Havaya, Suya, Toprağa... Sonunda Soğuklar Bitiyor! Peki Baharın Müjdeleyicisi Cemre Ne zaman Düşecek?

-

İnanışa göre baharın müjdeleyecisi olan cemre, her sene tüm insanlar tarafından sabırsızlıkla beklenir. Havaların ısınacağı, sonunda güneşin içimizi ısıtacağı zamanlar çok yakın. Kış bitiyor, cemrenin düşmesine çok az kaldı. Bakalım ilk cemre ne zaman düşecek. Detaylar içeriğimizde...

Sonunda kış bitiyor ve bahar ayları geliyor.

Halk inanışına göre havaya, suya ve toprağa birer hafta arayla düşen cemre sıcak havaların gelişini müjdeler.

Esasında tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler için önemli.

"Cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Halk inanışına göre Kasım aylarının 100. gününden 5 gün sonra ilk cemre düşer.

İnanışa göre önce havaya, sonra suya ve en son toprağa düşen cemrenin ilki 19-20 Şubat'ta yani yarın veya sonraki gün havaya düşecek. İkincisinin 26-27 Şubat'ta suya, en son da üçüncüsü 5-6 Mart'ta toprağa düşeceğine inanılır. Böylece hem bahar hem de Bahar Bayramı Nevruz müjdelenmiş olur.  Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklıklarda küçük bir düşüş görülür. Böylece cemre, havanın aşağıdan değil de sanki yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder.

"Cemre" ne anlama gelir?

Cemre,  Arapça bir kelime olup "kor durumunda olan ateş" manasına gelir. Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100. gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı da söylenir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f.can

İyi iyi, bitsin artık.. bu sene kış çok yorucu oldu. Bahar gelsin artık 🌼🌾🌼

Görüş Bildir