Görüş Bildir
Haberler
Bu Gece Meteor Yağmuru Var!

Bu Gece Meteor Yağmuru Var!

Ulaş
11.08.2014 - 14:03 Son Güncelleme: 12.08.2014 - 16:48
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gökyüzü bu gece ''yıldız kayması'' olarak da bilinen meteor yağmurlarına sahne olacak. Meteor yağmuru sırasında bazı parçaların dünyaya düşmesi bekleniyor.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında 'yıldız kayması' olarak da bilinen gök taşı yağmurunun bu gece en yüksek seviyeye ulaşacağını söyledi.

Esenoğlu, 10 binlerce parçanın güneş ışınları ve çekimin etkisiyle 'Swift - tuttle' adlı kuyruklu yıldızdan koptuğunu, bunun da gökyüzünde 'görsel şölene' yol açacağını kaydederek, şöyle devam etti:

'Kopan parçaların bazıları çakıl taşı büyüklüğünde yeryüzüne düşecek. Uluslararası Göktaşı Organizasyonu'nun internet sitesinden kaç tane gök taşı görüldüğü yazılarak bilime katkıda bulunulabilir. Bu veriler dünyanın her yerinden toplandığı için bilgi değeri taşıyor. Bu doğal gök olayı, seyretmemiz, ilgilenmemiz gereken bir olay. Uzaydan gelen böyle görsel bir şölene hayır dememek lazım.'

Gece boyu izlenebilecek

Göktaşı yağmurunun gelecek yıl da aynı günlerde izlenebileceğini aktaran Esenoğlu, gökyüzündeki bu görsel şölenin kuzeydoğu yönünde az ışık alan yerlerden iyi bir şekilde gece boyunca görülebileceğini belirtti.

Esenoğlu, göktaşı yağmurunun saniyede ortalama 60 kilometre hızla ilerleyeceğini bildirdi. Yılda 130'dan fazla gök taşı yağmurunun meydana geldiğini anlatan Esenoğlu, en etkileyici olanları ise şöyle sıraladı:

'Ocak ayının ilk haftası'nda Quadrantid, Nisan'da Lyrid, Mayıs'ın ilk haftası Eta Aquarid, Temmuz'da Delta Aquarid, 20-21 Ekim'de Orionid, 17-18 Kasım'da Leonid, 13-14 Aralık'a ise Geminid göktaşı yağmuru.'

Perseid göktaşı yağmuru, her yıl Ağustos ayında gözlemleniyor. Dünya, her yıl bir kez Swift-Tuttle adı verilen kuyrukluyıldızın saçtığı enkazın yağışına tanık oluyor. 26 kilometre genişliğindeki kuyrukluyıldız Güneş'in etrafında bir turu 130 yılda tamamlıyor. Gece başlayacak ve Çarşamba erken saatlere dek sürecek göktaşı yağmurunda her saat 30-40 göktaşı geçmesi bekleniyor.

Göktaşı yağmurunu internetten canlı izlemek için: http://www.slooh.com

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/bu-...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
2
1
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam