Görüş Bildir

Fransa 'İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Bazı Maddelerini Askıya Alıyor

Haberler
> Fransa 'İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Bazı Maddelerini Askıya Alıyor

Fransa hükümeti üç aylık 'Olağanüstü Hâl' boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişilik özgürlükleri konusundaki bazı maddelerini askıya alacağını Avrupa Konseyi'ne bildirdi. Bu tür bir uygulama, çok nadir olmakla birlikte, İnsan Hakları Sözleşmesi'nin içinde öngörülmüş durumda.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15. maddesi savaş ve toplumu tehdit eden büyük tehlikeler durumunda insan hakları bildirgesinin bazı maddelerinin askıya alınabilmesine müsaade ediyor.

15. maddenin varlığına rağmen sözleşmenin bazı maddeleri askıya alınamıyor. Bu maddeler yaşam hakkı ve işkence yasağı maddeleri. Olağanüstü Hâl durumlarında uygulanan yasaklara karşı gelenler ve bu yüzden ceza alanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine baş vuramıyorlar.

Sözleşmenin bazı maddelerinin askıya alınma süresi 'Olağanüstü Hâl' süresiyle eşit. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bazı maddelerini askıya alma işlemi bugüne kadar en fazla İngiltere tarafından Kuzey İrlanda ile ilgili olarak kullanıldı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
89
29
19
11
6
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Thomas Anderson

İnsan haklarını istediğin zaman askıya alacaksan ne anlamı kaldı insan haklarının ?

Fransa insan haklarını askıdan hiç indirmedi ki zaten. Hattâ hiç tanışmadı insan haklarıyla. Sömürgeci, köleci, katliamcı, soykırımcı bir ülkedir zira...Yapt... Devamını Gör

Türkiye de kendisini sosyalist olarak nitelendiren hümanist pıtırcıklar, bunu da açıklayın :D