Görüş Bildir
Haberler
Göbeğimi Sev İnsan Adam! Bir Bakışıyla Kalbimizi Eriten Köpekler Hareketleriyle Bize Neler Anlatmak İstiyor?

Göbeğimi Sev İnsan Adam! Bir Bakışıyla Kalbimizi Eriten Köpekler Hareketleriyle Bize Neler Anlatmak İstiyor?

Demek bu yüzden dibimden ayrılmıyormuş! 🐶

1. Ulumak

1. Ulumak

Köpek dostunuzun uluması biraz başınızı ağrıtsa da aslında sizi bir tehlikeye karşı uyarıyor. Yapılan araştırmalarda köpeklerin ulumasının tehlike hissetmesi ve yabancı birinin varlığından rahatsız olmasından dolayı gerçekleştiği görüldü. Tabii Sibirya Kurdu gibi ırklar uluma olayını iletişim kurmak için de yapıyor.

2. Bir şey yapmadan önce sahibine bakmak

2. Bir şey yapmadan önce sahibine bakmak

Eğer köpeğiniz bir şey yapmadan önce size dik dik bakıyorsa sadece sizi sevdiği için ya da size bakmaktan hoşlandığı için bu bakışı atıyor. Yani köpeğinizin suçluluk hissetmesi gibi bir durum asla yok.

3. Sahibinin ayağının üzerine oturmak

3. Sahibinin ayağının üzerine oturmak

Genellikle yavru köpeklerde görülen bu harekette köpeğiniz sadece rahatlamak ve sizin alanınıza sahip olmak için üzerinize oturuyor. Genellikle de ayaklarınızın üzerine.

4. Sahibiyle sürekli temasta olma

4. Sahibiyle sürekli temasta olma

Eğer köpeğiniz sürekli olarak ev içinde sizi takip ediyor ya da oturduğunuz an kucağınıza çıkıyorsa, sadece size yakın olmak istiyordur. Eğer köpeğiniz sizden asla ayrılamıyorsa biraz kendi başına bırakmalı ve bunu ona alıştırmalısınız. Yoksa köpeğiniz tam bir temas bağımlısı olabilir. Tabii bu hoşunuza da gidebilir.

5. Nefes nefese kalmak

5. Nefes nefese kalmak

Eğer sıcak bir havada köpeğiniz nefes nefese kalmışsa büyük ihtimalle susamış ve sıcaklamıştır. Tabii havanın sıcaklığına göre köpeğinizin sıcak çarpmasına maruz kalmadığından da emin olmalısınız. Eğer sıcak bir gün değilse ve köpeğinizin dili dışarıda nefes nefese kalmışsa muhtemelen mutluluğunu gösteriyordur.

6. Koşarak daireler çizmek

6. Koşarak daireler çizmek

Araştırmalar, köpeklerin etrafta koşarak oyun oynamayı sevdiğini söylüyor. Koşarak daireler çizmek de buna dahil. Eğer siz de köpeğinizin bu oyununa dahil olarak onunla koşuşturursanız, aranızdaki bağ güçlenir.

7. Kuyruk sallamak

7. Kuyruk sallamak

Bilindik bir köpek hareketi olan kuyruk sallamak, mutlu köpeğin anahtarı gibi bir şey. Köpeğiniz kuyruğunu ne kadar fazla sallarsa aranızdaki ilişki o kadar güçlü demektir.

8. Yatmadan önce kendi etrafında dönmek

8. Yatmadan önce kendi etrafında dönmek

Eğer köpeğiniz yerine yatmadan önce kendi etrafında dönüyorsa, bu rahat edebileceği bir pozisyonu aradığına işaret. Tıpkı yatmadan önce yastıkları kabartmamız gibi.

9. Bir yerleri kazmak

9. Bir yerleri kazmak

Köpekler için kazmak tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Fakat belirli bir şey için de kazabilirler. Sıcak havalarda serinleyebilecek bir alan oluşturmak için ya da böcekleri avlamak için kazabilirler.

10. Başka köpeklerin poposunu koklamak

10. Başka köpeklerin poposunu koklamak

Köpeklerin bir diğer içgüdüsel davranışı ise başka köpeklerin poposunu koklamaktır. Bu bir nevi selamlaşma ve birbirini tanıma ritüelidir. Birbirlerini koklayarak yaşlarını, sağlık durumlarını ve daha önce tanışıp tanışmadıklarını anlayabiliyorlar. Bir nevi el sıkışma diyebiliriz.

11. Kaka yemek

11. Kaka yemek

Kaka yemek bize iğrenç bir durum gibi gelse de köpeklerde oldukça yaygın. Dünya üzerindeki köpeklerin yaklaşık %16'sının sıkça kaka yediği araştırmalarla ortaya koyulsa da bu alışkanlık aslında köpeklerin DNA'sında doğrudan bulunuyor. Yani bu durum onların kanında var diyebiliriz. İçgüdülerine dayanarak bu davranışı gerçekleştirseler de eğer sağlıksız bir köpeğin kakası kendi köpeğiniz tarafından yenirse bağırsak paraziti gibi hastalıklar oluşabilir. Veteriner yardımı ile köpeğinizin bu alışkanlığından kurtulabilirsiniz.

12. Dikkatle bakmak

12. Dikkatle bakmak

Eğer köpeğiniz tüm dikkatini vermiş bir şekilde gözlerini dikip sizi izliyorsa, sizden bir reaksiyon bekliyor demektir. Yani oyunu başlatmanızı bekliyordur.

13. Gözlerini kısıp etrafı izlemek

13. Gözlerini kısıp etrafı izlemek

Eğer köpeğiniz yine bir yere kitlendiyse, fakat bu sefer gözlerini kısmışsa stresli ve rahatsız olduğu kanısına varabiliriz. Bu yüz ifadesi, aslında köpeğin tedirginliğini size belli etmemek için takındığı bir ifadedir.

14. Masum bakmak

14. Masum bakmak

Yavru köpeklerin o masum bakışları asla unutulmaz, fakat eğer dikkatinizi çektiyse yetişkin köpekler de tıpkı yavru köpekler gibi o masum ifadeyi takınabiliyor. Özellikle siz bir şey yerken köpeğiniz bu bakışı atıyorsa bilin ki sizden bir şey istiyordur.

15. Yalamak

15. Yalamak

Köpeğinizin sizi yalaması genel olarak sizi öpmesi olarak değerlendirilir. Çoğunluğu gerçekten de köpek öpücüğü olsa da köpeğiniz tıpkı kendini ve yavrularını temizlediği gibi sizi de temizlemek ister.

16. Dişlerini gösterme

16. Dişlerini gösterme

Köpeklerin dişlerini göstermesi açık bir uyarıdır. Eğer ön dişler ortaya çıktıysa köpek büyük ihtimalle bir şeyden rahatsızdır ve sizi yaklaşmamanız adına uyarıyordur.

17. Kuyruğunu kovalama

17. Kuyruğunu kovalama

Köpekler kuyruklarını sık sık kovalar ve bazıları gerçekten de yakalar. Eğer sizin köpeğiniz de bu eylemi gerçekleştiriyorsa büyük ihtimalle sıkılmıştır ve kendi kendine eğleniyordur. Endişe edilecek bir şey yok.

18. Başını eğmek

18. Başını eğmek

Eğer köpeğiniz başını yana yatırmış, size bakıyorsa, söylediğiniz şeyleri anlamaya çalıştığını göstermektedir. Bu iki insanın konuşurken başını sallaması gibi düşünülebilir. Eğer köpeğiniz sürekli olarak başını yana eğiyorsa bunun nedeni orta kulak iltihabı olabilir.

19. Sahibinin yatağına yatmak

19. Sahibinin yatağına yatmak

Eğer siz kalktığınız an köpeğiniz koşa koşa yatağınıza yatıyorsa, bu sizi lider olarak gördüğü ve liderin yatağında yatmak istemesi anlamına gelir. Bu yüzden çoğu köpek sahibi ile beraber sahiplerinin yatağında yatmayı sever.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
74
30
11
7
6
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın