Her Gün 6 Kutu Enerji İçeceği İçerseniz Dişlerinize Olacakları Biliyor musunuz?

-
Abone ol

Bir adam her gün altı kutu enerji içeceği içerek dişlerinde şok edici hasarlar oluşmasına sebep oldu. Bu bağımlılığın getirdiği kötü sonuçları The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8422213/sn...

21 yaşındaki Vinnie Pyner, üniversitedeki sınavlarına çalışırken uyanık kalmasına yardımcı olduğu için sürekli enerji içeceği içtiğini söyledi.

Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeğinde enerji içeceği içiyordu. En sonunda günde altı kutuya kadar çıkmıştı.

Pyner, dişlerini günde iki kez fırçalamasına rağmen diş ağrısı çekmeye başlamıştı. Birgün elma yerken öndeki dört dişi kırıldı.

Yedi ay boyunca haftada yaklaşık 45 kutu içtikten sonra içmeyi birden bıraktı. Dişlerinin görüntüsünden dolayı üniversiteye tekrar dönmeye utanıyordu.

Diş hekimi, Pyner'ın ağzındaki bütün dişlerin çürük olduğunu söyledi. Pyner şimdi ağzındaki 24 dişe dolgu ve kırılan dört dişine protez yaptırmak için hazırlanıyor.

Yaşadığı mağduriyetten dolayı insanları aşırı enerji içeceği içmenin zararları konusunda uyarmak isteyen genç adam açıklamalarda bulundu: ''Bilgisayar ve kodlama söz konusu olduğunda odaklanmak gerektiği ve üzerimdeki stres ve kaygıyı azaltacağını düşündüğüm için enerji içeceği içmeye başladım. Başarılı bir oyun tasarımcısı olmayı hedefliyordum. Artık bütün umudum kırıldı. Diş hekimi, dişlerimi gördüğünde şok oldu. Şimdiye kadar gördüğü en ciddi vaka olduğunu söyledi. Üniversiteye bu şekilde devam etmeye cesaretim yoktu. Utanç duyduğum için üniversiteyi bıraktım. Enerji içeceği hayatımı tamamen mahvetti.''

Pyner, Eylül 2017'de East Kent Koleji'nde İşletme ve Teknoloji Eğitim Konseyi Programlama ve Kodlama eğitimi almadan önce enerji içeceği içmeye başladığını söyledi.

''İçmeye başladıktan sonra bağımlısı olmuştum. İçmediğim zaman kafein yoksunluğu belirtileri olan şiddetli baş ve kas ağrısı yaşıyordum. ''

Pyner'ın annesi 46 yaşındaki Tara da konu hakkında açıklamalarda bulundu: ''Yatak odasının her geçen gün daha fazla enerji içeceği ile dolmaya başladığını fark ettim ve endişelendim.''

Pyner, yemek yerken diş ağrısı çekmeye başlamıştı.

''Çok acı vericiydi. Yemek yemek benim için eziyete dönüşmüştü.''

Mart 2018'de bir elmayı ısırığında çatlama sesi duydu.

''Üstteki dört dişimin kırıldığını fark etmeden önce sert bir şey yuttum. Anneme söylemedim. Zaten durumdan çok endişeleniyordu. Bu yüzden annemin yanındayken ağzımı çok fazla açmıyordum.''

Birkaç gün sonra anne Tara durumdan şüphelenmiş ve Pyner'dan kendisine dişlerini göstermesini istemişti.

Tara, kırılan dişleri gördükten sonraki duygularını şu şekilde ifade etti: ''Gerçekten şok olmuştum. Üstteki dört kesici dişi tamamen kırılmıştı. Diş eti çizgisini görebiliyordum. Korkunçtu. Bir anne olarak buna şahit olmak gerçekten zordu. 7 ay boyunca bu bağımlılık onun hayatının kontrolünü eline geçirmişti.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercannedio

Demek ki kalp krizi geçirteceği falan kocaman bir şehir efsanesiymiş. Dişler mutasyona uğramış ama kalpte tık yok

ashirogi-muto

Sayın editör, son paragrafta "sakız çizgisi" tabirini kullanmışsınız ama "gum" kelimesinin bir diğer anlamı "diş eti"dir. Eğer bir gazete haberinin çevirisinin sonucunda çıkan cümle saçmaysa muhtemelen bir yerde hata yapmışsınızdır. Böyle bir durumda lütfen önce sözlüğe bir bakın. Kolay gelsin :)

erlik

Enerji içeceği, özellikle dandik ve ucuz olanlar sadece glikoz ve kafein yükü. Hiç uğraşmayın. Kahveyi kola ile yapın aynı işi görür.

lasso

berkcan güven degil mi lan bu xd

Görüş Bildir