Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 28. Hafta: Anne Adayları Düzenli Kilo Almaya Başlıyor!

-

Gebeliğin 28. haftasında bebeğinizin boyu 37.6 cm iken,1 kilo ile 1 kilo 100 gram civarında bir kiloya erişmiştir. Yavaş yavaş dış dünyaya hazırlanan bebeğiniz günden güne kilo almaya devam eder. Bebeğiniz artık kokuları ve tatları algılayabilir, gözleri gözyaşı üretebilir. Kemikleri hala yumuşak olmasına rağmen gelişimini sürdürür. Ayrıca kas dokuları artmaya başlıyor. 28 haftalık olan bebeğinizin beyninde milyarlarca sinir hücresi oluşmaktadır. Akciğerleri dışarıda nefes alışverişini yapabilmesi için gelişimini tamamlamaya çalışıyor. Eğer erken doğum olursa bebeğinizin akciğerleri kendi başına nefes alıp verebilecek kadar gelişmiştir.

Hamilelikte 28. haftada bebeğinizin rüya görmesini sağlayan dalgalara rastlanmaktadır.

Bu olgu bebeğinizin artık rüya görebileceğini gösterir. Doğuma git gide yaklaşırken sadece siz hazırlık yapmazsınız. Bebeğiniz de sürekli doğum için en iyi pozisyonu arar. Bu pozisyon rahmin çıkışına doğru baş kısmı aşağıda pozisyonudur. Doğuma az kaldıkça bebeğiniz doğru pozisyonu bulacaktır. Bebeğiniz cildinin altında bulunan yağlar ile dış yaşama ayak durmaya kendisini hazırlıyor. Ayrıca refleksleri de güçlenmeye devam ediyor. Vücudundaki tüm organları olması gerektiği gibi çalışır durumdadır.

Artık karnınız iyice büyüyecek. Ancak karnınızın bu kadar büyümesinin size de bazı etkileri olacak elbette.

Nefes almada zorluk, sindirim sorunu ve uykusuzluk yaşadığınız sorunlardan yalnızca bazılarıdır. Bu sorunlardan birçoğu doğuma kadar sürecektir. Hamileliğin üçüncü evresine girerken, bacaklarınızdaki kramplar, mide sorunları, kabızlık, cilt kaşıntıları, bel ağrıları, ödem gibi sorunlar en çok karşılaşılan şikayetler arasındadır. Karnınızın büyümesi midenize olan baskının artması anlamına gelir. Bu yüzden midenizde yanma ve acı hissedebilirsiniz. Ortalama ağırlığa sahip biriyseniz bu dönemde yaklaşık olarak 4-5 kilo almış olmanız beklenir. Fakat bu durum her anne adayı için geçerli değildir, farklılık gösterir. Bacaklarınızda karıncalanmalar hissedebilirsiniz. Bu durum bacaklarınızdaki hareketi kısıtlayabilir. Sindirim sisteminiz yavaşlayabilir, hazımsızlık ve şişkinlik sorunu çekebilirsiniz.

Gebelikte 28. hafta, mide sorunlarınızın artış gösterdiği haftalardır.

Bu yüzden yemek yedikten sonra midenizde acı ve yanma hissedebilirsiniz. Yemek yedikten 1-2 saat sonra yatmak ya da yatmaya yakın yemek yememek bu sorunu biraz da olsa çözecektir. Mideniz iyice boşalmadan yatmanız mide yanması yani reflüyü de artırabilir. Doktorunuza danışarak kendisinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Hamilelikte 24 ile 28. haftalarda bazı doktorlar glukoz tarama testinin (şeker yükleme veya şeker tarama testi) yapılmasını önerir. Fakat bazı  doktorlar bu testin anne adayına ve bebeğe ciddi zararlar verdiğini, şeker yükleme testine alternatif testlerin de olduğunu belirtmektedir. Doktorunuza danışarak size uygun olan testi yaptırmanız tavsiye edilir.

Gebeliğin hiç bir döneminde ağır spor yapmamalı, ağırlık kaldırma gibi egzersizler kesinlikle denenmemelidir.

Yaptığınız sporun işe yaraması için düzenli yapılması şarttır. Ara vererek yapmak hiç bir işe yaramayacaktır. Bundan dolayı hayatınızı buna göre programlamak sizi daha rahat ettirir. Cinsellik konusu ise şöyledir; hamilelikte cinsel ilişki sayısında herhangi bir kısıtlama olmasa da aşırıya kaçmamak gerekir. İlişki sırasında karın ve rahim bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 27. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 29. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir