Her Şey İyi Hoş da Sen Evlenmeye Hazır Olduğundan, Bu Yükü Kaldırabileceğinden Emin misin?

89PAYLAŞIM

Düğün sezonu gelmişken, aranızda evlenecek ya da evlenmeyi düşünen arkadaşlarımız da varken ben de evlenmeye hazır olup olmadığınız konusunda kısaca konuşalım istedim. 

Keyifli okumalar!

Düğün sezonu başladı. Birçok çift yeni bir hayata başlamak için gün sayıyor ya da birçok insan da ömrü boyunca unutamayacağı o günün hayalini kuruyor. Peki bunları düşünürken ne kadar hazır olduğunuzu da düşündünüz mü?

Eminim ki birçok insan evliliğe hazır olup olmadığını düşünmeden bu meşakkatli yolda kendini buldu. Birden bire insanların kendilerini evlenirken bulmasındaki en büyük neden de kuşkusuz içinde bulundukları çevreydi.

"Arkadaşların evlendi. Sen hala bekarsın." ya da "Yaşın geldi artık evlen." gibi ısrarlarla insanlar hazır olmadıkları evliliklere itiliyor. Bu hem evliliğin selameti için hem de evlendiğiniz insan için ileride problem yaratacak faktörlerden.

"Evlilik bana göre mi?" ya da "bu yükü kaldırabilecek miyim?" Hem kendinizin hem de evleneceğiniz insanın iyiliği için lütfen bu soruları kendinize sorun. Eğer cevabınız "hayır" ise bu yönde bir adım atmayın.

Daha kolay karar vermenize yardımcı olacak sorular ve üzerine düşünmeniz gereken konulardan bahsedelim biraz. Yani biraz evliliğe hazır olup olmadığınızı test edelim. 😎

Şimdi aklınızdaki her şeyi silin ve şu anki konumuzda artık sadece kendinizi değil de birden fazla insanı düşünüp düşünemeyeceğinizi, öyle pat diye kendinizle ilgili önemli kararlar alamayacağınızı ya da karar alırken eşinizi, çocuklarınızı düşünmek zorunda olacağınızı bi gözünüzün önüne getirin.

İlk önce bu konudan başladım çünkü bana göre bu önemli bir konu. Birçok evlilikte eşler kendileriyle ilgili karar alırken evli olduğunu unutuyor ya da eşini, çocuklarını umursamıyor. Atacağınız her adım bana göre özenli olmalı. Atılacak her adımda (önemli konulardan bahsediyorum.) artık tek başınıza olmadığınızı unutmamalısınız.

Bir de evliliğin sizin için ne demek olduğunu düşünmelisiniz. Yani sizin için evlilik her türlü fedakarlık, karşılıklı güven, saygı, sevgi kötü günlerde acıları paylaşmak mı?

Evliliğin ne olduğunu baştan tanımlamak size yardımcı olabilir. Fedakarlık yapmayacaksınız (Çok büyük konulardan bahsetmiyorum. Bu en ufak şey de olabilir.) ya da sevgilinize, evleneceğiniz kişiye güvenmiyorsanız lütfen o topa girmeyin. Özellikle de güven konusu önemli. Sonsuza kadar güvenebileceğiniz bir insanla bu yola girin. Aksi halde ileride bu konu nedeniyle sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ev, iş, araba, her türlü maddi koşul sağlandığında evlenmeye hazır da olmuyorsunuz. Büyüklerimizde hep bu düşünce hakimdir: "Evin var işin var e yaşında geldi. Hadi evlen."

Kanmayın arkadaşlar. Öyle bir şey yok. Evliliğe hazır olmak demek maddi konulardan ibaret değil, tamamen psikolojik ve geleneksel faktörlerden ibaret.

Karşılaştığınız sorunlarda çözümünüz nasıl olur? Karşınızdaki insanın kalbini kırıp kırmamak sizin için ne derece önemli? "Amannn zaten eşim afferder" deyip umursamaz mısınız?

Evlilikten beklentinizin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunları düşünmeden ve partnerinizle fikir alışverişinde bulunmadan adım atmayın.

Akraba, aile meselesi de basit gibi görünse de önemli. Birden hayatına bir sürü tanımadığın insan giriyor ama onlarla akraba oluyorsun. Bu kadar çok insanla nasıl bir iletişim kuracaksın? Bu kadar genişlemeyi kaldırabilecek misin?

Bu biraz geleneksel konulardan biri. Eşin ailesine anne ve baba demeni isteyebilir. Bunu tereddüt etmeden kabul edecek misin? Kabul etmediğinde bu sana sorun olarak dönebilir mi? Akraba ve aile konusunu da düşünmelisiniz.

Evlilikle ilgili olan normları, adetleri, gelenekleri kabul edecek misiniz? Kabul etmeyip evlendiğinde bunların üstesinden gelebilecek misin ya da nasıl geleceksin?

Evlenmeden önce evliliğe hazır olup olmadığınızı anlamanız, ölçmeniz için kısa da olsa üzerine düşünmeniz gereken birkaç konudan bahsettim. Elbette ki sadece bu konulardan ibaret değil. Bana önemli gelen ve üzerine düşünülmesi gereken konulara öncelik verdim.

Yaşınız geldi geçiyor, işiniz eviniz var diye lütfen hazır olmadığınız evlilikler yapmayın. Benim çevremde ve eminim ki sizin çevrenizde bu nedenle evlilik yapan tonlarca insan var. Bu yapılan en büyük hatalardan...

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bukiznedio

evlenin de görün ebenizi eyyorlamam bu kadar

dunyas_in

Evlenmek kesinlikle akıl işi değildir hele ki bu devirde

eexorciist

zamanı değil şimdi bekleyin biraz daha

can_can

Zamane şartları ve yeni neslin hayat tarzı kişiyi bireyselliğe itiyor. Tahammül yok artık neredeyse aşka bile inanmayan bir nesil oluyoruz. Evlilik eski anlamını yitirdi o söz de ciddiyet alameti değil artık. İlla herkes evlenecek diye bir şey de yok

bahadirthehoneybadger

Tam buna benzer bir yorum yaziyordum ki bu yorumu gordum, eline saglik bosanma arefesindeyim ve 10 yilin sonunda geldigim nokta su: "Niye bunu yaptik ki, ne geregi vardi evliligin?"

can_can

Bana göre evlilik (daha doğrusu bizim toplumumuza göre) yasal seks için başka bir şey değil. Evlenmeden önce kızının namusunun peşinde koşan kayınpeder, evlendikten sonra sırtına vurup ''hadi biraz şaapın, çalışın da torun sevelim ehehehe'' diyor. De artık devir değişti insanlar zaten sevgilileriyle karı-koca hayatı yaşıyor. Evlenmeyin beraber yaşayın işte yapabiliyorsanız. İlerde, bir kaç yıl sonra, ilişki iyi gidiyorsa isterseniz nikah kıyın. Muhafazakar kesim hayat tarzına göre mecburen nikah yapıyor zaten. Dolayısıyla maksat mutlu olmak, yalnız veya evli, artık nasıl becerebiliyorsan bunu..

Gizli Kullanıcı

Sorular sormaya başlarsanız vazgeçersiniz. En iyisi hiç kurcalamayın. Aklınızı başınıza almadan evlendiniz evlendiniz, yoksa mantıklı sorular sormaya başladığınız an bu iş olmaz. Benden söylemesi.

Gizli Kullanıcı

Bi de sırf çocuk için evlenip sonra boşanmayı düşünenler var. O çocuk zaten oyuncak. Sen sıkılma diye dünyaya geldi. Ayrılmanızı ister mi, babasız/annesiz büyümek ister mi ikisi arasında kalmak ister mi hiiiç önemli değil canım. Yeter ki sen ebeveynlik duygunu tatmin et.

Görüş Bildir