Yargıtay İşçinin Tazminatsız Kovulmasını Onayladı: Gerekçe 'Müşteriden Kalan Yemekleri Yemek'

 > -

İstanbul'da bir otelin kat personeli, müşterilerden arta kalan yemekleri dolabına koyup yediği için tazminatsız kovuldu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da iş yerini haklı bulunca, işçinin hukuk mücadelesi aleyhine sonuçlandı. 

Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin aktardığına göre, İstanbul’da lüks bir otelde kat görevlisi olarak çalışan Hayrettin D., otelde kalan müşterilerin kapı önüne bıraktıkları kahvaltıdan kalanları alıp, kahvaltı yapmak için dolabına koyunca işten atıldı. İşten atılma nedeni de, “İşyeri kurallarına uymamak ve işyerinin saygınlığını zedeleyici davranışlarda bulunmak."

"Kahvaltı verilmediği için müşterilerden kalanları yedim"

Hayrettin D. haklı fesihle tazminatsız bir şekilde işten atılınca soluğu mahkemede aldı. Hayrettin D., işten atılmasına neden olan olayla ilgili; dolabında bulunan yiyeceklerin, misafirlerin bıraktığı ve yarısının yenilmiş yiyecekler olduğunu, sabahları kahvaltı verilmediği için kahvaltı olarak bunları yediğini belirtti.

İstanbul 8. İş Mahkemesi’ne dava açan Hayrettin D.'yi hayrete düşürecek bir karar çıktı. Mahkeme, otelde bulunan müşterilerin yemek artıklarını yemek için dolabına koyan işçinin tazminatsız bir şekilde işten atılmasının doğru olduğuna hükmetti.

Karar Yargıtay'dan döndü

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay, “Somut olayda, davadaki bilgi ve belgelerden, fesih bildiriminde belirtilen olayların sabit olduğu anlaşılmakta ise de, belirtilen hususlar iş sözleşmesinin derhal ve tazminatsız olarak feshini gerektirecek ağırlıkta olmadığı ancak davalının davacı ile artık çalışması da beklenemeyeceğinden iş sözleşmesinin geçerli sebeple fesih edildiğini kabul etmek gerekir. Hal böyle olmakla birlikte, kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken, feshin haklı sebebe dayandığı gerekçesiyle tazminat talebinin reddi isabetli görülmemiştir” dedi.

"Doğruluk ve sadakatle bağdaşmaz"

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin oy çokluğuyla verdiği bozma kararı yeniden İstanbul 8. İş Mahkemesi’ne geldi. İşveren, bozma kararına verdiği yanıtta, hizmet sektöründe çalıştıklarını, işçilerinin her zaman özenli ve dikkatli davranmaları gerektiğini, işe alınan işçilerin bu yönde eğitimden geçirildiğini ve sorumluluklarının iş sözleşmesinde ve kendilerine imzalatılan görev tanımında yer aldığını belirtti. İşveren, doğruluk ve sadakatle bağdaşmayan davranışları nedeniyle iş akdinin fesh edildiğini de hatırlattı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu iş vereni haklı buldu

Yerel Mahkeme, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin verdiği karara direnince dosya Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkemenin verdiği kararın onanmasına hükmetti.

Otelde müşterilerin artık yemeklerini yemek için dolabına koyan kat görevlisinin tazminatsız bir şekilde işten atılmasına vize verilmiş oldu. Oy çokluğuyla alınan kararın gerekçesi önümüzdeki günlerde yazılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir