Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hiçbir Sebep Yokken Yaşanan Trafik Sıkışıklığının Sebebini ve Basit Çözümünü Öğrendikten Sonra Aydınlanacaksınız!

1.8bPAYLAŞIM

Bir otoyolda ilerlerken hiçbir sebep yokken yaşanan trafik sıkışıklığını görüp ufak bir sinir krizi geçirdiniz mi? Trafik dedektifi Demircan Ateş hem bu durumun sebebini hem de çözümünü anlatmaya geldi.

Türkiye'de trafik karmaşasının başkenti İstanbul, bunu bilmeyen kalmadı.

Hatta otomobil kullanan bir İstanbullu, 2017'de 6,5 gününü trafikte bekleyerek geçirmişti. Bu süreyle dünyada trafiğinin en yoğun olduğu Moskova'nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Binlerce aracın katıldığı yollar, kavşaklar bir yana hiçbir katılımın olmadığı otoyollarda bile bir yoğunlukla karşılaşabiliyoruz.

Bu sadece İstanbul'da değil dünyanın tüm noktalarında karşımızda. Kalabalığın trafikle bir ilgisi yok, bana güvenin. Anlatacaklarım zihninizde yepyeni bir kapı açacak.

Şimdi en basit haliyle senaryomuzu bir ortaya atalım. Yolda usul usul ilerlerken yaklaştığınız kavşakta kırmızı ışık yandı ve beklemeye başladınız.

Haliyle ışık yeşile dönüş yaptı, birinci araç hareket etti. Ardından ikincisi, üçüncüsü derken siz dördüncü araç olarak ışık kırmızıya dönmeden geçemediniz. 

Burada sizin yetişememe sebebiniz ışık süresiyle ilgili değil, sürücülerin bir önünde yer alan otomobile göre hareket etmeleri. Kimse ışık yeşile dönüş yaptığında aynı anda hareketine başlamıyor. Özünde kusurlu birer insan olduğumuz için belki de başlayamıyor.

İlk otomobil harekete geçmek için bir saniye bekliyor, ikinci otomobil bunu tahmin ederek o da bir saniye bekliyor...

Böylece her otomobil birer saniye ekleyerek bu bekleme sürecini tamamlıyor. Sıra size geldiğinde ışık kıpkırmızı oluyor. Temelde dikkatimizin dağınıklığı ve tepki süremizin yüksekliğiyle ilgili bir mevzu bu.

Böyle anlatınca biraz karmaşık gelmiş olabilir, biraz daha yaygın bir durumla devam edeyim.

Otoyolları neden inşa ederiz? Bağlantı yollarıyla trafik sıkışıklığı yaşanmasın, duraksamadan hedefimize ulaşalım diye.

Ve işe de yarar.

Fakat otoyollarda da trafik sıkışır, hem de hiçbir sebep yokken. Biz yolun ortasında bir kaza olduğunu düşünürüz fakat bir anda sıkışan trafik birkaç kilometre sonra olağan hale döner. Bu durum 'hayali kavşaklar teorisi' olarak açıklanıyor.

Otoyolda sabit hızla ilerliyorsunuz, tam önünüzdeki otomobil çok az da olsa yavaşlıyor ya da siz takip mesafenizi koruyamıyorsunuz.

Büyük ihtimalle ikinci seçenek gerçekleşiyor. Neyse.

Siz biraz yavaşlıyorsunuz, tam arkanızdaki otomobil sizden biraz daha fazla yavaşlıyor ve onun ardındaki de, yavaşlama zinciri gittikçe büyüyor ve bir noktada bu zincirin en sonundaki araç tamamen duruyor. Görselleştirmeye bir de bu bilgiyle bakın. ☝️

Fark ettiyseniz bir yerde başlayan yavaşlama zinciri başından sonuna tüm otoyola sirayet ediyor...

Hele ki benzer bir sorunun on kilometrelik bir otoyolda birden fazla sefer yaşandığını düşününce trafik sıkışıklığı bir anda kalıcı hale geliyor.

Ve tüm bunların en büyük sebebi kazalar ya da yol çalışmaları değil, dikkat edilmeyen takip mesafesi.

Hem öndeki hem arkadaki otomobile olan takip mesafesini sabit tutarak bu sorunun önüne geçmek çok kolay.

Bunun yanında bir de trafikteki sabit hareketin doğaya olan faydasından bahsedeyim. Yapılan araştırmalar takip mesafesini korumayarak yaratılan hayali kavşakların emisyonları artırdığını gösteriyor, yani hem kendi güvenliğinizi, zamanınızı hem de dünyayı tehlike altına atıyorsunuz. 

Suç sizde değil sadece, hep birlikte atıyoruz.

Gelecekte otonom araçlar trafiğe egemen olursa böylesi sıkışmalarla karşılaşmayacağız çünkü 'takip mesafesi' insani bir sorun.

Yapay zekanın kendine söylenen dışında bir şey yapma niyeti yok. Umuyoruz ki bir an önce daha güvenli hale gelecek otonom araçların bizlere nasıl bir dünya vadettiğini deneyimleyebiliriz ve artan nüfusa rağmen gideceğimiz yerlere hiçbir trafik karmaşası olmadan ulaşabiliriz.

Neden olmasın?

Kaynaklar: 1, 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekrem-karakaya1

trafik sıkışıklığının tek sebebi sol şeridi kullanıp aheste aheste giden orospu evlatlarıdır..

selim-isik1

Eğer küfür etmeyecekseniz, bir konuya açıklık getirmek isterim.... "Çok şeritli ŞEHİRİÇİ YOLLARDA" ama bakın, dikkat edin, şehirler arası değil, "Şehir içi yollarda", her şerit, kendi içinde bir yoldur... "Çok şeritli şehir içi yollarda" sollama yapmak diye bir kavram yoktur... Örneğin, en sol şerit durur, tıkanır, ortadaki ya da bazen en sağdaki akar..... Sağdaysan sağdan, ortadaysan ortadan, soldaysan soldan gider / gidebilirsin... Sol şeridi işgal eden adamlara sövmek yerine, eğer diğer şeritler daha serbest ise, oralardan gitmeyi denesek belki küfür etmeye gerek de kalmaz.... Saygılarımla... (Küfür olmasın, lütfen)

ekrem-karakaya1

Siz beni her önüne küfür eden birisi sandınız herhalde eğer ki bilmediğim bir şeyi söyleyerek beni bilgilendiriyorsanız bundan mutlu olurum ama ben "Çok şeritli ŞEHİRİÇİ YOLLAR diye bir kavram ilk defa sizden duydum tüm Türkiye deki trafik kuralları her yer için aynıdır eğer ki "Çok şeritli ŞEHİRİÇİ YOLLAR için resmi bir trafik kuralı varsa link verin aydınlanalım ben internette biraz araştırdım ama bulamadım herhangi bir yolda 50/60 la gidipte sol şeridi ihlal eden yukarıda bahsettiğim kişiler trafiği yavaşlatmayı geçtim kazaya sebebiyet veriyorlar o zaman haberlerde gördüğümüz o makas atan kişilere ceza yazılmaması lazım adam boş olan yerleri kullanıyor sonuçta..

selim-isik1

Şehirler arasındaki yollarda araç kullanımı, geçiş kuralları herkes tarafından bilinmekte.... Tekrarlamaya gerek yok.... Şehir içindeki çok şeritli yollarda durum şu nedenle farklı: Şehir içi trafiği sürekli biçimde yoğunluk gösterir.... Araçlar, trafik akışının çok yoğun olduğu bu yollarda "bir blok halinde" akar... Her şeritte, öndeki araçla arasına takip mesafesi koymuş olan yüzlerce, binlerce araç, bir bütün oluşturacak şekilde yol alır... Bu gibi durumlarda, en sol şeridin boşaltılması diye bir durum söz konusu olamaz... Her şerit kendi başına bağımsız bir yol olarak görülür.... Bazen -bir nedenle- orta şerit tıkanır, sola ya da sağa geçerek yoluna devam edersin.... Bazen en sol şerit tıkanır, en sağa geçersin... Bu gibi durumlarda "en solu boşaltın, ben geçicem" hali -mecburiyet nedeniyle- düşünülemez... Söylemek istediğim buydu...

Gizli Kullanıcı

Bi yerde insan faktörünü ne kadar aza indirirsen orda huzur ve güvenlik o kadar artar.

fchinaski

Makas atmayi savunmuyorum ancak bazi durumlarda gerekli oldugu asikar. Bu hayali kavsak meselesi antalya gibi kalabalik olmayan bi yerde bile sacma sapan bi trafige donusebiliyor. O noktada makaslayip aradan siyrilmazsaniz ondeki dallamanin gereksiz frenlemesinin yasattigi trafigin icinde kaliveriyorsunuz

oguzhan-ozer

sen makas atarken senin geçtiğin şeritte ki adam da frene basıyor. aynı şey orada da başlıyor. yani öndeki dallama sen oluveriyorsun.

hondatyper

bunun için insanların biraz eğitilmesi gerek anladığım o

ilkyas16

Bok gibi içerik.

Görüş Bildir