Greta Thunberg, Neden ABD ve Çin Gibi Dünyayı En Çok Kirleten Ülkeler Yerine Türkiye'yi Şikayet Etti?

 > 
79PAYLAŞIM

İsveçli aktivist Greta Thunberg'in de aralarında olduğu 15 çocuk, Birleşmiş Milletler İklim Krizi Zirvesi'nde Türkiye'nin da dahil olduğu beş ülkeyi, iklimle yeteri kadar mücadele etmedikleri gerekçesiyle UNICEF'e şikayet etti. Şikayet listesinde ABD ve Çin gibi dünyayı en çok kirleten ülkelerin olmaması tartışma konusu oldu. Peki bu ülkeler listede neden yoktu? 

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'e iletilen şikayet dilekçesinde Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin yer alıyor. Dilekçede orman yangınları, hava kirliliği, kirlenen denizler, kuraklığın neden olduğu zorlukların yanı sıra günümüz ve gelecekle ilgili yaşadıkları endişe ve depresyona ilişkin örnekler verilerek adı geçen ülkelerden şikayetlerle ilgili cevap vermeleri isteniyor.

16 Yaşındaki Greta Thunberg BM İklim Zirvesi'nde Konuştu: 'Sadece Paradan Bahsediyorsunuz, Bu Ne Cüret?' - onedio.com
16 Yaşındaki Greta Thunberg BM İklim Zirvesi'nde Konuştu: 'Sadece Paradan Bahsediyorsunuz, Bu Ne Cüret?' - onedio.com

Çin, ABD, Hindistan, Rusya ve Japonya en çok kirlilik saçan ülkeler

Euronews'den Mert Can Yılmaz'ın aktardığı bilgiye göre, Çin, ABD, Hindistan, Rusya ve Japonya, Küresel Atmosfer Araştırmaları Emisyon Veritabanı'nın (EDGAR) raporuna göre karbondioksit salınımı açısından dünyayı en çok kirleten ilk beş ülke. Şikayet edilen ülkelerden Almanya listede 6., Brezilya 11. sırada bulunurken, Türkiye, Fransa ve Arjantin listede ilk 15'te yer almıyor.

Peki Çin, ABD, Hindistan gibi üst sıralarda yer alan ülkeler şikayet edilmezken, neden diğer beş ülke hakkında bir dilekçe hazırlandı?

Sorunun yanıtı sözleşmede

Sorunun cevabı Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 3. Protokolü'nde yatıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 45 ülkenin imzaladığı protokol, imzacı ülkelerde bulunan çocuklara hak ihlallerine karşı bireysel hak arama ve adalete erişim imkanı tanıyor. Yapılan şikayetler BM Çocuk Hakları Komitesi'nce inceleniyor. Komite sadece bu protokolü imzalayan ülkelere yönelik şikayetleri kabul ediyor.

Greta ve arkadaşlarının haklarında şikayet dilekçesi hazırladığı 5 ülke, protokolde imzası bulunan ülkeler. Ancak ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve Japonya isteğe bağlı imzalanan sözleşmeyi imzalamadığı için haklarında bir şikayette bulunmak mümkün değil.

Ayrıca bakınız 👇

Greta Thunberg, Trump'ın Hakkındaki Sözleriyle Profilini Güncelledi: 'Parlak Bir Gelecek Ümit Eden Çok Mutlu Genç Bir Kız' - onedio.com
Greta Thunberg, Trump'ın Hakkındaki Sözleriyle Profilini Güncelledi: 'Parlak Bir Gelecek Ümit Eden Çok Mutlu Genç Bir Kız' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir