Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Savaş Böyle Olsun: İsveç ile Danimarka'nın Sosyal Medya Hesapları Birbirine Girdi!

-

Bugün Twitter üzerinde İsveç ile Danimarka'nın resmi hesapları arasında oldukça keyifli ve eğlenceli bir "savaş" yaşandı. 

"İskandinav insanı bir başka be kardeşim" dedirten o atışmaları, atıfta bulunulan olayları da mümkün mertebe açıklamaya çalışarak sunalım :)

İlk önce İsveç, gayet normal olan, sataşma içermeyen böyle bir tweet attı.

"Bir dahaki İsveçli biriyle tanışmanızda, evine halıfleks döşemesini önerin ve ne olacağını izleyin."

Anlamayanlar için; İsveçliler halıflekse karşı inanılmaz nefret dolular. Hem rahatsız edici olduğunu, hem de tam bir zevksizlik göstergesi olduğunu düşünüyorlar.

Danimarka tarafı da gayet dostça şekilde bu tweet'i alıntıladı ve "Danimarkalılar ile İsveçliler arasındaki pek çok ortak noktadan biri." dedi.

Bu noktada İsveç hiç beklenmeyen bir çıkış yaparak Danimarka'ya yüz ölçümleri üzerinden sataştı ve "Ortak olmayan noktalarımızdan biri ise bizim göllerimizin sizin ülkenizle aynı büyüklükte olması" yazdı.

Bunun üzerine Danimarka da İsveç'in hem sayıca çok olan, hem de çok sıkı uygulanan kurallarına laf attı.

"İsveç'te yasaklı olmayan her şeyin zorunlu olduğunu biliyor muydunuz?"

İsveç de buna yalnızca bir gif ile karşılık verdi.

Sonrasında atışmalar gayet eğlenceli şekilde devam etti.

"İsveç'in herkese yetecek kadar sevgisi var, Danimarkalılara bile. Özellikle de sevdiği insanlarla evlenemeyip İsveç'e kaçanlara."

Burada da İsveç, Danimarka'daki sıkı evlilik yasalarına laf atıyor. Nitekim Danimarka, geçtiğimiz yıllarda evlilik yasalarını oldukça katı bir hale getirerek ülkeye yerleşme amaçlı yapılan formalite evliliklerinin önüne geçmeye çalışmıştı. Bu yasa yüzünden mağdur olarak evlenemeyen bir çift, İsveç'e başvurarak evliliklerini orada gerçekleştirmişti. Ayrıca kadın, işi Danimarka'da olduğu için her gün sürekli ülke değiştirmek zorunda kalıyordu; çünkü Danimarka bırak evlenmelerine izin vermeyi, adamı yasaya göre ülkeye bile kabul etmiyordu.

Danimarka'nın cevabı ise "Bu konuda hislerimiz ortak, biz de sizden kaçan geyikleri kabul ediyoruz." oldu.

İsveç ise "Size 1 tane geyik gönderdik ve onu da öldürdünüz. 400 bin geyiğimize nasıl bakacaksınız?" cevabını yazdı.

Danimarka'nın cevabı da aynı şekilde klastı: "Geldiği yerden dolayı modern yaşama pek alışık değildi."

Bu geyik muhabbetini de açıklayalım. Yine geçtiğimiz yıllarda bir geyik yüzerek İsveç'ten Danimarka'ya geçmiş, sonrasında orada ölmüştü. Aradaki atışma da bu trajikomik olaya selam çakıyor.

Geyik muhabbetini (hem gerçek, hem mecaz anlamda) tamamen bitiren hamle de yine Danimarka cephesinden geldi.

"Siz geyiklerinizin üremesiyle uğraşırken, biz dünyaya yayılmakla meşguldük." diyerek bununla ilgili bir haberi paylaştılar. Habere göre sperm bankalarından sperm almaya dair başvuru yapan kadınların, bu konuda en çok tercih ettiği ülke Danimarka imiş.

Bitti mi? Hayır... Olay bu sefer dil konusuna geldi.

İsveç tarafı üzerinde "Danca mı konuşuyor, yoksa boğuluyor mu, emin değilim." yazan bir görsel kullanarak konuyu başka yere çekti.

Danimarka tarafı da yine geçenlerde İsveç'te yaşanan ve tam da bu konuyla ilgili olan bir olayı hatırlattı ve "Lütfen ama, siz daha kendi insanınızı bile anlamıyorsunuz" yazdı.

Olayı anlatmak gerekirse; İsveçli bir polis, sarhoş bir İsveç vatandaşını konuşmasına bakarak Hollandaca konuşuyor sanmış, olay da sosyal medyada İsveççe ile dalga geçilmesiyle sonuçlanmıştı.

Sonrasında konu yine değişti, dağa bayıra geldi.

Dağlarıyla meşhur olan İsveç, Danimarka'yı neredeyse tamamen dümdüz olmasıyla vurdu bu sefer: "Sevgili Danimarka, en yüksek noktanızın 'yüksekliği' ne kadar? 'En yüksek 10 nokta' listenizi dolduracak kadar bile tepenizin olmaması çok şirin."

İsveç'in Vikipedi üzerinden aldığı görselde de görüldüğü üzere, İsveç 2000 metre yüksekliğe sahip dağlara sahipken Danimarka'nın en yüksek noktasının yüksekliği yalnızca 170 metre.

Danimarka buna karşılık İsveç'e göre çok daha fazla olan sahil uzunluğu ile karşılık verip "Siz dağ tepelerinde otururken biz de bol sayıdaki sahillerimizden birine gideriz" dedi.

İsveç: "Sahilleriniz sizde kalsın. Biz 267,570 tane adamızdan birine gideriz."

Danimarka: "Ada falan güzeldir herhalde de, onun yerine biz dünyanın en eski 2 lunaparkında eğlenmeyi tercih ederiz." (Burada iki ünlü lunaparklarından bahsediyorlar)

Son olarak da LEGO konusuna bile el atıldı.

LEGO biliyorsunuz ki Danimarka çıkışlı bir oyuncak. Geçtiğimiz yıllarda İsveçli bir aile çocuklarına Lego ismini vermişti, Danimarka tarafı da bu olayla ilgili bir haberi paylaşarak İsveç'e laf attı.

İsveç tarafındansa buna karşılık "400 yıl boyunca her savaşı kaybedip intikam olarak anca LEGO üretebilen ülke" yazılı bir görselle cevap geldi.

Ee, bu kadar atışmadan sonra bir kazanan ilan etmezsek olmaz. Sizce hangisi kazanmış sayılmalı?

İsveç bence.
Danimarka diyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
splinter_iki

ABİ HETALİA'YA GÖNDERME VAR DANİMARKA KARAKTERİNİ KOYMUŞLAR MATHİAS BERWALD KAVGA ETMEYİN AQ

zubuk

isveç:mahmut danimarka: hulusi anlayan anladı

trrs

Lan İsveç daldan dala atlamış maymun gibi hala nasıl Danimarka kaybetti diyorsunuz

Gizli Kullanıcı

İşin içine hetalia'yı da karıştırmışlar gülmekten yarıldım :D

marblingg

Kavgaları bile güzel insanlar, ülkeleri gibi.. Hakları gibi.. İsveçli var mıydı aranızda :P Gerçi ben Norveçe gidicem büyüyünce :D

serxan-hbk

isvec gidcem ben norvec zor

miracle-v2

malmölüyüm ;d

Başlıklar

EvlilikGIFİsveçPolisSavaşSosyal MedyaTercihTwitterolay
Görüş Bildir