Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hap Gibi Kısa Bilgilerle: İşte Atatürk'ün Kurduğu Cumhuriyet'e Osmanlı'dan Kalan Miras

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Aşağıdaki bilgiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden yansıyan manzaranın bir fotoğrafıdır. Hiç şüphesiz, İmparatorluk dağılırken, görüntünün bu şekilde olması şaşırtıcı değildir. Ancak bu fotoğrafı doğru okumak da yarınlarımız için bir zorunluluktur.

Kaynak: http://sinanmeydan.com.tr/index.php?opti...

1. Nüfusun % 80’i kırsal bölgede yaşıyor. Bunun önemli bir bölümü yerleşik değil göçebe. 40 bin köyün 37 bininde ne okul var, ne postahane, ne de dükkan.

2. 40 bin köyde yaklaşık 11 milyon insan yaşıyor. Bu insanların ancak % 2’si okur-yazar. 37.000 köyde okul yok. 1922 yılı istatistiklerine göre, yaklaşık 1950 köyde sığır vebası var.

3. Düşmanların tümüyle yaktığı köy sayısı 830. Yanan bina sayısı 114.408. Ülkeyi neredeyse yeniden kurmak gerekiyor.

4. 4.000 km kadar demiryolu var Anadolu’da. Bir metresi bile bizim değil. Tamamen emperyalistlere hizmet ediyor.

5. Denizciliğimiz acınacak durumda. Donanma, II. Abdülhamit döneminde Haliç’te çürütülmüş.

6. Köylü topraksız. Sabanı ve öküzü bile yok. Doğu’da, Cumhuriyetle de insanlıkla da bağdaşmayan aşiret, bey, ağa, şeyh düzeni var.

7. Çok az tarım mühendisi var. Güya tarım ülkesiyiz ama ekmeklik unumuzun çoğunu dışarıdan getiriyoruz. Sığır vebası hayvancılığımızı öldürüyor.

8. Her yerde tefeciler, spekülatörler, savaş zenginleri halkı eziyor.

9. Tüm Türkiye’de sadece 337 doktor var. 150 kadar ilçede doktor yok. Doktor başına 30.000 kişi düşüyor. Sağlık memuru sayısı 434. Pek az şehirde eczane var. Türkiye’deki toplam eczacı sayısı 60.

10. Salgın hastalıklar insanımızı kırıyor. Üç milyon insanımız trahomlu. Sıtma, tifüs, verem, frengi, tifo salgın halinde. Bit ciddi sorun. Nüfusumuzun yarısı hasta denebilir.

11. Bebek ölüm oranı % 60’ı geçiyor. Ebe sayısı çok az. 40 bin köye karşılık diplomalı ebe sayımız 136.

12. Telefon, motor ve makine yok denecek kadar az. Teknolojiden yoksun bir ülkeyiz. Radyo ve sinema sadece büyük kentler de var…

13. Ekonomik hayatımız da içler acısı bir halde. Kapitülasyonlar, dış borçlar ve Duyun-u Umumiye belimizi bükmüş, tarım ilkel yöntemlerle yapıldığı için ve topraklar bilinçsiz kullanıldığı için üretim çok az.

14. Toplam sanayi kuruluşumuz 282. Ağırlığı gıda, dokuma ve deri sanayi oluşturuyor. Bu kuruluşlardaki sermaye ve emeğin sadece % 15’i Türklerin. Geri kalanlar yabancı ve azınlıkların. Madenler, limanlar ve demiryolları yabancıların elinde.

15. Osmanlı’dan bize kalan sadece dört önemli fabrika var: Hereke İpek Dokuma, Feshane Yün İplik, Bakırköy Bez ve Beykoz Deri fabrikaları...

16. Sanayi gelişmemiş, iktisatçımız da çok az. Çoğu bilip okuduğu kavramların dışına çıkamıyor. Mühendisimiz olmadığı gibi ara elemanımız da yok.

17. Elektrik kullanımı sınırlı. Üretim imtiyazları ise yabancılara bırakılmış.

18. Yunanistan’dan gelen göçmen sayısı 400.000’i geçmiş. Göçmenlere ordunun yiyecek stoklarından yardım ediliyor.

19. Zorunlu okuma yaşındaki çocukların ancak dörtte birini okutabiliyoruz. Halkın eğitimi ise hiç çözülmemiş bir sorun olarak duruyor. Erkeklerin % 7’si, kadınların %04’ü okuma yazma biliyor.

20. Tüm ülkede 337.618 ilkokul öğrencisi var. Bu zorunlu öğrenim görmesi gereken çocuğun sadece dörtte biri. Ülkede toplam 4.770 ilkokul bulunuyor.

21. Tüm ülkede sadece 153 ortaokul ve lise var. Ortaokullarda sadece 543, liselerde 230 kız öğrenci okuyor. Öğretmenlerin üçte biri öğretmenlik eğitimi görmemiş.

22. Bizim okullarımızın azlığına ve niteliksizliğine karşın yabancıların çok sayıda nitelikli okulu var.

23. Halk kitap okumuyor. 1729’dan 1830 yılına kadar 100 yıl içinde Osmanlı’da basılan toplam kitap sayısı sadece 180. Aynı sürede Batı’da basılan kitap sayısı ise 90.000. Basının toplam tirajı 100.000’i geçmiyor.

24. Elimizde Yokluk ve Yoksulluk Var İsmet!

Atatürk, cumhuriyetin ilanından bir gün sonra 30 Ekim 1923’te İsmet Paşa’yı köşke davet ederek, ona ülkenin içinde bulunduğu durumu, Osmanlı’dan devralınan mirası anlatmıştır. Atatürk sözlerine, “Bize  geri,  borçlu, hastalıklı bir vatan miras kaldı. Yoksul bir köylü devletiyiz…” diye başlamıştır. 

Atatürk çok haklıdır….

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pinkfloyd

Atam bu günleri görse, şimdiki bu halkı görse kemikleri sızlar. ''Bunlar için mi yapmışım bunca şeyi ben'' dediğini duyar gibi oluyorum. O ecdad dediğiniz ne zaman halkı için bişey yapmış söylerim size Osmanlı hastaları. O osmanlı sürekli kullarım halkına derken, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti sizlere değer verdi ve ''halkım'' dedi,kulluk olmaktan kurtardı sizi,bizi... Eğer o Osmanlı olsaydı hala ya bir Fransız'ın ya bir İngiliz'in torunları olacaktınız ya da hala ecdadınıza aç-sefil kulluk edip ''padişahım çok yaşa''diyecektiniz. Onun için ATATÜRK'e laf etmeyin,teşekkür edin...

razqr94tr

Yabancının gavuru Türkün gavurundan daha insaflıdır.

servet-sahin1

kemal değil ''Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK siktimin embesili

unbowedunbentunbroken

Edebiyat öğrencisiyim zorunlu olarak Osmanlıca görüyorum gerçekten bu kadar salakça bir alfabe olamaz arkadaş aynı kelimenin 3-5 farklı okunuşu var koskoca profesörler bile akıcı şekilde metinleri okuyamıyor hala 1 gecede cahil kaldık diyin siz

kayahan-demir

Amma goygoy yapılmış. Ciddi ciddi tartışılmış ve işin özünde ülkenin yönetim şekli var. Sonuç olarak teokrasi, padişahlık,krallık vs. bunlar bir ülkenin kalkınmışlığının önündeki yönetim şekilleridir. Tek Adamlık sistemi, tek kişinin sözüyle ülke yönetilirse işler boka sarar belli bir yerden sonra. Muhalefet etmek, çok seslilik gerekir. Evet Atatürk zamanında Cumhuriyet döneminde de böyleydi durum, tek partili dönem vs. Bu tek adamlık mevzusunun işe yaraması için o tek adamın çok akıllı ve iş yapar olması lazım. Nasıl ki zamanında Fatih ve Kanuni başarılı olduysa Atatürk de başarılı olmuştur zekasıyla vs. İmparatorluğun belli döneminde yukarıda arkadaşların yazdığı gibi bazı zeki padişahlar maalesef ki boğulmuştur. İşte asıl bunları düşünmek, görmek ve konuşmak gerekir. öeh amma yazmışım, neyse inşallah buradan da bir tartışma çıkmaz. Son olarak; başkanlığa hayır ;) nedenini yukarıda yazdım.

onur.turgut3

Osmanlıyı kötüleyen yok aslında. bu son dönemdeki liberal İslamcılar Osmanlıyı sahiplenerek kalan insanları dışarıya itip sanki Osmanlı karşıtı gibi gösteriyorlar. Zaten belli bir yerden sonra hemen halifeliğe bağlayıp bizi Müslümanların toplanmasından ettiler derler. Halbuki tüm çağrılara rağmen Osmanlıya tek bir Müslüman ülke yardım etmemiştir.

serverbedi

Ne Osmanlı'yı kötüleyeceğiz,Ne de Cumhuriyeti.Cumhuriyet'te bizim Osmanlı'da bizim,Selçuklu da bizim,Türk Hakanlığı da bizimdir.

Başlıklar

KitapSavaşSinemaYunanistanyiyecek
Görüş Bildir