Gazlı İçecek Tüketmenin Üreme Sağlığınız Açısından Büyük Bir Tehlike Oluşturduğunu Biliyor muydunuz?

39PAYLAŞIM

Her güzel şeyin mutlaka sağlığa zararlı olduğu bir gerçek. Gazlı içecekleri tüketmenin de özellikle mide ve bağırsak rahatsızlığıyla doğrudan ilişkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak üreme sağlığınız açısından büyük bir tehdit oluşturduğu konusuna muhtemelen aşina değilsiniz, yanılıyor muyuz?

Peki, bu konu nereden çıktı derseniz... Aslında bunun yeni bir bilgi olmadığını belirtelim.

2010 yılında Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, gazlı içecekleri sık tüketenlerin sperm sayısındaki azalmayı gündeme taşımıştı.

Araştırmada, kendini "kola bağımlısı" olarak tanımlayan 2500 erkekten alınan sperm örnekleri incelenmişti.

Bu erkeklerden alınan örneklerdeki sperm sayısı, sağlıklı bir insanın sahip olması gereken sperm sayısından %35 oranında daha azdı.

Yine de bu kişilerin sperm sayısındaki azalmaya nasıl etki ettiği bir muammaydı...

images.medicaldaily.com

İlk ihtimal olarak kafeinin sorumlu olduğu düşünülüyordu. Fakat sonradan yapılan bir araştırma, sperm sayısı ile kafeinin doğrudan bir ilişkisi olmadığını ortaya koydu.

Aradaki bağlantının kurulması için epey uğraşıldı. 80'lerde yapılan bir araştırma, kolanın sperm hücrelerinin hareketine olan etkisini ölçümledi. Sonuç bağlantısızdı.

Spermler ile kolanın arasındaki ilişki bir yana, güncel bir çalışma, gazlı içeceklerin ereksiyon problemine sebep olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, gazlı içeceklerdeki yüksek miktarda şekerin penisteki damarları yağlandırdığı ve bu sebepten dolayı ereksiyon bozuklukları yarattığına dayanıyor.

Yani gazlı meşrubattan bir fırt alıp gırtlağınızı ferahlatmanız, sizin için o kadar da ferahlatıcı olmayabilir.

Yine de bir konudan eminiz...

Vücuda ne yönden zarar vereceğini şaşırmış bir içecek türü olan gazlı içeceklerden sağlığınız için mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda var.

Kaynak

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
darkchild

az ossun kalite ossun

aaabbbcccddd

şu devirde hala kola içen var lan.

lautrec-of-carim

Su , kahve , abartısız alkol üçünden başka içecek içmem dışarda . Meyve suyu bile saçma çünkü posası olmadan meyveden sadece şeker içiyosunuz . Ayranlar da biraz güvenilir.

Görüş Bildir