Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayallerini Gerçekleştirmek İçin Çıktığı Everest'te Rahatsızlanınca Oluşan Uzun Kuyruk Nedeniyle Aşağı İndirilemeyip Hayatını Kaybeden Dağcı

-

Everest Dağı'ndan inerken hayatını kaybeden dağcının haberini sizler için Ladbible'dan derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/news/news-americ...

Bir tırmanıcı, Everest Dağı'nın zirvesinden aşağı inerken hayatını kaybetti. Kuyruk çok uzun olduğu için kurtarma görevlileri tırmanıcıya ulaşacak bir yol bulamadı.

Donald Lynn Cash, tepede birçok fotoğraf çektikten saatler sonra ve Hillary Step'i geçerken oluşan tıkanıklıktan önce dağın zirvesine ulaşabildiği için "büyülenmişti."

Mr. Cash'in bir arkadaşı ona grubun öncü liderininin "Donald Lynn Cash'in yaklaşık 2 buçuk saat büyük bir trafik tıkanıklığının içinde olduğunu ve bundan dolayı birkaç saat daha beklerken sürekli bayıldığını" söylediğini iddia etti.

Geziyi gerçekleştiren şirket Pioneer Adventure'a göre; 55 yaşındaki Cash, ilk olarak Everest Dağ'nın tepesinde güçten düşmeye başlamıştı.

Dağcıların yedi kıta üzerindeki en yüksek noktalara çıktığı 'Yedi Zirve' görevinde, Everest Dağı'na çıkmak Cash'in son göreviydi.

Pioneer Adventure şu açıklamayı yaptı: "Yüksek İrtifa Hastalığından dolayı zirvede fotoğraf çekerken aniden bayıldı. Şerpa rehberlerimiz  Mr. Lakpa Nurbu Sherpa ve Mr. Pasang Tenje Sherpa onu kendine getirmek için yardım ettiler."

"Şerpa rehberlerimiz onu hayatta tutabilmek için hemen kalp masajı yapıp oksijen basıncını yükselttiler. Ondan sonra biraz iletişim kurabildi ancak düzgünce yürüyemiyor, ayakta duramıyordu."

"Bu durumda, Şerpa rehberlerimiz onu Kamp 4'e doğru ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde götürmeye ve kurtarmaya çalıştılar."

"Hillary Step yakınlarına doğru indikten sonra (yaklaşık 8,770 metre) tekrar bayıldı ve onu eşlik eden Şerpa rehberleri ona yardım etmeye çalıştı ancak o son nefesini vermişti."

"Ekibimiz, onun hayatını kurtarmak için elinden geleni yaptı. Onların çabalarına, yeterli oksijen ve tıbbi desteğe rağmen onun hayatını kurtaramadılar."

"Ekip, kendi hayatını tehlikeye atarak iki saatten fazla orada bekledi. Onun kurtulacağını ve hep birlikte aşağı ineceklerini umdular. Ama o çoktan ölmüştü."

Hillary Step, Everest'e tırmanmak isteyen dağcıların karşısına çıkan zorluklardan bir tanesidir.

Neredeyse dikey bir yüzeye sahip olan bu dağ, yoğun zamanlarda kuyruklarla karşı karşıya kalmakta.

KSLTV'ye konuşan Mr. Cash'in oğlu Tanner Cash şu açıklamada bulundu: "Bana söylediği son şey, son 40 yıldır hakkında okuduğu dağın üstünde bulunmanın oldukça büyüleyici olduğu oldu."

Donald'ın kızı Brandalin Cash ise: "O, bize hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi. Eğer bir şeyin hayalini kurabiliyorsan, her şeyi yapabilirsin."

"Annemin aldığı son mesajlardan biri de 'Beni hayallerimi gerçekleştirirken desteklediğin için teşekkür ederim" oldu. Bunu yapmak istedi. O dağa çıkmak istedi. O, hayallerini gerçekleştirebildiğini ve diğer herkesin de bunu başarabileceğini göstermek istedi."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir