Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hiçbir Yere Ait Olmadığı Hissini En Derinden Yaşayanların Bildikleri 13 Durum

4.4bPAYLAŞIM

"Monachopsis" bu hissin adı. Zaman zaman depresif hissettirse de bir yolunu bulduğunuzda özgürlüğe açılan bir kapı olabiliyor.

Bazen bir kök arayışında olursunuz, bazen de bir köke ihtiyacınız olmadığına kendinizi inandırmaya çalışırsınız; hissedenler bilir.

1. Sabahları uyanır uyanmaz hissettiğiniz ilk şeydir ve "Burada mı olmalıyım?" sorusu gün boyu aklınızdan çıkmaz.

2. Belki de ait olduğunuz yerlerin, kişilerin yaşadığınız bir yıkım nedeniyle şimdi çok uzağınızda olmasından kaynaklıdır.

Bir ayrılık, ölüm veya bunun gibi nedenlerle sevdiğiniz yerleri, insanları kaybettiğinizde bu hissi yaşamaya başlamışsınızdır ve bir daha eskisi gibi olmamıştır.

3. Herhangi bir yere aidiyetiniz olmadığı için hayat yolunda bir gezgin gibisinizdir.

Farklı duraklara uğrayarak yol alırsınız.

4. Bazen öyle olur ki evinizde bile misafir hissedersiniz kendinizi.

5. Ailenizle vakit geçirirken uzak şehirlere kaçma isteği doğar, oralara gidersiniz; oralara gidince ise başka yerlere gitme isteği doğar.

Başka yerlere gittiğinizde de yeniden aynı yere dönme isteği oluşur. Sanki ait olduğunuz yerin peşindeymişçesine devam edersiniz buna.

6. Genel olarak gerek yakın çevrenizle gerek toplum geneliyle uyumlu olamadığınız için bu hissi daha baskın hissedersiniz.

7. Bir gün hayatın her şeye rağmen ne kadar güzel olduğunu düşünürken ertesi gün ne kadar kötü olduğunu düşündüğünüz olur.

8. Bu his kimi zaman özgürlüğe açılan pencereniz olabiliyorken kimi zaman sizi esareti altına alabiliyor.

Bir yere ait olmak mı iyidir, olmamak mı? Bundan emin olamazsınız, kafanızı kurcalayıp durur.

9. Gerçekleştiği zaman ona ait olacağınızı düşündüğünüz bir hayalinizin gerçekleşememesi sizi bir boşluğa iter.

Hayalinizdeki işi yapsaydınız ona ait hissederdiniz, ancak bu gerçekleşmediğinde bu duygu kendisini tüm gerçekliğiyle gösterir.

10. Belirsizliğin içindeymiş gibi hissettirdiği olsa da bir taraftan iyidir, toplumun sizi kolayca şekillendirmesi güç hale gelir.

11. Günün birinde gerçekten kendinizi ait hissedebileceğiniz bir yerin olup olmayacağını merak ederek hayatınızı sürdürürsünüz.

Bu his gölgeniz gibi takip eder sizi, bir nefes kadar uzağınızdadır.

12. Aslında evrenin kendisine aitsinizdir sadece. Belli bir millete, düşünceye saplanıp kalmak istemezsiniz.

Her şey sizin olabilir ama siz hiçbir şeye ait değilsinizdir.

13. Özetle; nerede değilseniz hayat orada akıyormuş gibi hissedersiniz.

Baudelaire'in de dediği gibi; "Nerede değilsem orada iyi olacakmışım gibi gelir."

''Düzen ve güven kadar ürkütücü bir şey yoktur. Hiçbir şey. Hiçbir korku...

Aklını en acı olana, en derine, en sonsuza atmışsan korkma. Ne sessizlikten, ne dolunaydan, ne ölümlülükten, ne ölümsüzlükten, ne seslerden, ne gün doğuşundan, ne gün batışından. Sakin ol. Öylece dur. Yaşamdan geç. Kentlerden geç. Sınırları aş. Gülüşlerden geç. Anlamsız konuşmaları dinle, kahvelere otur. Artık hiçbir yerdesin.'' - Tezer Özlü

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karayel2009

böyle düşüncelere sahip olanlar hayalle gerçeği karıştıran aşırı hayalperest ya da zayıf insanlardır. dikkatli olmak lazım.

talha-alptekin1

Yanlış, böyle insanlar hayatı bütün insanlardan daha iyi, daha derin, daha yoğun yaşayan, tek düze yaşamayan, robot olmayan,sikik gibi etrafta sadece tek hayali İphone 6 sahibiyken bi üst modelini almak değildir.. kaldı ki hayalperest diye adlandırdığın insanlar hayalle gerçeği karıştırmazlar çünkü onlar hayallerini bir gün gerçekleşecekmiş gibi ümit edip kurarlar, yaşanılan gerçek sol tarafta, kurulan hayaller sağ tarafta ise orta da 387456325 yıldır afete uğrayan bi köprü var bu 2 sini karıştırmalarının imkanı yok, senin bahsettiğin o karıştıran kişiler şizofreniye doğru sürüklenen insanlar..

asosyolog

o burada mı olmalıyım sorusu yerini ben burada olmamalıyım cümlesine bırakıyor. buradan sonra başlamalı ne başlayacaksa.

tuba.yldrm

şair burada tam olarak benden bahsetmiş.. hatta kısa bir süre önce yazdığım yazı şöyleydi.. İçimde yıllardan beri dinmek bilmeyen bir kaçma isteği var.. herkesten her şeyden her an kaçabileceğimi çok iyi biliyorum.. için için hiç kimseye ve hiç bir kavrama ait olmak istemiyorum.. ev sahibi olmak çocuk sahibi olmak hasılı kaçıp gittiğimde peşimde sürüklediğim birileri ya da bir şeyler olacağı düşüncesi bile beni yoruyor....

edo

Olduğum yerde misafirim,olmadığım yerde ev sahibi.

samet-tuncer

Tamam iyi hoş da zaten karamsar duygular içindeyiz, intihar mı ettirceniz, bu ne depresif içerik..

Görüş Bildir