Görüş Bildir
Haberler
Göcek Koy İhaleleri İçin Bir Yürütmeyi Durdurma Daha

Göcek Koy İhaleleri İçin Bir Yürütmeyi Durdurma Daha

ATKN
06.04.2015 - 13:33 Son Güncelleme: 06.04.2015 - 16:41
İçeriğin Devamı Aşağıda

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın mesire yeri olarak 29 yıllığına kiralamak üzere ihaleye çıkardığı Göcek’teki 4 koydan Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu’nun ardından Göbün’ün de ihalesinin yürütmesini durdurdu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ’Göcek Koyları’ olarak bilinen Akbük, Bedri Rahmi (Taşyaka) geçen 26 Mart, Göbün ve Küçük Sarsala’yı ise 27 Mart’ta ihaleye çıkardı. Kapalı zarf usülü teklif ve açık artırma yöntemiyle, Akbük KDV ve diğer masraflar dahil yıllık 1 milyon 770 bin liraya, Taşyaka ise 1 milyon 780 bin liraya Dalaman’da kafeterya işleten Hüseyin Gülen tarafından kiralandı. 12 kişinin teklif verdiği Göbün Koyu’nun ihalesini, yıllık KDV ve diğer masraflar dahil 3 milyon 737 bin liraya İlyas Kaba kazandı. 8 kişinin teklif verdiği Küçük Sarsala ihalesini ise yine KDV ve diğer masraflar dahil yıllık 3 milyon 353 bin lira veren mevcut işletmecilerinden Ramazan Çil kazandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi’ne tanınan hakların kendilerine geçtiğini, koyların Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılamayacağı ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istedi. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı başvuru sonucu Muğla 2’nci İdare Mahkemesi ihalenin ertesi günü Bedri Rahmi (Taşyaka) Koyu’nun ihalesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin Bedri Rahmi Koyu ile ilgili verdiği bu karar, diğer üç koy için de çevrecileri ve köylüleri umutlandırdı. Umutlu bekleyiş sürerken sevindirici haber bugün geldi. Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Göbün Koyu’nun da ihalesinin yürütmesini durdurdu. Karar Muğla, Göcek ve Dalaman’da sevinçle karşılandı. İhalenin yapıldığı günden bu yana kurdukları çadırde direnişe devam eden çevreciler, iki koy için de aynı kararı ve ihalenin tamamen iptal edilmesini beklediklerini söyledi. Küçük Sarsala ve Akbük koylarının ihalesinin de iptali ve yürütmesinin durdurulmasını için başvuru yapıldığı ve karar için beklendiği bildirildi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Yürütmeyi durduran hemşerilerim olan Muğla 2. İdare Mahkemesi yetkililerine teşekkür ederim. Sizler helal süt emmiş, helal para kazanmış insanlarsınız.

Meçhul Adam

Böyle haberler duymak çok güzel. Artık haberlere bakamaz olduk.