Google Çalışanları Dünya Çapında İş Bıraktı: 'Tacize Karşı Şirketin Tutumu Değişmeli'

 > 
103PAYLAŞIM

Google çalışanları, şirketin kadın meslektaşlarına muamelesini protesto etmek için bugün dünya genelinde iş bırakma eylemine başladı. Çalışanlar, şirketin cinsel taciz iddialarını ele alış biçimini değiştirmesini, dava açma haklarını engelleyebilecek "zorunlu hakemlik" uygulamasına son verilmesini talep ediyor.

Twitter

BBC Türkçe'nin derlediği habere göre, çalışanlar, şirketin cinsel taciz iddialarını ele alış biçimini değiştirmesini, dava açma haklarını engelleyebilecek "zorunlu hakemlik" uygulamasına son verilmesini talep ediyor.

Çalışanlar iş bırakma eylemlerini masalarına bıraktıkları notla duyurdular.

Bugün başlayan iş bırakma eyleminde çalışanlar masalarına "Masamda değilim, çünkü Google ve diğer yüklenici firma çalışanlarıyla cinsel taciz, suistimal, şeffaflık eksikliği ve herkese uygun olmayan bir işyeri kültürünü protesto için iş bırakma eylemi yapıyor olacağım" yazılı bir not bıraktı.

Çalışanlar şirketten istediklerini ise şöyle sıraladı:

  • Şimdiki ve gelecekteki çalışanlar için, taciz ve ayrımcılık karşısında zorunlu hakemliğe son verilmesi. (Zorunlu hakemlik, Silikon Vadisi çalışanların sözleşmelerinde yaygın olarak kullanılan bir madde. Bu madde çalışanların talep ve anlaşmazlıklarının mahkeme yerine şirket içinde çözümünü öngörüyor.

  • Ücret ve fırsat eşitsizliğinin sona erdirilmesi için adım atılması.

  • Cinsel tacizlerle ilgili bir şeffaflık raporunun yayımlanması.

  • Cinsel tacizlerin güvenli bir şekilde rapor edilmesini sağlayacak bir sistemin kurulması.

  • Yönetim Kurulu'nda çalışanların bir temsilcisinin bulunması.

Google CEO'su Sundar Pichai, personelin eylem yapma hakkını desteklediğini söyledi.

Pichai çalışanlara gönderdiği elektronik postada, "Birçoğunuzun hissettiği öfke ve düş kırıklığını anlıyorum. Bunu ben de hissediyorum. Toplumumuzda ve Google'da uzun bir zamandır devam eden bu meselede ilerleme kaydedilmesi için çaba harcayacağım" dedi.

Pichai ayrıca şimdiye kadar hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan 48 çalışanın işlerine tazminatsız son verildiğini açıkladı.

Geçen hafta hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan üst düzey bir yöneticinin şirketten ayrılırken 90 milyon dolar tazminat alması çalışanlar arasında büyük öfkeye neden olmuştu.

Google, Android mobil işletim sisteminin "yaratıcısı" olarak bilinen Andy Rubin hakkındaki cinsel taciz iddiasını "inandırıcı" bulduğunu açıklamıştı. Ancak Rubin ile yollarını ayıran Google 90 milyon dolar tazminat ödemesi çalışanları eyleme iten etkenler arasında oldu.

Richard DeVaul, hakkında da taciz iddiaları ortaya atıldı.

Salı günü de şirketin "X" araştırma laboratuvarının yöneticilerinden Richard DeVaul, hakkındaki cinsel taciz iddialarının ardından istifa etmişti. DeVaul'un iş başvurusu yapan bir kadına sarkıntılık ettiği öne sürülmüştü. 

Google, tepkiler üzerine DeVaul'un tazminat almadan şirketten istifa ettiğini duyurdu. Ancak DeVaul iddialar için "muhakeme hatası yaptığını" söyledi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir