16 Yaşındaki Greta Thunberg BM İklim Zirvesi'nde Konuştu: 'Sadece Paradan Bahsediyorsunuz, Bu Ne Cüret?'

 > 
679PAYLAŞIM

BM Zirvesi'nin açılışında söz alan İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız" dedi. Thunberg, bir grup genç tarafından BM’ye yapılan başvuruda beş ülkenin ‘iklim bilimine aykırı davrandığının belirlendiğini’ de açıkladı. Söz konusu beş ülke arasında Türkiye’nin de olduğu belirtiliyor.

İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg, duygusal konuşmasıyla liderleri sert şekilde eleştirdi.

"Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz?" 🎥

Video: Euronews

Thunberg, "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret"' ifadelerini kullandı.

"Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak"

İklim değişikliğine bir süredir dikkati çektiğini ve ancak liderlerin bunu görmezden geldiğini belirten Thunberg, şunları kaydetti:

"Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum... Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak"

Greta’nın BM’de suçladığı beş ülke arasında Türkiye de var

Öte yandan Thunberg’in, BM Çocuk Hakları Komitesi’ne yaptığı şikayet başvurusunda, Fransa, Almanya, Brezilya, Arjantin ile birlikte Türkiye’yi de, ‘iklim bilimine aykırı davranmakla’ suçladığı bildiriliyor.

Bloomberg’in haberine göre, bir grup çocuk ve genç tarafından yapılan başvuruda, söz konusu şikayetin, (uluslararası) yargılamaya konu olup olamayacağının araştırılması istendi. Bu olmazsa, Fransa, Almanya, Brezilya, Arjantin ve Türkiye’den teker teker yanıt vermesi istenecek. Ancak söz konusu şikayetin yasal olarak bağlayıcılığının bulunmadığı belirtiliyor.

Thunberg aralık ayında da konuşma yapmıştı 📌

15 Yaşındaki Aktivist Greta Thunberg'in Konuşması BM İklim Zirvesi'ne Damgasını Vurdu - onedio.com
15 Yaşındaki Aktivist Greta Thunberg'in Konuşması BM İklim Zirvesi'ne Damgasını Vurdu - onedio.com

Greta'nın bu açıklamaları sonra sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

Ayrıca bakınız 👇

16 Yaşında Nobel Adayı Olan İsveçli Aktivist: Greta Thunberg - onedio.com
16 Yaşında Nobel Adayı Olan İsveçli Aktivist: Greta Thunberg - onedio.com
İklim Aktivisti Thunberg'in Portresi, Kadıköy'de Bir Binanın Duvarına Resmedildi - onedio.com
İklim Aktivisti Thunberg'in Portresi, Kadıköy'de Bir Binanın Duvarına Resmedildi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir