Gündemin Merkezindeki Katar Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin Öğrenmeniz Gereken 14 Şey

1.9bPAYLAŞIM

Körfez ülkelerinin bir anda tüm ilişkilerini kestikleri Katar, bölgesinde yalnızlaştırılıyor. Bunun yanında bir süredir ekonomik ilişkiler ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile yakınlaşan Katar, son günlerinde hükümetten destek görüyor. Peki gündemimizin en ortasında duran Katar hakkında ne biliyoruz? En temel bilgilerden, az bilinenlere kadar Katar hakkında fikir edinebileceğiniz bilgiler aşağıda sizi bekliyor.

1. Modern Katar çok yeni bir devlet.

Modern Katar 1971 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Öncesinde ise ülke İngilizlerin hakimiyetindeydi.

2. Ülkenin yönetim şekli üniter anayasal monarşi.

Ülke'nin devlet başkanı Emir sıfatıyla anılan Tamim bin Hamad Al Thani.

3. Yüzölçümü açısından Katar çok küçük bir devlet.

Karşılaştırmak gerekirse Katar, Bursa kadar bir yüzölçümüne sahip. Ülke Basra Körfezi'nde bir yarımada ve tek sınırı Suudi Arabistan'la.

4. Katar nüfusu 2,3 milyon civarında.

Ülkede yerli Arap Katarlı çoğunluğun yanında Hindistanlılar, Pakistanlılar, Bangladeşliler, İranlılar da bulunuyor. Nüfusun bir kısmını oluşturan göçmenlerin çoğu ekonomik sebeplerle Katar'a gelip ülke vatandaşlığını kazanmışlar. Ülkede 7 bin civarında Türk vatandaşı iş sebebiyle yaşıyor. Ülkede bulunan yabancı çalışanların büyük kısmını Katar'ın kalkınması için yapılan binalarda çalışan inşaat işçileri oluşturuyor.

5. İşçiler modern köleler gibi çalışıyor.

İşçiler çalışmak için Katar'a geldiklerinde aracı acenteler işçilerin pasaportlarını alıkoyuyor ve bu insanlar hareket edemez duruma getiriliyor. Ücretleri inşaat tamamlanmadan ödenmeyen işçiler uzun süre sadece yemek, barınma ihtiyaçları karşılanarak adeta birer köle gibi çalıştırılıyorlar. Bu işçiler, genelde Hindistan, Bangladeş ve Pakistan gibi ülkelerden gelen dönemlik işçilerden oluşuyor.

6. 2022 FIFA Dünya Kupası Katar'da yapılacak.

Katar spor konusunda çok önemli tesis yatırımları yapıyor. 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak ülkede çok lüks stadyumlar inşa ediliyor. Bu stadyumlarda sporcuların kolayca oynayabilmesi için özel havalandırma ekipmanları yapılacak. Böylece oyuncular sıcaktan etkilenmeden kupada oynayabilecekler.

7. Bilinenin aksine ülkenin zenginlik kaynağı petrol değil, doğalgaz.

Katar, dünyanın petrol rezervleri en büyük 14. ülkesi ve üretimde de 11. olarak gözüküyor. Diğer taraftan doğalgaz konusuna baktığımızda; dünyanın en fazla doğalgaz üreten 3. ülkesi olarak listeleniyor. Aynı zamanda rezervleri de aynı şekilde. Böylesine küçük bir ülkenin bu kadar büyük bir üretici olması inanılmaz bir zenginliği de beraberinde getiriyor.

8. Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi Katar'ın da yapay ada projesi var.

The Pearl Qatar tam anlamıyla ultra lüks bir proje. Katar Yarımadası açıklarında yapılan yapay ada üzerine inşa edilen bu projede konutlar, oteller, alışveriş merkezleri yer alıyor. Ada adından anlaşılacağı gibi inci şeklinde.

9. Katar'da kadın nüfusu çok düşük.

Ülkede yaklaşık 700 bin kadın var. Bu eşitsizliğin sebebi de ülkenin sürekli işçi göçmenler alması ve bu göçmenlerin neredeyse tamamının erkek olması.

10. Kişi başına düşen milli gelirde Katar dünyada bir numara.

Kişi başına yıllık 127 bin Dolar ile Katar, ikinci sırada bulunan Lüksemburg'a 25 bin Dolar civarında fark atıyor.

11. Katar yurtiçinde harcayamadığı paralarını tüm dünyada yaptığı yatırımlarla değerlendiriyor.

Ülkenin doğal kaynaklardan ve finansal faaliyetlerden elde ettiği gelirler, sürekli gördüğümüz altyapı yatırımları ve devasa projelerde harcanıyor. Geri kalanlar ise dünyanın dört bir yanında Katar Yatırım Kurumu (QIA) tarafından değerlendiriliyor.

12. Katar sermayesi ülkemizde de çok aktif.

Digiturk, Finansbank ve ABank gibi şirketler Katar kaynaklı sermayeler tarafından satın alınmış durumda.

13. Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Doğu'daki en büyük askeri üssü Katar'da.

El Udeid Hava Üssü'nde 10 bin Amerikan askeri bulunuyor. Bunun yanı sıra İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait unsurlar da bu üste görev yapıyor.

14. Türkiye - Katar ilişkileri de yükselişte.

Doğrudan yabancı sermaye yatırımı verilerine göre, Türkiye'ye en çok yatırım yapan 7. ülke Katar. Bunun yanında Türk müteahhitleri Katar'da ciddi projelerde rol alıyor. Bu ekonomik ilişkiler, politik ve askeri boyutta da kendini hissettiriyor. Türkiye Orta Doğu'daki ilk askeri üssünü Katar'da açacak. Geçtiğimiz gün kabul edilen tezkereye göre 5 bin Türk askeri Katar'a gönderilecek.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gezseneco

Katar hakkında bilmedikleriniz,

fikrifirarda

Konya kadar yerdeki zenginliğe bakar mısınız kişi başı milli gelir ne kadar yüksekmiş zaten kadın nüfus da azmış ben katar'a taşınmaya karar verdim son olaylar bi durulsun. Doğalgazların gücü adına:)

pyhimys

Sen bizi cahil mi sandın. Katar ile bursa'nın yüz ölçümü bakımından büyüklük farkını aşağıda bilgine sunuyorum. katar 11.571 km² Bursa 1.036 km²

mustafasen

BÜYÜKORHAN 505 GEMLİK 401 GÜRSU 106 HARMANCIK 400 İNEGÖL 1118 İZNİK 753 KARACABEY 1158 KELES 617 KESTEL 396 MUDANYA 369 MUSTAFAKEMALPAŞA 1641 NİLÜFER 552 ORHANELİ 838 ORHANGAZİ 506 OSMANGAZİ 621 YENİŞEHİR 720 YILDIRIM 110 BURSA 10813 Yani neredeyse eşitler, sen ilçeleri katmamışsın :)

feyk

sakin o sehir merkezinin yuzolcumu olmasin. keza bursa ufak bir il degil. turkiyenin toplam yuzolcumu 783bin km2, 81 il. bursanin ortalamadan ufak bir il olmadigini dusunursek 10bin km2 civarinda olmasi gerekir.

pyhimys

Sanırım şehir merkezi ile karıştırmışım.

feyk

george sorosun sozuydu sanirim. turkiyenin en iyi ihrac urunu ordusudur.

aydogan-erozalp

13.bilgide" El Udeid Hava Üssü'nde 10 bin Amerikan askeri bulunuyor. Bunun yanı sıra İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait unsurlar da bu üste görev yapıyor." denilmiş. Katar bu durumda zaten sessiz sedasız işgal altında. Türk askerinin gönderilmesi ne manadır?

ensarr_2003

o mantıkla bizim ülkemizde işgal altında. İncirlikte toplam Amerikalı asker sayısı 2000-2500 ki bu sadece amerikalılar. ve diğer askeri üsleri düşün. Uçaklar, tanklar da cabası. Bu işgal değil uluslararası bir işbirliği.

Görüş Bildir