Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek İçin Paylaşım Yapan Hakim Görevden Uzaklaştırıldı

 > 
7.2bPAYLAŞIM

Hayatını kaybeden Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek'le ilgili paylaşımı nedeniyle HSK tarafından hakkında soruşturma başlatılan Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan, tedbiren görevden uzaklaştırdı. 

Hakim Pehlivan, ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek yaşatılması için Twitter hesabınan çağrıda bulunmuş, Gökçek'in hayatını kaybetmesinin ardında da "Ölüm adın kalleş olsun" demişti. 

Pehlivan bu paylaşımlarının ardından hükûmete yakınlığıyla bilinen A Haber, Sabah gazetesi ve Takvim gazetesi tarafından hedef göstermişti. 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan'ın sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek hakkında inceleme başlatmıştı.

'İbrahim Gökçek Yaşamalı' Diyen Hakim Hakkında İnceleme Başlatıldı - onedio.com
'İbrahim Gökçek Yaşamalı' Diyen Hakim Hakkında İnceleme Başlatıldı - onedio.com

Üç ay görevden uzaklaştırıldı

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın aktardığı bilgiye göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı, Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan'ı 3 ay süreyle görevden uzaklaştırdı. HSK'nin yazısı Pehlivan'a tebliğ edildi.

İşte o karar:

Eminağaoğlu: "Türkiye'de yaşam hakkını savunmak yaptırıma tabi"

Karara tepki gösteren YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Örgütlenme hakkını,yargı bağımsızlığını, yaşam hakkını savunmak Türkiye'de artık yaptırıma tabi..." dedi.

"HSK'nın ne durumda olduğunu artık siz sorgulayın"

Pehlivan hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

"İbrahim Gökçek yaşatılmalı' şeklinde mesajlarım var. Sonrasında da ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuranların, Kayseri'deki o cenaze ile ilgili 'gömdürmeyiz yakarız' diyen grubun Twitter'da bir saldırına uğradım ben. Beni linç etmeye kalktılar. HSK de muhtemelen bunları ciddiye aldı ve soruşturma başlattı. HSK'nin artık ne durumda olduğunu siz sorgulayın. Son derece insani olan bir paylaşım üzerinden böyle bir incelemeye gidildi.

Ölümün her türlüsü acıdır. İnsan kedisini köpeğini kaybettiği zaman bile bu duyguyu hissetmez mi? İbrahim Gökçek'in DHKP-C üyesi olduğunu kabul eden bir grup var. Gökçek'in kesinleşmiş bir cezası yok. Ama masumiyet karinesine aykırı o kadar laf söyleyen insan var ki. Durum böyleyken beni linç edip yolunu açtılar ve HSK de bir soruşturma başlattı."

Bir hakime daha soruşturma

Sabah gazetesinden Atakan Irmak'ın haberine göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu, ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sosyal medya hesabından paylaşım yapan İzmir hakimi Ertekin hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattı. HSK'nın ayrıca soruşturma kapsamında İzmir Adliyesi’ne müfettiş gönderdiği belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir