15 Yaşındaki Aktivist Greta Thunberg'in Konuşması BM İklim Zirvesi'ne Damgasını Vurdu

 > 
4bPAYLAŞIM

İklim değişikliğine dikkat çekerek liderlerin elini taşın altına koymasını isteyen 15 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg, Birleşmiş Milletler'de konuştu. Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesinde BM Genel Sekreteri ve dünya liderlerine seslenen 15 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg adeta ders verdi.

Thunberg daha önce de yaptığı eylemle konuşulmuştu.

İklim adaleti için bir eylem gerçekleştiren Greta Thunberg, cuma günleri okula gitmeme kararı almıştı. Seçim dönemine kadar okula gitmeme kararı alan çocuğun eylemi de çok konuşulmuştu.

Çok konuşulan o eylemle ilgili detaylı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İklim Sorununa Dikkat Çekmek İçin Seçim Gününe Kadar Okula Gitmeyi Reddeden 15 Yaşındaki Greta Thunberg - onedio.com
İklim Sorununa Dikkat Çekmek İçin Seçim Gününe Kadar Okula Gitmeyi Reddeden 15 Yaşındaki Greta Thunberg - onedio.com

Geçtiğimiz aylarda yaptığı eylemle dikkatleri üzerine çeken Thunberg, her cuma okulu asıp Stockholm’de bulunan İsveç parlamento binası önünde, hükümetin iklim krizi için aldığı yetersiz eylem planlarına karşı oturma eylemi yapmıştı.

Thunberg konuşmasında şunları söyledi 👇

“Adım Greta Thunberg , 15 yaşındayım ve İsveç’ten geliyorum. Burada iklim adaleti için konuşuyorum. Birçok insan İsveç’in sadece küçük bir ülke olduğunu ve ne yapacağımızın önemli olmayacağını söylüyor. Ancak fark yaratmak için hiç bir zaman küçük olmadığımızı öğrendim. Ve eğer bir kaç çocuk sadece okula gitmeyerek dünyanın dört bir yanında manşetlere çıkabiliyorsa gerçekten istersek birlikte neler yapabileceğimizi hayal edin. Ancak bunu yapabilmek için ne kadar rahatsız edici olursa olsun açık konuşmak zorundayız. Siz sadece hiç bitmeyen yeşil ekonomik büyümeyi konuşuyorsunuz çünkü popüler olmaktan korkuyorsunuz. Yapılması mantıklı olan tek şey imdat frenini çekmek iken siz sadece bizi bu hale getiren aynı kötü fikirlerle ilerlemekten söz ediyorsunuz. Biz çocuklara bıraktığınız şeyin böyle bir yük olduğunu itiraf edebilecek kadar bile olgun değilsiniz. Popüler olmak benim umurumda değil . İklim adaleti ve yaşayan bir gezegen benim umurumda. Oldukça az sayıda insan muazzam miktarda para kazanma fırsatlarını kaybetmesin diye medeniyetimiz feda ediliyor. Benimki gibi ülkelerde yaşayan zengin insanlar lüks içerisinde yaşayabilsin diye biyosferimiz feda ediliyor. Birkaç kişinin lüksünü ödeyen şey bir çok kişinin acısıdır. 2078 yılında 75. yaş günümü kutlayacağım. Çocuklarım olursa belki o günü benle geçirecekler , belki bana sizi soracaklar , belki haretekete geçmek için hala vakit varken neden hiçbir şey yapmadığınızı soracaklar. Çocuklarınızı herşeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz ama böyle olmasına rağmen onların gözleri önünde geleceklerini çalıyorsunuz. Politik olarak neyin mümkün olduğunu konuşmak yerine yapılması gerekenlere odaklanmadığınız sürece umut yok. Bir krizi kriz olarak ele almadığımzı sürece çözemeyiz. Fosil yakıtları yerin altında bırakmamız ve dürüstlüğe odaklanmamız gerekiyor. Ve bu sistemin içinde çözümlerin bulunması imkansız , belkide sistemin kendisini değiştirmemiz gerekiyor. Buraya umursasınlar diye dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. Bizi geçmişte görmezden geldiniz ve yine görmezden geleceksiniz. Bahanelerimiz tükendi ve zamanımız da tükeniyor. Buraya hoşunuza gitse de gitmese de değişimin geleceğini haber vermeye geldik. Gerçek güç insanlara aittir.”

Greta Thunberg – İsveç’li bir çocuk…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir