Gurur Duyduk! Gazeteci Engin Baş Suriyeli Mültecileri Anlattığı Belgeseli ile Emmy Kazandı

1.2bPAYLAŞIM

Uzun zamandır Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden yurt dışına yolculukları üzerine çalışan araştırmacı-gazeteci Engin Baş, çalışmalarını bir belgeselde topladı ve Emmy ile onurlandırıldı.

Engin Baş, sahaya inerek yaptığı incelemeler ve analizleriyle bilinen bir gazeteci.

Suriye ve IŞİD konularını ağırlık olarak gündemine alan gazeteci, bir süredir hazırladığı belgeselin gururunu yaşıyordu.

Hem Türkiye'nin hem tüm dünyanın sorumluluğu haline gelen Suriye mülteci sorunu ile yakından ilgilenen bir belgesel hazırlamıştı.

Steps Into A Hıgh Calm isimli belgesel, Suriyeli bir ailenin Almanya'ya yolculuğunu anlatıyor.

"O aileyle Türkiye Suriye sınırından önce İzmir'e, sonra onlar geçtince Yunanistan'a ve Makedonya sınırına kadar gittim."

“Ben aslında geniş bir ekibin parçasıyım. O aileyle Türkiye - Suriye sınırından önce İzmir'e, sonra onlar geçince Yunanistan'a ve Makedonya sınırına kadar gittim. Almanya'ya yaptıkları 17 günlük yolculuklarının 9 gününe şahit oldum. "

"Kaçakçılarla pazarlıklarına, sahilde bekledikleri günlere kadar tanıklık ettim ve kayıt altına aldım."

"Aile Almanya'ya geldikten sonra da projeyi devam ettirdik ve yeni hayatlarını da filme aldık. 8 ay civarında sürdü çalışmamız. Ve ortaya bu belgesel çıktı. Türkiye-Yunanistan bölge temsilcisi olduğum, ABD'nin en büyük kanalı ABC için aileyi o dönem defalarca kez de haber yaptım."

"Belgesel aslında Türkiye'den Almanya'ya o dönemde giden bir milyona yakın Suriyeli'nin hayatının özetidir."

Engin Baş'ın bu sözleri sarf ettiği belgesele kayıtsız kalınamazdı.

Ve bu önemli belgesele kayıtsız kalınamadı, gazeteci Engin Baş, dün sabaha karşı Emmy ile ödüllendirildi!

Çok mutluyum. 5 yıldır Suriye konusu üzerine çalışıyorum. Bu bir ailenin Suriye'den Almanya'ya gidişinin hikayesiydi” dedi.

Engin Baş son olarak; "Çok mutluyum, herkese teşekkür ediyorum. Ödül yalnız bizim değil, hem ülkemizde yaşayan hem de tehlikeli bir yolculuğu göze alıp gitmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam uğrunda da yaşamını yitiren Suriyelilere adıyoruz.” diyerek gözlerimizi doldurdu.

Siz de tamamını bu videoda izleyebilirsiniz.

Göğsümüzü kabarttığı, hem de bu kadar önemli bir konuda dünyayı aydınlattığı için çok tebrik eder, başarılarının devamını dileriz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ewokthehutt

Pislik bir düşünce ama sonunda mültecilerin ülkeye bir getirisi oldu mk.

alp_er

keşke hiç alamasaydın o ödülü ve milyonlarca insan bu duruma düşmeseydi. kendi savaşları bile değildi o savaş. o bu şu belki de biz başlattık o savaşı demokrasi uğruna, belki de çıkar uğruna ve siz öldünüz bu demokrasi ve çıkarlar uğruna ve yine biz üzüldük sizin adınıza. bu gün ülkemizde istemediğimiz sizlerin belki de katilleri bizleriz. bir gün belki hepinizden af dileyeceğiz ama lütfen bizleri affetmeyiniz. :(

firat-aydin8

ulan savastan kaciyorsun 4 tane cocugun var nasil bir gelecek sukmayi bekliyorsun onlara.Bu mültecileri en cok elestirdigim konulardan biri bu

Görüş Bildir