Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayat Normalleşiyor: 1 Haziran İtibariyle Kalkan Yasaklar ve Açılan Yerler

0PAYLAŞIM

İlk günden bu güne kadar önemler aldığımız salgının döneminde ülkemizinde mücadele ettiği süreçte hayat 1 Hazirandan itibaren normale dönmeye çalışıyor.Kafeler, AVM'ler, restoranlar, çay bahçeleri, spor merkezleri,kütüphaneler ve seyahat yasağı ile ilgili sınırlamalar kalktı mı? Sizler için inceliyoruz.

Ülkemizde pandeminin ilk gününden itibaren alınan tedbirler ile salgının yayılma hızını düşürmeyi başardı. Bu yüzden artık sokağa çıkma serbestliği ile ilgili açıklamalar da yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan kabine toplantısında 1 Hazirandan itibaren bazı yasakların kaldıracağını açıkladı.

İdari izinde bulunan ya da esnek çalışma saatleri sistemine dahil olan kamu personelleri 1 Haziran itibariyle normal mesailere başlıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından teşhis konulan ve kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlar durumları kurumlarca değerlendirilecek

Kütüphaneler, Gençlik merkezleri 1 Haziran'dan itibaren şartlar dahilinde açılıyor. Açık havada düzenlenen konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçebileceği açıklandı

Hayvan pazarları da açılacak

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı 18 yaşa indirildi.18 yaş ve altı sadece Çarşamba ve Cuma günleri saat 14.00-20.00 arasında sokağa çıkabilecek.

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma yasağı ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapmasında olması uygulaması devam edeceği ve 65 yaş üstü esnaf ve zanaatkar olan vatandaşların maske, mesafe,temizlik şartını yerine getirmesi şartıyla işlerine dönebilecek.

Seyahat sınırlaması 81 ilde kaldırıldı.

Turizm tesislerinde ve şehirler arası yolculuklarda yol kenarında bulunun tesislerde saat sınırlaması kaldırıldı.Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar belli oranda kaldırıldı.

Bireysel sporlar ve spor tesisleri ilgili sınırlamalarda yasağı kalkan uygulamalar arasında olup saat 24:00'a kadar hizmet verecekler.

Kafe, restoran, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokalleri, yüzme havuzu ve kaplıca türü işletmeler de belli kurallar dahilinde saat 22:00'a kadar hizmet vereceği açıklandı. Ancak eğlence mekanları ve nargile satışı yapan işletmeler bu kapsamında dışında bulunuyor.

Hipodromlar 10 Haziran ve Liglerin de 12 Haziran'da yeniden faaliyete geçebileceği açıklandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir