Herkesi Kendine Hayran Bırakan Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri! Bukleleri Korumak İçin Bunlara Dikkat Etmek Gerekiyor

12PAYLAŞIM

Düz saçlıların büyük bir hayranlıkla izlediği kıvırcık saç , ne kadar havalı ve hacimli gözükse de bir o kadar da zahmetli bir saç tipi. Kıvırcık saçın kontrol edilmesi de oldukça zor. Söz dinlemeyen kıvırcık saçları ise birkaç basit saç bakım yöntemiyle mükemmel bir görünüme kavuşturmak mümkün. Asi ama havalı bu saç tipinin daha sağlıklı ve belirgin buklelere sahip olması için yöntemleri yakından inceleyelim.

1. Sülfat içermeyen şampuanlar kullanın!

İçeriğinde sülfat bulunan şampuanlar saçın yapısını bozacağı için buklelerinizin daha düzensiz bir forma sahip olmasına neden olur. Şampuan almadan önce içeriğini mutlaka okumalı ve sülfat içermediğinden emin olmalısınız. Böylece bukleleriniz daha belirgin olur.

2. Nemlendirme oranı yüksek ve durulanmayan bir saç kremi tercih edin!

Kıvırcık saç, düz saç gibi saç derisine yakın olmadığından düz saça göre daha kuru ve kırılmaya da oldukça eğilimli. Bunu önlemek için durulama işlemi gerektirmeyen bir saç kremi kullanmaya özen göstermelisiniz.

3. Yüksek ısı uygulamaktan kaçının!

Kıvırcık saç, kuru yapısı nedeniyle ısıyı da çok sevmez. Saçınızı mümkün olduğunca kendi halinde kurumaya bırakmalısınız. Çok gerekli durumlarda ise fön makinesini düşük ayarda kullanabilir ve vigo kullanarak kurutmayı tercih edebilirsiniz.

4. Az ürün kullanın!

Birçoğumuz dışarı çıkarken saçlarımız rüzgarda uçuşmasın ve şekli bozulmasın diye jöle, sprey veya köpük gibi ürünler kullanırız. Ancak, saç şekillendirici ürünler saçın ağırlaşmasına ve buklelerin bozulmasına sebep olur. Saç şekillendirici ürünleri mümkün olduğunca minimum düzeyde kullanın.

5. Banyodan sonra saçınızı taramayın!

Banyodan sonra saç taramak saçın elektriklenmesine ve kabarmasına neden olur. Saçlarınızın tel tel görünmesini ve kabarmasını önlemek için saçınızı banyoda duş kremi sürdüğünüz esnada tarayın ve ardından durulayın.

6. Saç fırçası seçerken dikkatli olun!

Kıvırcık saç için tarak kullanmak bukleleri zedeler. Saçınızın yapısını korumak için geniş dişli tarak kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda tarama işlemini yaparken de dipten değil, saç uçlarından başlayarak taramalısınız. Bu sayede bukleleriniz daha az zarar görür.

7. Saçınızı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının!

Başta da söylediğimiz gibi maalesef ki kıvırcık saç fazla müdahaleyi sevmeyen bir saç tipi. Sıkı bir atkuyruğu, yüksek ve gergin yapılmış bir topuz… Tüm bu bağlama şekilleri kıvırcık saç yapınızın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sıkı lastik tokalar yerine saten veya kumaş saç tokaları kullanmalı ve saçınızı gevşekçe bağlamalısınız.

Unutmayın! Doğru bakım önerileriyle kıvırcık saçlarınız mükemmel çok daha mükemmel görünebilir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir