Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Bir Polisiye Tutkunuysanız Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Muhteşem Netflix Serisi

-
Abone ol

Suçlularla ve onları yakalayan insanlarla ilgili hikayeleri izlemekten keyif alıyorsanız, o zaman heyecanlanma zamanı geldi demektir!  Sizler için bu galeride; özellikle akıllıca ve iyi üretilmiş, aynı zamanda dramatik de olan gerçek suç hikayelerini derledik.

Kaynak: https://www.ranker.com/list/best-true-cr...

1. Mindhunter

1970'lerin sonunda iki FBI ajanının, cinayet psikolojisini araştırarak ve tamamıyla gerçek canilerle endişe verici bir yakınlık kurarak suç biliminde yeni ufuklar açmasını konu alan Mindhunter için aynı zamanda görsel bir şölen diyebiliriz. Zaten Fight Club gibi muhteşem bir filme imza atan David Fincher'dan da bu beklenir!

2. The Staircase

Yazar Michael Peterson'ın eşinin gizemli ölümünün ardındaki şüpheli isim olmasını, kendi hayatının didik didik incelenmesini konu alan gerçek bir hikayeye dayanan The Staircase; Peterson'ın davası ve hayatının nasıl değiştiğini yakından takip edebileceğimiz bir yapım.

3. American Crime Story: The People V. OJ Simpson

O.J. Simpson davası ve Andrew Cunanan’ın 1997'de işlediği seri cinayetler dâhil, ABD'deki tarihî suç vakalarını dramatize eden bu antoloji dizisi, tarihteki en sansasyonel cinayet davalarından birinde yer alanların; OJ'den, savcı Marcia Clark ve Christopher Darden arasındaki cinsel gerginliğin ortaya çıkmasına kadar izleyicilerine kurgusal bir bakış sunuyor.

4. Ozark

Ailesini Chicago'dan Missouri'deki Ozarks'a sürükleyen bir finans danışmanının, burada bir uyuşturucu patronunu memnun etmek için beş yılda 500 milyon dolar aklamasını konu alan Ozark daha çekim aşamasındayken, Breaking Bad'le benzerlikleri fazlasıyla dile getirildi. Ancak çoğu eleştirmen bu diziyi “özel ve yaratıcı” olarak nitelendirdi.

5. Amanda Knox

İki kez cinayetten hüküm giyip aklanan Amanda Knox ve onun davasını en yakından izleyenlerin açıkça konuştuğu bu aydınlatıcı belgeselde, on yıl süren bir hikayeyi ve Knox'un duruşması sırasında yaşadığı korkunç tedaviyi ele alınırken ayrıca Knox'un İtalya'da dört yıl boyunca hapsedilmesinin hikayesi de anlatılıyor.

6. Manhunt Unabomber

Sekiz bölümlük Manhunt Unabomber, Amerika Birleşik Devletleri'nin şimdiye kadar gördüğü en kötü terör eylemlerini gerçekleştiren bir posta bombacısı Ted Kaczynski'nin yakalanmasına yol açan her şeyin derinlemesine incelenmesini konu alıyor. Ted Kaczynski'nin kusursuz bir şekilde suç işleyebildiğini gördüğümüz bu dizide, Fitz lakaplı FBI suçlu profili uzmanının, Unabomber'ı yakalama görevindeki ekibe katılması ile birlikte olayların rengi iyice değişiyor.

7. The Iceman

Iceman, 20. yüzyılın en tanınmış isminden biri olan katil ve aile babası Richard Kuklinski'nin kökenini anlatıyor. Kuklinski, kurbanların gerçek sayısının 200 civarında olduğunu düşünmesine rağmen altı kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuştu. 22 yıl boyunca aktif bir katil olmasına rağmen, tutuklanana kadar ne karısı ne de kızı taş kalpli bir katil olduğunu bilmiyordu. Michael Shannon'ın Kuklinski'nin performansı, diğer her şeyi gölgede bırakacak kadar etkili.

8. Wild Wild Country

Tartışmalı bir tarikat liderinin, Oregon çölünde ütopik bir kent kurmasıyla yerel halkla yaşanan sürtüşme, ulusal çapta bir skandala dönüşmüştür. Kuzeybatı Pasifik'teki oldukça gevşek bir seks kültünün hikayesi olarak başlayan şey yavaş yavaş ev içi terör, seçmen sahtekarlığı ve cinayete girişme hikayesine dönüşmesini konu alan Wild Wild Country, bu hikayeyi oldukça başarılı bir şekilde izleyicilere sunuyor.

9. Christine

Biyografik bir drama olan Christine, 1974 yılında Florida Sarasota’da çalışan 29 yaşındaki hırslı ve yetenekli bir muhabirin 70’lerde kadınların kariyer yapma konusunda yaşadığı zorluklardan etkilenmesini konu alır. onu da etkiler. Reytinglerdeki düşüş sebebiyle kanal müdürü daha motive edici ve duyguları sömüren hikâyeler anlatılmasını emreder ancak bu, Christine’nin konu odaklı gazeteciliğine aykırı bir tarzdır. Christine'in bu olay karşısındaki başkaldırısı da fazlasıyla dikkat çekici olacaktır.

10. Dark

Bir çocuğun kaybolması, dört aileyi hummalı bir cevap arayışına itmiştir. Bu arayışları, üç nesli kapsayan akıl almaz bir gizemi ortaya çıkarmalarına neden olmuştur. Dark, Twin Peaks ve X-Files gibi şovları andıran tamamen sürreal bir tavra sahip bir dizi ve insanların sadece şehrin altındaki mağaralarda gizli bir konut bulduğu zaman duygu yoğunlaşıyor. Yayınlandığı ilk andan itibaren eleştirmenler bu diziyi, Alman Stranger Things olarak tanımlıyor.

11. Jackie Brown

Yönetmen koltuğunda, sinemanın en aykırı yönetmenlerinden olan Quentin Tarantino'nun olduğu bu filmde, Jackie Brown küçük ve sıradan bir Meksika'lı havayolu firmasında çalışan bir hostestir. Nakite ihtiyacı olduğu için aynı zamanda Amerika'lı bir silah kaçakçısı olan Ordell için Meksika'dan Amerika'ya para kaçakçılığı yapmaktadır. Bu tehlikeli olay esnasında polis tarafından deşifre edilen kadın, zamanla Ordell'in de hedef tahtası olacak; iki taraf arasında, kaybolan yarım milyon dolarlık parayı elde edebilmek için azılı bir mücadele başlayacaktır.

12. Wormwood

Uzun yıllardır CIA’de çalışan Frank Rudolp Olson kendisine verilen görev gereği gizili bir Soğuk Savaş programına katılmasının ardından bir deneye tabi tutulur ve bir otel odasında ölü bulunur. Eric ve Nils, babalarının ölümünün cinayet mi yoksa intihar mı olduğu öğrenmek için araştırmaya başlarlar. Babalarının 60 yıllık hayatını incelemeye başlayan Eric ve Nils, hükümetin karanlık gerçekleriyle karşı karşıya kalacaklardır.

13. Icarus

Akademi ödüllü belgesel Icarus, 2000'lerin başında bisiklet dünyasını sarsan uluslararası doping skandalını inceliyor. Yönetmen Bryan Fogel, Rusya'nın ulusal anti-doping laboratuvarı müdürü Dr. Grigory Rodchenkov'a ulaştıktan sonra, Rusya'nın devlet destekli Olimpiyat doping programını keşfediyor. Belgeselin ilerleme hızı sayesinde, zaman zaman sıkı bir casus filmi izliyor gibi hissedeceksiniz.

14. Tabloid

Joyce McKinney, Mormon misyonerlerini kaçırıp cinsel tacizde bulunmakla suçlanan görünüşte büyüleyici bir kadındır. Errol Morris'in Joyce McKinney'in hayatına göz kamaştırıcı bakışı, tabloid gazeteciliğinin onarılamaz biçimde değiştirebilme şeklini inceliyor.

15. King Cobra

Tecrübeli gay pornosu yapımcısı Stephen, henüz reşit olmamış oyuncusu Brent Corrigan'ın hakları için iki rakip yapımcıyla sonuçları ölümcül olacak bir mücadeleye girer. King Cobra, Hollywood cinayetinde homoerotik bir düğüm oluşturuyor ve hikaye, daha önce hiç görülmemiş bir kültüre sert bir bakış atıyor. Tabii ki bir de James Franco faktörü var...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulde-iris-yildirim

liste yapmayin polisiye tutkunlarini rahat birakin

iamgugu

Broadchurch, La Mante, Line of Duty, Happy Valley hep atlanmış bunlar

turap-can-ortas

UNSOLVED u da ekleyebilirsiniz.

gzm-ynklr

Polisiyeye meraklıyım izleyeceğim

gulyana-iva

Marcella da güzel

Görüş Bildir