Hemen Hemen Herkesin Tanıdığı Bu İnsanların Aslında Gerçekte Hiç Var Olmadığını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

21PAYLAŞIM

En şaşırdığınız isim hangisi oldu?

1. Laozi

Eski Çin filozofu Laozi'nin Taoizm'in kurucusu olduğuna inanılıyor, ancak Laozi'nin var olduğu gerçeği tartışmalı. Bazı bilim adamları birkaç yazarın bu ismi kullandığını düşünürken, diğerleri Laozi'nin Eski Çin'in bütün filozofları için ortak bir isim olduğunu düşünüyor.

2. Allegra Coleman

Gazeteci Martha Sherrill, Allegra Coleman adında genç bir Hollywood yıldızı yarattı. 1996'da Allegra, Esquire'in kapağında yer aldı. Dergide yayınlanan makale, Allegra ve aktör David Schwimmer arasındaki ilişki hakkındaydı. Ayrıca yeni bir Woody Allen filminde oynayacağı ve Quentin Tarantino'nun yükselen yıldıza delice aşık olduğunu söyledi. Makalenin amacı, Hollywood’da işlerin nasıl yürüdüğünü göstermekti. Sonunda her şey gerçek oyuncu olan Ali Larter’in kariyeri için iyi bir destek oldu.

3. William Tell

İsviçre'nin ulusal kahramanı ve ülkesinin bağımsızlığı için savaşan bir savaşçı olan William Tell, oğlunun kafasındaki bir elmaya tatar yayı ile bir ok atma hikayesi ile ünlüydü. Yüzyıllardır gerçek bir insan olduğuna inanılıyordu, fakat şimdi tarihçiler gerçek olup olmadığını tartışıyorlar. Büyük olasılıkla, bu sadece mitolojiden ve yerel efsanelerden gelen bir karakterdir.

4. Alan Smithee

Hollywood'da, eğer bir yönetmen isiminin jenerikte görünmesini istemiyorsa, Alan Smithee ismini kullanabiliyordu. Bu isim ilk olarak "Death of a Gunfighter" filminde kullanıldı. 

Alan Smithee'nin kendi IMDb profili var. Bu isim 81 filmde yönetmen, 18 filmde senaryo yazarı, 9 filmde aktör, 8 filmde yapımcı ismi olarak kullanıldı. Amerikan Yönetmenler Birliği , 90'lı yılların sonunda “Yan Hollywood Yan! (An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn)” filminin ardından ismin kullanmasını yasakladı.

5. Kral Arthur

Herkes muhtemelen Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin hikayesini biliyordur. Birçok eser Arthur ve şövalyeleri hakkındaki hikayeleri anlatır. Çoğunlukla Kutsal Kase'yi ararlar ve kadınları kurtarırlar. Ancak tarihçiler hala Kral Arthur'un gerçek bir insan olduğundan şüpheliler. Bunun muhtemelen Orta Çağ'ın tüm cesur şövalyeleri için ortak bir isim olduğunu düşünüyorlar.

6. Pierre Brassau

1964 yılında gazeteci Åke Axelsson bir deney yapmaya karar verdi. Peter adında bir şempanze tarafından yapılan resimlerini aldı ve Pierre Brassau adlı bilinmeyen bir Fransız sanatçı tarafından yapıldığını söyledi. Gazeteci, tabloların birkaçını bir sergiye gönderdi. Eleştirmenler resimlerden çok bahsetti. Hatta bir koleksiyoncu, 'sanatçı'nın eserlerinden birini satın aldı.

Kısa süre sonra halk, resimlerin bir şempanze tarafından yapıldığını öğrendi. Ancak eleştirmenler, o gün, Brassau’nun resimlerinin sergideki en iyi resim olduğunu söylemeye devam etti.

7. Kozma Prutkov

19. yüzyılda, Rus soylularının tüm üyeleri, Kozma Prutkov'un hikayelerini okumayı durduramadılar. Mesele, Kozma Prutkov'un bir yazar grubunun gerçek isimlerini gizlemek için kullandığı kurgusal bir isim olmasıydı. Kozma'nın gerçek bir imajı olması için biyografisi, akrabaları, evi, işi ve hatta bir portresi vardı.

8. Hatsune Miku

Japon şarkıcı Miku'nun tüm dünyada binlerce hayranı var. Konser veriyor, televizyonda sahne alıyor, reklam yapıyor ve Facebook sayfasında yaklaşık 2,5 milyon aboneye sahip. Fakat Miku, Vocaloid adlı bilgisayar yazılımı tarafından yaratılan bir karakter. Miku’nun sesi aslında Japon aktris Saki Fujita’nın sesi ve konserlerindeki de yalnızca canlı hologram.

9. Mulan

Birçok insan 12 yıllık bir savaşta, yaşlı babası yerine savaşan Mulan'ın hikayesini biliyor. Venüs'teki bir kratere bu kızın ismi verildi ve FIFA Kadın Dünya Kupası, Mulan'ı sembol olarak seçti. Mulan'dan ilk olarak 6. yüzyılda Mulan'ın Ballad'ı adlı bir şiirinde bahsedilir. Fakat Hua Mulan'ın gerçek bir prototip olup olmadığı hala bir gizem.

10. John Henry

Siyah işçi John Henry'nin öyküsü birçok şarkı, roman, çizgi film ve şehir efsanesine ilham kaynağı oldu. John bir yarışmada buharla çalışan kaya delme makinesini yendi ve makineden daha hızlı bir şekilde tünel yaptı. Ne yazık ki, bedeni bu işe dayanamadı ve yorgunluktan öldü. Tarihçiler hala John'un var olup olmadığını tartışıyorlar, çünkü onun gerçek olduğuna ya da böyle bir rekabetin yaşandığına dair hiçbir belge ya da başka kanıt yok.

11. Ossian

Savaşçı Ossian'ın şiirlerinin, yazar James Macpherson tarafından bulunduğu biliniyordu. Hepsinin 3. yüzyıla ait olduğu iddia ediliyordu. Fakat aslında, Macpherson, bazı İrlanda baladı parçalarını Milton ve Homer'ın eserleriyle birleştirdi. Ancak Ossian’ın eserleri, var olmadığı keşfedilse bile, dünyadaki birçok yazara ilham verdi.

Bu içerikler de ilginizinizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bluessy

Bizim var olduğumuzun kanıtı ne peki? Kafayı sıyırdığımı düşünebilirsiniz ama ne malum bi festival filminin karakteri olmadığımız ya da bir romanı dile getirmediğimiz? Belki de ben sadece tuzluğum da bunlar bir delinin uydurmaları hep..

omeravc912gmail.com

shakespeare diye birinin yaşamadığı aslında bir takma isim olduğu gerçeği de var. peki hangi yazar shakespeare i takma isim olarak kullandı bunu da siz araştırın söylemeyeyim. zaten bilen biliyordur

spiritorbs

Ben bir kaç yazarın ortaklaşa aldıkları bir kararla shakespeare'i seçtiler diye biliyorum . Kadın dı diyenler var . Kaddafi , gerçekte Şeyh El Zübeyr isimli bir müslümandı demiş . Döndük dolaştık yine o meşhur söze geldik . " Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu " Belkide kendisi bu meşhur sözle bütün dönen mevzuyu özetlemiştir . Olan oldu artık . Yalan da olsa yaşa gitsin .

spiritorbs

Günün sözünü söylüyorum . " Hayatta ne yaparsan yap , bir hikayesi olsun ki ona değer katsın " --- spiritorbs

hamsi-bogart

BİZ YAŞIYORUZ DA N'OLUYO

nostradamus

Hz. İsa?

hope_

Ve diğer Hz. olanlar?

omeravc912gmail.com

isa yaşadı. sadece zaman çizelgesi hatalı. 0 olduğu söylenen doğum isa ile ilgili değil. hz isanın dini yayma çalışmaları bölgesel lokaldı. öldürüldü bunlar gerçek olanlar. sadece zaman çizelgesi hatalı. isanın doğum ve yaşayışı olan zaman da tyanalı apollonius ile aynı dönem. bu yüzden şuan bilinen klasik isa hikayesi aslında tyanalı apolloniusun hayatı. zaten sıfır olduğu söylenen zaman çizelgesi de vatikan tarafından yanlış hesaplamalar olduğu açıklandı. yani isa yaşadı ama bilinen tarihten daha önce ona ait bilgiler bölgesel olarak nesilden nesile aktarıldı. tyanalı apollonius da muhtemelen isadan haberi vardı. romalıların kayıtlarında tyanalı apollonius a atfedilen o zaman için sayılabilecek mucizeler dini kayıtlar var. isa zaman içerisinde metaforlaştı. tyanalı apolloniusun toplayıp aktardığı bilgileri de paulus kendi yorumunu ekledi ve sonra aslında küçük bir topluma inmiş din zamanla emperyal din haline getirildi.

nostradamus

Hz. İsa'nın gerçekten var olup olmadığı, efsanelerden esinlenerek ortaya atıldığı vs tartışmaları devam ediyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

dandanakan

Vardı elbette.

Görüş Bildir