Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günümüzde En Az Bilinen 5 Spor Dalı

-

Günümüzde Az Bilinen Spor Dalları

Elbette birçoğumuz futbolu basketbolu voleybolu biliriz. Fakat bunları birçok kişinin bilmediğinden eminim.

1. Disk Golfü

  • Disk Golfü: Frizbi golfü olarak da bilinen disk golfü, normal golf kurallarına göre oynanan bir Amerikan sporudur. Normal golften farklı olarak yuvarlak disklerin sepet ya da direk gibi hedeflere ulaştırılmasının sağlandığı spor dalı 1969 yılından beri oynanan, ancak çok fazla bilinmeyen spor dallarından biridir. Oldukça Zevklidir...

2. Korfball

  • Korfball: 8 kişilik takımlar halinde oynanan Korfball’ın en önemli özelliği, oyun sırasında oluşturulan takımların kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın 4 erkek 4 kadından oluşmasıdır. Oynanışı basketbola benzeyen oyunda pota yerine sepetler yer alır. Ana vatanı Hollanda olan bu spor dalı, 1993 yılından sonra dünya genelinde başka ülkelerde de tanınmaya başlamıştır.

3. Bandy

Buz hokeyi ve futbolun aynı anda oynanmasını andıran spor dalı, buz üzerinde patenler ve kısa boylu sopalar ile oynanır. Buz hokeyinden farklı olarak yerden sabit kayan bir top yerine futbolda olduğu gibi zıplayan bir topun kullanıldığı spor dalı, 1957 yılından sonra tüm dünya tarafından bilinmeye başlanmıştır. Futbol maçları gibi 45’er dakikalık 2 devreden oluşan Bandy maçlarında futboldaki gibi serbest vuruş ve penaltı da kullanılabiliyor.

4. Pelota

 Ana vatanı Fransa ve İspanya arasındaki Bask Bölgesi olan Pelota, rakete benzer tahtaların el bileklerine bağlanması ve topun bu tahtalar ile duvara en şiddetli şekilde gönderilmesi şeklinde oynanan bir oyun türüdür. Rakiplerin duvardan seken topa vuramaması ile sayı alınan spor dalı, 1924, 1968, 1992 yıllarında gösteri sporu olarak olimpiyatlarda oynanmıştır.

5. Bowls

Yanlardan basık şekilli plastik topların hedefe en yakın şekilde gönderilmesinin amaçlandığı Bowls, İngiltere’de doğan bir spor dalıdır. Fazla hareket gerektirmediği için ileri yaşlardaki sporseverlerin de oynayabileceği bu spor dalı, dünya salon şampiyonalarında da yer almaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
degisikkalem

Korfball bildiğimiz mahallede el ile hazırlanmış sepet potayla basket oyunu :D

jack21

:D ona benzer

Başlıklar

FransaGolfİngiltereİspanyafutboloyunpenaltı
Görüş Bildir