Marvel Hayranları İçin Fırından Taze Taze Çıkmış, Tadınızı Kaçırmayacak Kadar Spoiler'lı Avengers: Endgame Konuşuyoruz!

117PAYLAŞIM

Evet, işte geldik on küsur yıldır bizim için bir aile olan ilk Avengers ekibine ait evrenin sonuna… Tanıdığınız, bildiğiniz bir hikâyeye nokta koyacak olan Avengers: Endgame filminden söz ediyoruz. İçeriğin devamında filme dair spoiler yer alacak, o nedenle izlemeden tadım kaçmasın istiyorsanız yazıyı okumaya burada bir son verin.

Avengers: Infinity War'la başlayan hikâyenin ikinci ayağı Endgame, bildiğiniz gibi. Bu film, varolan evreni sonlandırıp yeni maceralara yelken açmamız için bir basamak ve eski seri için destansı bir final olacak şekilde planlanmıştı.

Kesin olarak söyleyebiliriz ki, evet aradığımız o destansı final cidden gerçek oluyor! Yani aradığımı bulamam, Infinity War kadar etkilemez beni bu film diye bir şüpheye düştüyseniz, içiniz rahat olsun. Bugüne kadar hakkında çıkan tüm haberlerin, teorilerin ve yapılan yorumların da ötesinde, Marvel Sinematik Evreni'ne (MCU) yakışır bir film çıkarmışlar ortaya. Eh, ufaktan detaylara da geçiş yapalım hazırsanız.

Thanos, gerçek anlamda 'kötü adam' olarak anılamayacak türden, kendince prensipleri olan ve o güne kadar yaptığı her şeyi mantık çerçevesine oturtmuş bir düşman.

Diğer canlıların göremediği bir gerçeği gördüğü ve onların erişemediği bir bilgeliğe sahip olduğu düşüncesinde olduğu için evrene denge getirmeyi kendine görev edinmişti kendisi. Guardians of the Galaxy ile birlikte Thanos’un motivasyonuna şahit olmuş ve Infinity War ile içten içe hak da vermiştik kendisine. Thanos, bir önceki filmde taşları bir araya getirmeyi başarmış ve onların gücüyle nüfusun yarısını yok edip kahramanlarımızı büyük bir çaresizlik içinde bırakmıştı.

Hikâyenin başlangıcı Infinity War'u sevdiğimiz kahramanlara veda ederek bitirmiş ve merakla Endgame’in akıbetini bekler olmuştuk. Öncelikle şunu belirtelim, bu film ağırlıklı olarak orijinal Avengers ekibi ekseninde dönüyor.

Eğer siz de bizim gibi Captain Marvel çok fazla öne çıkar mı acaba diye endişe ettiyseniz, içiniz rahat olsun. Sahneleri tam kıvamında. Her yeni filmle birlikte Avengers halkasına dahil olanlar değil de ilk Avengers filminde izlediğimiz isimler olan Captain America, Iron Man, Thor, Black Widow, Hulk ve Hawkeye bu filmin ana karakterleri. Bu karakterlere Ant-Man, Rocket Raccoon ve Nebula da destek veriyor ama filmin tamamen bir 'ustalara saygı kuşağı' minvalinde ilerlediğini söyleyebiliriz.

Thanos'a karşı olan savaşı kaybeden kahramanlarımızı büyük bir çöküşün eşiğinde buluyoruz. Başarısızlıkları yüzünden insanlığın yarısı yok olmuş durumda.

Ailelerini ve aile bildikleri yoldaşlarını kaybetmek onları oldukça kötü etkiliyor. Başlangıçta her şeyi düzeltmek için bir çözüm arayan ekip, çabaların bir sonuç vermediğini görünce ayrı yollara gitmeye karar veriyorlar. Bunun sonucunda da bir zaman atlaması yaşandığını görüyoruz.

Iron Man sakin bir hayat yaşamaya karar vermiş, Black Widow elinde kalan üyelerle dünyayı korumanın peşinde, Hawkeye yok olan ailesi yerine adalet dağıtmak için tehlikeli bir yola girmiş...

Hulk bir türlü bir araya getiremediği kimlikleriyle barışıp yepyeni bir hale bürünmüş ve Captain America ise part time 'yaşam koçluğu' yapmakta. Thor’dan bahsetmeyelim, işin eğlencesi kaçmasın. Onun halini kendi gözlerinizle görmeniz gerek. İşte dört bir yana dağılmış bu ekibi titretip kendine getirecek biri çıkageliyor: geri kalan herkesle birlikte yok olduğu düşünülen Ant-Man…

Ant-Man, yok olan insanları geri getirmenin bir yolu olabileceğini söyleyince içlerinde bir umut doğuveriyor. O yüzden eski günlerin hatırına son bir maceraya çıkmak ve dünyayı eski haline getirmek farz oluyor kahramanlarımız için.

Filmin ilk bir saati bu geçiş sürecini anlatıyor, ikinci bir saatlik dilimde ise dünyayı kurtarmak için yapılan hazırlıklara yer veriliyor. Ben hayvan gibi savaş sahnesi isterim, var mı böyle sahneler diyorsanız, içiniz rahat olsun. Son bir saatlik dilim komple savaş, dövüş! Üstelik MCU’daki en başarılı savaş sahnesinin Endgame’e nasip olduğunu bilmeniz, izleme şevkinizi kat be kat arttıracaktır.

Filmle ilgili daha fazla spoiler vererek keyfinizi kaçırmayalım, geri kalanı sürpriz olarak kalsın. İçiniz rahat olsun bu arada, size çok da bir şey açık etmedik şu ana kadar...

Ancak filmi izlerken bunun bildiğiniz evrene bir veda olduğu gerçeğini bilerek izlemenizi tavsiye ederiz, zira zaman zaman duygusal anlara şahit olacaksınız. O kadarcık da uyarmış olalım. 

Sizler için küçük birer notla noktayı koyalım: filmde jenerik sonrası sahne yok, boş yere beklemeyin. Ha bir de bu film Stan Lee'nin gözüktüğü son film. Gerçek hayatta olduğu gibi MCU'da da kendisine veda etmemizin zamanı geldi ne yazık ki. O yüzden onunla olan son sahnenin de tadını çıkarmayı unutmayın!

Filmi izledikten sonra lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın, siz de en az bizim kadar keyif alacak mısınız merak ediyoruz.

En kısa zamanda Endgame'e gidecek olanlara şimdiden iyi seyirler ve iyi eğlenceler…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-gumrukcuoglu

film bitince boş yere beklemeyin demişsiniz ya binlerce kişinin adı geçiyor bu filmde devasa bi prodüksiyon ve emek var orada 5 dakika fazla beklerseniz bişey kaybetmezsiniz. Biz bekledik end credits ile son bir veda ettik. Saygı duyum emeğe koştura koştura çıkmayın

can_can

Marvel hayranı veya çizgi romancı biri değilim. Bu filmleri eleştirmeye bile gerek yok zira bolca animasyon über tipler ve çocuksu bir gaz verme dışında pek bir numaraları yok bence. Gidin işte renkli vurdulu kırdılı süperli film niyetine izleyin o kadar.

secil-utku-sahinturk

Film sonunda jenerik sonrasında sahne yok ama başka bir şey var. Marvel logosu görünene kadar bekleyin.

hazu

Bence oldukça duygu yüklü bir film olmuş, beklediğim şekilde ilerledi ve bitti. Bir yandan eski filmler de hatırlatılmış, güzel günlerdi dedim izlerken. Ama Thor a biraz haksızlık olmuş sanki, canım God of Thunder bu hallere düşecek adam değildi.

bluessy

Kurtlar vadisi süleyman çakır için yasin okuyanı mevlit okutanı o kadar iyi anlıyorum ki şu an. İçim paramparça. Yaşam enerjimi elimden aldın marvel ananın cinsel organına kadar yolun var ben bundan gayrı dc ciyim. Hadi bakalım.

firat-kaya16

bende aynı durumdyaım gardaşım kendimi boşlukta hissediyom :(

Görüş Bildir