Herkesin Aklındaki O Soruya Açıklık Getiriyoruz: Gaz Çıkararak Koronavirüs Hastalığını (Covid-19) Yaymak Mümkün mü?

194PAYLAŞIM

Koronavirüs salgını tüm dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ederken sosyal medya sayesinde bilgi kirliliğinin de ardı arkası kesilmiyor. Son günlerde ortaya çıkan yeni bir iddia ise akıl karıştıran türden: Gaz çıkararak virüs yayılır mı?

Korona salgınıyla mücadelemiz son sürat devam ediyor, bildiğiniz gibi. En büyük temennimiz, hastalığın yayılma hızının azalması ve kontrol altına alınması...

Bireysel olarak alabileceğimiz bütün önlemler, bu sürecin hızlanmasında rol oynuyor. O yüzden neler yapabileceğimizi öğrenmek için sık sık soyal medya ile haber sitelerinin kapısını aşındırıyoruz. 

Ancak bilgi kirliliğinin yoğun olduğunun altını çizelim, çünkü doğruluğu kanıtlanmadan pek çok bilgi paylaşılıyor ve bu da haliyle insanların paniğe kapılmasına yol açıyor. Son günlerde kafa kurcalayan yepyeni bir soru var gündemde: hasta olan biri gaz çıkarmışsa biz de koronavirüse yakalanır mıyız?

Bununla alakalı birkaç yazı görmüşsünüzdür mutlaka. İddia, gaz çıkarma yoluyla hastalığın diğerlerine bulaşabileceği yönünde. Lakin konuya açıklık getirelim, bu bilgi doğru değil.

Virüsün insan dışkısında tespit edildiği bilinse de gaz çıkarma yoluyla bulaşabileceği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Virüsün bilinen bulaşma yöntemleri arasında gaz çıkarma yok. Bildiğiniz gibi, hastalığın bulaşması damlacık yoluyla oluyor.

Şubat ayında, enfekte olan kişilerin dışkılarında yeni koronavirüsün izlerine rastlandı. Dışkı yoluyla hastalığın yayılacağı ise kesin olarak kanıtlandı diyemeyiz...

Ancak tuvalet sonrası hijyen kurallarına uymayıp elimizi su ve sabunla en az 20 sn yıkamazsak virüsün yayılmasını hızlandırabiliriz. Bunların haricinde gaz çıkararak hastalığın yayılması gibi bir durum söz konusu değil. 

Virüsle ilgili çalışmalar hala devam ediyor, elbette yarın karşımıza bambaşka bilgilerle de çıkabilirler ama sizlere şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki 'osuruk' yüzünden salgından etkilenecek değilsiniz.

Peki bu iddia nasıl ortaya çıktı dersiniz?

twitter.com

Teyit.org'da yayımlanan şu makalede de bahsedildiği gibi olayın aslı İngiliz doktor ve aynı zamanda bir televizyoncu olan Xand Van Tulleken’in sosyal medya hesabındaki bir paylaşımından dolayı ortaya çıkıyor. 

Bu paylaşım 2001 yılında Dr. Karl Kruszelnicki ve Luke Tennent’in birlikte yaptıkları bir çalışmayı hatırlatınca, yeni tip koronavirüsün de böyle yayılabileceği konusu gündeme geliyor. Bu iddiaya ilham olan çalışmayı merak ettiyseniz, ondan da kısaca bahsedelim.

Dr. Kruszelnicki'ye bir hemşirenin yönelttiği "Eğer ameliyathanede osursam, ameliyat ortamı etkilenir mi?" sorusunun üzerine yapılan çalışma bu...

Evet bu soru oldukça komik ama duyduktan sonra insanın aklında "Yav, acaba olur mu?" ikilemi de baş göstermiyor değil. İşte Dr. Kruszelnicki de bu konuya bir açıklık getirmek için Luke Tennent’le işbirliği yaparak pantolonlu ve pantolonsuz halde bir deney kabına osurulursa bakteri oluşup oluşmadığını gözlemliyorlar. 

İçiniz rahat olsun, deney sonucuna göre pantolon varsa kumaş bir filtre görevi gördüğü için herhangi bir sorun olmuyor. Ama ameliyatı çıplak yaparlarsa işiniz yaş...

Uzun lafın kısası, içiniz rahat olsun. Gaz çıkarmanın koronavirüs salgınını yayma konusunda herhangi bir etkisi yok. Aklınıza takılan başka sorular varsa, aşağıda yorumlar kısmına belirtmeyi unutmayın.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nurettinkumaci

Hangi "herkes" bu amk? İyice A Haber'e döndü burası.

Görüş Bildir