Hasta Ziyaretlerinde İyi Niyetle Yaptığımız 13 Korkunç Hata

 > -

Zor zamanlarda yakınlarımızın yanında olmak çok güzel bir şey. Anadolu insanı da buna oldukça değer veriyor. Fakat bazen bunu yaparken inanılmaz hatalara düşüyoruz. Biraz bu hatalara göz atalım ve bir daha tekrarlamayalım diye size ibretlik bir liste hazırladık.

1. Hasta bir vaziyette hasta ziyaretine gitmek.

Kendimiz mikroptan kırılırken hasta ziyaretine gitmek fedakarlık değil düpedüz koca bir düşüncesizlik aslında. Bu halimizle değil hasta odasına, evinin yakınından bile geçmememiz gerekirken, biz mikroplarımız da alıp hasta ziyaretine gidiyoruz. Yapmayalım, yazık günahtır be minnoşlar.

2. Hastayı size hürmet etmesi için kendini zorlayacak duruma sokmak.

Farz edelim çalışanınız, yeğeniniz veya buna benzer bir yakınınız hastalandı. Gidip yanında saatlerce durmayın. Size saygı gösterecek diye ayaklanmaya, dik durmaya ya da konuşmaya çalışacaktır. Bu durumlarda çok az görünüp, ihtiyaç sorup kaçmak en uygunu olacaktır.

3. Hastanın odasına 300 spartalı gibi girmek.

Kalabalık, onca insan soluğu ile getirilen mikroplar ve hastanın mahremiyeti söz konusu. Çok büyük bir acımasızlık olduğunu söylersek umarım kızmazsınız. Kapıda duran yakınları ile iki sohbet, gerekirse telefonla geldim ama girmeyeyim, bir ihtiyacınız olursa yanınızdayız, demeniz yeterli olacaktır.

4. Hastanın olduğu odaya çöküp saatlerce sohbet etmek, uzun vakit geçirmek.

Azıcık ses bile hastayı çok rahatsız edebilir. Ziyaret kısa kesilip, sohbet dışarıda edilse güzel olur.

5. Durumu ciddi olan hastadan, hastanın durumunu nasıl kabullendiğini bile öğrenmeden helallik istemek.

Hakkını helal edecek olan emin olun diğer tarafta da eder. Belki durumdan daha haberi yok ya da daha yüzleşmemiş. Böyle bir durumdaki bir hastadan helallik istemekle onu korkunç bir duruma sokabilirsiniz. Morale ihtiyaçları var.

6. Hastanın yanında uzun uzun telefonla konuşmak

Önemli bir görüşmeniz varsa, lütfen dışarıda yapın görüşmenizi. Kafası kaldırmıyor.

7. Hastaya bakıp bakıp kederlenmek, ağlamak...

Hastayı neden üzüyorsunuz? Gerçekten üzüntüden kahrolsun istiyorsunuz değil mi? İçiniz parçalanıyorsa, bunu dışarda halledip öyle hasta yanına sokulun. Zor olduğunu biliyoruz. Fakat siz hastadan daha kötü durumda değilsiniz.

8. Hastaya, o anda hiç de ilgilenmemesi gereken konularla ilgili sorular sormak.

Ödemeleri yaptın mı, amcanlara haber verdin mi, bu sene köye gidecek misiniz? Hastanın bilinci yerindeyse zaten bunlarla ilgili size dönüş yapacaktır. sizin yapabileceğiniz bir şey varsa, lütfen yapın. Onu zaten iyileşince yapacağı işler ya da cevaplayacağı sorularla ilgili bunaltmayın.

9. Hastaya kendi sıkıntılarından ve hastalıklarından bahsetmek.

Bende de şeker hastalığı çıktı, her taraflarım ağrıyor, geçen doktora gittim, boynumda kireçlenme varmış... Hasta şu an inanın sizin dertlerinizle ilgilenecek durumda değil. Ona sıkıntılarınızı anlatmak için en azından biraz iyileşmesini bekleyebilirsiniz. Yaptığınız hem gereksiz yere onu yoracaktır, hem de inanın size sinir olacaktır.

10. Kötü görünen hastaya, kötü göründüğünü belli etmek.

Senin yüzüne ne olmuş böyle, ne kadar da zayıflamışsın, çok kötü görünüyorsun... Dost musunuz, düşman mı belli değil. Yapmayın lütfen. Hasta bu, hastanın iyi şeyler duymaya ihtiyacı var.

11. Hastanın diyetini öğrenmeden, hastaya karşı koymakta zorlanacağı yiyecekler götürmek.

Hastaneler cimriliklerinden dolayı onlara tuzsuz yağsız yemek vermiyor, bir bildikleri var. Özellikle operasyon geçirmiş hastalara ağır ve yağlı yemekler götürmeyin. Yemese bile canları çekecektir. Üzmeyin insanları.

12. Hasta odasına, hastaya haber verdirmeden küt diye dalmak.

Hasta sizi görmeye hazır olmayabilir. Üstünü başını örtmek kendine çeki düzen vermek isteyebilir. Gözünü açamayacak kadar yorgun hissedebilir. Ya da size güzel görünmek isteyebilir. Hastaya geldiğinizi haber verdirip, sizi kabul etmesini bekleyin. O haliyle sizi görmek istemezse de kırılmayın. Belki sizi çok sevdiği için, sizin onu o halde görmenizi istememiştir.

13. Hastayla durup durup fotoğraf çektirmek. Bir sorun bakayım, istiyor mu?

Nasıl göründüğünü görmek isteyebilir. Durumunun o anda farkında olmayabilir. Kendisinden izin almadan fotoğraf çekmeyin. Ayrıca hastalık mahremdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuba.yldrm

kardeşim sezeryanla doğum yaptığında 2 saat sonra topluca odaya doluşan görümcesi kaynanası ıdısı bıdısı gibi arkadaşları güvenliği çağırıp attırmışlığım var. biraz da refakatçide bitiyor bu işler. hatır gönül dinlemeden tavrınız net olacak. gelen meyve suyu meyve pide (evet pide yeni sezaryanlı ve organları bile tam oturmamış kadına.. yağlı pide... ) gibi türü yiyecekleri de hemşireler, hasta bakıcılar ve hademelere dağıtmıştım.. pişman değilim yine olsun yine yaparım

sairsel

köprüyü rahat geçtiniz mi yavrum :)))

alonehorse

Tebrikler yaşlı teyze, gerçekten güzel bi çalışma

ezgisen

#11 i bizim teyzeler çok yapıyor ya :D

cirilla-fiona-elen-riannon

Gitmeyelim o zaman.

samet-yilmaz9

net çözüm. Ölürse cenazesine ölmezse illa ki bi yerde karşılaşacaksın. :) Şaka bi tarafa gidin 5 dakika için de olsa gidin kendini iyi hisseder hasta. :D

cirilla-fiona-elen-riannon

Sonra ben kötü hissediyorum ya la :/ İkimizin de psikolojisini sen bozdun.dırırı dırırı...

Görüş Bildir