktü. Akın Öztürk'e ısrarla 'Onları vazgeçir' diyordum. 'İnsanları kandırmayın' diye onlara çıkıştım, 'Tamam komutanım biz vazgeçiyoruz' dediler. Beni cumhurbaşkanı veya başbakan ile görüştüreceklerini söylediler. Teşebbüse son verdiler."

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzBaşbakanDarbeFethullah GülenGenelkurmay BaşkanıHulusi AkarRecep Tayyip Erdoğankalkışma
Görüş Bildir