Günümüzde Erkeklerin Sanki Zorla Evleniyormuş Gibi Gösterildiği Evlilik Düzeni Hakkında Konuşmamız Lazım

423PAYLAŞIM

Kadınlar doğdukları günden beri evlenmek istiyor, erkekler ise buna zorla razı oluyor gibi gösteriliyor. Peki sizce gerçekten öyle mi?

Son günlerin çok paylaşılan düğün videosunu eğlenceli bulanlar kadar videodaki harekete tepki gösterenler de vardı.

Söz konusu videoda belki sadece eğlenceli bir şaka vardı ve ne gelinle damat, ne de damadın arkadaşları bunda herhangi bir sorun görmedi. Ancak bu şakanın alt metninde kesinlikle rahatsız edici bir şeyler var.

İster kabul edin, ister etmeyin; toplumda kadınlar doğdukları günden beri tek amacı evlenmek olan bireyler olarak lanse ediliyor.

Erkekler de özgürlüklerine düşkün, asla evlenmek gibi bir niyeti olmayan, evlenmeleri için uzun süre baskıya uğramaları gereken varlıklar.

Evlilik teklifinden, kız istemeye; hiç üstünde düşünmediğimiz adetler bile aslında bu görüşün üstüne kurulu.

Kadın evlenmeye her an hazır olduğu ve bunu çok istediği için iş erkeğe kabul ettirmeye düşüyor. Teklif işinin erkekte olması aslında kadının zaten dünden razı olduğunun göstergesi. Bir erkek evlilik teklifinde bulunduğunda %99 hayır cevabı almayacağını biliyor. Teklifi reddeden kadınlar da erkeklerin gururunu incittikleri gerekçesiyle kınanıyor zaten.

Oysa evliliğin genel olarak kabul görmüş geleneksel yapısına baktığımızda evlenmenin erkekler için daha avantajlı olduğunu görüyoruz.

Genellikle kendi başına yaşayamayan, günlük işlerini halledemeyen erkekler; evlenerek çoğu zaman annelerinden gördükleri bakım ve hizmetin aynısını görüyorlar. Ev işleri, çocuk bakımı gibi evliliğe ait tüm yeni sorumluluklar kadına ait. Burada iş hayatı bir bahane de olamıyor; her iki cinsiyet için de eğer çalışıyorlarsa evlenince pek bir şey değişmiyor. Sadece evli bir çalışan kadının yükünün bekar bir çalışandan daha fazla olduğu söylenebilir.

Şartlar ortada; evlilik genel düzeninde kadınları daha da kısıtlayan ve sorumluluklarını artıran, erkeklerde ise çok bir şey değiştirmeyen bir kurum.

İnsan temelde bencil ve çıkarlarına öncelik veren bir yapıdadır. Bu durumda neden kadınlar kendilerini zora sokacak bir durum için can atsın da erkekler hayatlarını kolaylaştıracak bir durumdan kaçsın? Hiç mantıklı değil.

Bunun sebebi de aslında çok açık. Yine kadınları küçük gören, evlilikle statü kazandıran sistemin suçu.

Bir kadın ne kadar yetenekli, donanımlı, başarılı olursa olsun toplumun önemli bir kısmı evli olmadığı sürece kendisini ciddiye almıyor. Evliliğin bir kadın için en önemli şey olduğu küçük yaşlardan itibaren empoze ediliyor. Evlenmemiş erkeklere evlenmemiş kadınlar kadar başarısız gözüyle bakılmıyor. Ayrıca unutulmaması gereken bir şey de kadınların bir kısmının pek çok anlamda özgürlüğü evlenince kazanması. Bu özgürlük için kısıtlanmayı bile göze alıyorlar. Kadınlar için evlilik gerçek anlamda bir paradoks.

Elbette her evlilik aynı demiyoruz; ancak erkeklerin sanki zoraki evleniyormuş algısı sürekli karşımıza çıkıyor.

Gerçekten zorla evlendirilen erkeklerden bahsetmiyoruz. Ki onların sayısı da zorla evlendirilen kadınlara göre %1 civarında olsa gerek. Sevgilileriyle bile isteye evlenen erkeklerin ve çevrelerinin çocuksu tavrından bahsediyoruz.

Bir kadının evlilik öncesi bu tür bir şımarıklık yaptığını gördünüz mü? Erkekler büyük bir baskıyla evliliğe sürükleniyor gibiler.

Evlilik kurumu erkeklerin özgürlüğünü büyük ölçüde kısıtlamıyor. Bir erkeğin kısıtlandığı tek konu bir zahmet eskisi gibi flört edememek ve kadınlarla eskisi gibi ilişki kuramamak. Ne yazık ki toplumun bir kısmı bu kısıtlamanın söz konusu olmadığı durumları dahi hoşgörüyle karşılıyor. Yani erkeklerin evlilikten bu kadar korkuyor gibi davranarak yine de evlenmesi gerçekten şımarıkça görünüyor.

Şaka, mizah diye gülüp geçtiğimiz pek çok şeyin bundan yıllar sonra sorun olarak karşılanacağını unutmamalıyız.

Geçmişte şaka, gelenek diye yapılan pek çok yanlışa bugün nasıl karşı çıkıyorsak gelecekte de bugünler hoş karşılanmayacak.

Bu düzenin değişmesi için iki tarafın da zihniyetini iyice bir gözden geçirmesi şart. Şikayetçi olduğumuz düzeni değiştirecek olan yine bizleriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Bakire Kadınlarla Evlenmek İsteyen Ancak Evlenene Kadar İstediklerini Yapmayı Hak Gören Erkekleri Masaya Yatırdık! - onedio.com
Bakire Kadınlarla Evlenmek İsteyen Ancak Evlenene Kadar İstediklerini Yapmayı Hak Gören Erkekleri Masaya Yatırdık! - onedio.com
Kadın İlişki İster, Kadın Evlenmek İster, Kadın Çocuk İster… Kadın Hayatını Yaşamak İster - onedio.com
Kadın İlişki İster, Kadın Evlenmek İster, Kadın Çocuk İster… Kadın Hayatını Yaşamak İster - onedio.com
Toplumun Eksik, Yarım Damgasını Yapıştırdığı Anneliği Reddeden Kadınlarla İlgili Konuşmamız Lazım! - onedio.com
Toplumun Eksik, Yarım Damgasını Yapıştırdığı Anneliği Reddeden Kadınlarla İlgili Konuşmamız Lazım! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyaz-yumurta

"Erkekler de çok bir şey değiştirmeyen...?" Kusura bakmayın da ya hayatınız hep beyaz yakaların ya da gerizekalı parası bol insanların yanında geçiyor. Çalıştığım yerdeki herkes(istisnasız) kredi çekerek evlendi. Eşleri çalışmıyor hiçbirisinin ve bütün krediyi kendileri ödüyor, eve bakıyor, zorla mesaiye kalıyor. Zamanları olsa iki işte birlikte çalışacaklar ve bunların bir çoğunun çocuğu bile yok. Zorla evlendirilmiyor erkekler. Salak saçma ne kadar adetiniz var ise dayıyorsunuz. Eşyanın en güzelini istiyorsunuz. Beyaz eşyaların orta segment olanları ne kadar fikriniz var mı? Erkekler de bir şey değiştirmiyormuş. Hayatını en baştan yazan arkadaşım var benim. Hayallerini, işini, yaşadığı yeri bırakan bir can dostum var. Sırf sevdiği kadın istedi diye. Genellemeleriniz aptalca.

beyann

Türkiye'nin zihniyeti bu kadar işte hiç sevmem gelenekleri evliliğe de sıcak bakmıyorum sevgililik hayatı daha samimi ve ayrılınsa bile daha kolay olur diye düşünüyorum evlilik bence dertten ve topluma uymaktan öteye gitmeyen bir durum kutsal falanda değil bir imza birinin arasındaki engeli kıramaz

bunedio.net

son pışmanlık şarkısı guzel espırıde şu araba arkası yazılara , sohbette abı evlendın dert aldın laflarına uyuz oluyorum

denverr

Arabaların arkasına yazılan o korkunç yazılara ne demeli?? Nerden baksan ahmakça

afrotian

Ailelerin yetiştirme şekli de çok etkili. Kız çocuk daha minicikken eline evcilik malzemeleri gerçekçi bebekler veriliyor ve daha birçok örnek sayabiliriz, kız çocuklar büyüdüğünde evli mutlu çocuklu olmak için can atar hale geliyor bu da genel bi kanı olduğu için insanların görüşü bu şekilde oluyor maalesef.

beyann

Bende çocukken çok evcilik oynuyordum ama evlenmeye sıcak bakmıyorum onun yerine oyunculuk hayallerim var evcilik buna yol açmaz bence

Görüş Bildir