Hindistan ile Pakistan Arasındaki 'Keşmir Gerilimi' Tırmanıyor

 > -

Pakistan ile Hindistan arasında iki haftadır süren gerginlik, zirveye çıktı. Pakistan ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu açıkladı. Hindistan medyası ise Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü aktardı. Komşu iki ülke arasındaki tansiyon, Hint savaş uçaklarının salı günü Pakistan'ı vurmasının ardından tırmanmıştı. 

Hindistan Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağının, Cammu Keşmir'in Budgam bölgesinde düştüğü bildirildi.

PTI haber ajansı, Garend Kalaan Köyü yakınlarında, yerel saatle 10.00 civarında açık bir araziye düşen uçağın ikiye ayrıldığını ve alev aldığını belirtti.

İki pilotunun yanı sıra bir de sivilin öldüğü aktarılıyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter'dan açıklama yaptı 👇

Sözcü Asıf Gafur, Pakistan uçaklarının iki  Hint uçağını vurduğunu, uçaklardan birinin Pakistan kontrolündeki bölgeye, diğerinin ise Hindistan kontrolündeki bölgeye düştüğünü duyurdu. 

Ayrıca Gafur, Pakistan tarafına düşen uçağın bir pilotunun Pakistan ordusu tarafından tutuklandığını belirtti.

Pakistan basını, yakalanan Hint pilotun görüntülerini paylaştı.

📷 ISPR

Pakistan Dışişleri: "Gerilimin tırmanmasını istemiyoruz, ama böylesi bir duruma da hazırız"

Pakistan Dışişleri Sözcüsü Muhammed Faysal da resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pakistan Hava Kuvvetleri'nin Keşmir Kontrol Hattına harekatın amacının savunma olduğunu vurguladı ve ekledi:

"Tüm amacımız kendimizi savunma konusundaki kararlılık ve kabiliyetimizi ortaya koymaktır. Gerilimin tırmanmasını istemiyoruz, ama böylesi bir duruma da hazırız."

Hindistan medyası: "Pakistan uçağı da vuruldu"

Öte yandan, Hindistan basınında yer alan haberlerde, Hindistan hava sahasını ihlal eden Pakistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağının, Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde, Hindistan'ın açtığı misilleme ateşinde düşürüldüğü öne sürüldü.

Ancak Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur bu bilgiyi yalanladı ve Pakistan ordusunun bugün herhangi bir F-16 kullanmadığını söyledi.

Havada tırmanan gerilim üzerine çok sayıda havalimanının ulusal ve uluslararası uçuşlara kapatıldı.

Pakistan'da Lahore, Multan, Faysalabad, Sialkot and İslamabad'daki havalimanları sivil ve ticari uçuşlara kapatıldı. 

Hindistan tarafında ise Srinagar, Cammu, Leh, Çandigar ve Amritsar'daki havalimanlarında uçuşlar durduruldu.

Bölge basınında yer alan haberlerde, Pakistan ve Hindistan hava sahasını kullanacak sivil uçakların da ya çıkış havalimanlarına döndüğü ya da alternatif rota arayışında olduğu belirtildi.

İki komşu ülke arasında gerilim nasıl yükseldi?

📷 AFP

14 Şubat Perşembe günü Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölümünde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlendi. Saldırılarda en az 40 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Keşmir'in Pakistan'a bağlanması için mücadele verdiğini söyleyen cihatçı örgüt Ceyş-i Muhammed üstlendi.

Hindistan hükümeti,  Pakistan'ı da örgütü engellememekle suçladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, "Terörist gruplara ve onların efendilerine sesleniyorum. Büyük bir hata yaptılar. Çok ağır bir bedel ödeyecekler" dedi.

Dün Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Pakistan hava sahasına girerek Balakot bölgesinde hava operasyonu düzenledi. 

Hindistan, söz konusu hava operasyonunda terörist eğitim kampını bombaladığını, bu kampın, Keşmir'de 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı üstlenen Ceyş-i Muhammed örgütü'ne ait olduğunu vurguladı. 

Hindistan, operasyonlarda çok sayıda Ceyş-i Muhammed militanının öldürüldüğünü söyledi ancak Pakistan can kaybı yaşanmadığını iddia etti.

Açıklamada Hindistan'ın düşmanca yaklaşımına yanıt verileceği vurgulandı. 

Ve bugün Hindistan ve Pakistan'a ait savaş uçakları önce Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölgesinde, ardından da Pakistan kontrolündeki tarafında karşı karşıya geldi. 

Pakistan iki Hint savaş uçağının düşürüldüğünü ve bir pilotun yakalandığını açıkladı. Hindistan ise bir uçağın düştüğünü teyit etti ancak olayın Pakistan uçakları ile girilen çatışma sonucu yaşandığı iddialarına açıklık getirmedi.

Anadolu Ajansı, BBC Türkçe ve DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir