Görüş Bildir
Haberler
"Gazetede Örgüt Propagandası" Davasının Sanıklarının Yeniden Yargılanmasına Başlandı

"Gazetede Örgüt Propagandası" Davasının Sanıklarının Yeniden Yargılanmasına Başlandı

"Gazetede Örgüt Propagandası" Davasının Sanıklarının Yeniden Yargılanmasına Başlandı

İSTANBUL (AA) - Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihteki yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla yargılanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur, yazar Ahmet Aziz Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu'nun, haklarında verilen beraat kararının istinaf mahkemesince bozulmasından sonra yeniden yargılanmalarına başlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuksuz sanıklar Şebnem Korur ve Erol Önderoğlu avukatlarıyla katıldı. Diğer sanık Ahmet Nesin'i avukatı temsil etti.

İstinafın bozma ilamının okunduğu duruşmada savunması sorulan sanık Erol Önderoğlu, bozma ilamını kabul etmediğini ifade ederek, 'Mahkemenizce 17 Temmuz 2019'da verilen kararınızı önemsemiştik. İstinafın kararı bozmasının bu niyete aykırı olduğunu düşünüyorum. İlk defa istinaf mahkemesinin beraat kararını bu argümanla bozduğunu görmekteyiz. Hakkımda yeniden beraat kararı verilmesini talep ediyorum.' dedi.

Sanık Şebnem Korur, davanın hukukun üstünlüğünü ortadan kaldıran davalardan biri haline geldiğini öne sürerek, 'İfade özgürlüğü hepimizin yurttaş sorumluluğudur. Ben de bu sorumluluğu yerine getirdim. Bu kararın zamanı şaşırtıcı değildir. Beraat kararından bir yıl sonra bozma ilamı verilmiştir. Söz konusu karar, Türk Tabipleri Merkez Konseyi Başkanlığı seçimlerine denk gelmiştir. Bu husus manidardır. Bozma ilamını kabul etmiyorum, beraat talep ediyorum.' diye konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun bulunan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasına hükmetti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki benzer mahiyetteki dosyayla bu mahkeme dosyasının aralarındaki hukuki ve fiili irtibat nedeniyle birleştirilmesi hususunun ilgili mahkemeye muvafakati için sorulmasını da kararlaştıran heyet, kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kılızkaya'nın duruşmaya tanık olarak çağrılmasını hükme bağladı.

Heyet duruşmayı mayıs ayına erteledi.

  • Süreç

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Özgür Gündem gazetesinde 18 ve 30 Mayıs ile 7 Haziran 2016'da yer alan haberlerin içeriklerinde ''terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırladığı iddianameleri İstanbul 13. ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemelerine göndermişti.

Mahkemeler, gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini dayanışma amacıyla üstlenen Önderoğlu, Korur, Nesin ile sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya'nın, 'suç işlemeye alenen tahrik etmek, suç ve suçluyu övme, terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmasının talep edildiği iddianamelerin kabulüne karar vermişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Haziran 2016'da Önderoğlu ve Korur'un tahliyesine, Ahmet Aziz Nesin hakkında yargılama yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise 1 Temmuz'da Nesin'in tahliyesine hükmetmişti. Bu heyet ayrıca Nesin ile ilgili davanın da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyayla birleşmesini kararlaştırmıştı.

Mahkemece 17 Temmuz 2019 tarihli duruşmada sanıklar hakkında, yasal koşulların oluşmadığı gerekçesiyle beraat hükmü kurulmuştu. Bu hüküm, temyiz incelemesini yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (istinaf mahkemesi) tarafından eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle bozulmuştu.

Kaynak: aa:text:20210203:23663463
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın