Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Maddede ‘Ülkücü’ Olmak

5.2bPAYLAŞIM

1. “Ülkücüyüm ama MHP’li değilim” açıklaması yapanlarla sıkça karşılaşmak

Bunun bir de “milliyetçiyim ama ülkücü değilim” versiyonu vardır. P→Q ise Q→P olmak zorunda değildir. Ancak ve ancak, açıklama yapmaya da gerek yoktur.

2. “Milletin yaptığına karışıp kendileri aynısını yapıyorlar” yorumuna maruz kalmak

Ortamda “ülkücü” kelimesinin geçmesi ile beraber “içki içenlere kızıp kendileri
içiyorlar”, “oruç tutmuyorlar, tutmayanlara karışıyorlar” eleştirileri başlar. Bu genellemelerin hangi alan araştırması sonucu kabul gördüğü merak konusudur.

3. Kamuoyundaki mafyatik ya da maganda ülkücü algısını kıramamak

Ah bu Kurtlar Vadisi

4. Film ve dizilerdeki ülkücü karakterlerin karizmatik olmamasına şaşırmamak

Televizyon ve sinemanın yeşil parkalı prenslerinin aksine ülkücüler “kötü karakter”lerdir. “Sinemada gelişmeler var, karakterler artık siyah ya da beyaz değil” desek de bu ülkücü karakterler için geçerli değil. Ülkücü karakterler her türlü insani vasıftan uzak, ahlakı ve vicdanı olmayan, iki lafı bir araya getiremeyen kültürsüz ve avam “tip”ler… Daha doğrusu “tipsiz”ler…

5. Her türlü marjinal söylemin “demokrasi” çatısı altına girdiği sosyal medyada söz ülkücülüğe geldiğinde yargısız infaza uğramak

Hastane koridoruna ayakta hacet edip tüyen teyzenin bile kendine göre geçerli sebepleri vardır, ancak ülkücü olmanın geçerli bir sebebi olamaz.

6. Her şeyin mesulü görülmek ve de yaşadığı acılar göze görünmemek

Dursun Önkuzu ile tanışmış mıydınız?

7. Ülkücülüğü “Irkçılık” seviyesinde algılayanlara tahammül etmek

“Zaten dünyada saf ırk diye bişi yok yea…” söylemi ile özetlenebilecek bu algının ne “millet” kavramından, ne de ülkücülüğün beslendiği tarihî altyapı ve derin fikriyattan haberi vardır.

8. Sağ’dan sol’dan gelen darbelere hazırlıklı olmak

Ülkücüler solcular tarafından faşist, sağcılar tarafından ırkçı olmakla itham edilir. Bu iki taraf birbirine, ülkücülere olduklarından daha az tepkilidir.

9. İdeolojik açıdan çevrende yalnız hissetmek

İş, okul, mahalle… ülkücü ideolojinin hâkim olduğu çevre ender bulunur. Dolayısıyla ülkücü, ideolojik açıdan çoğunlukla yalnız kalır. Bunun sonuçlarından biri, okuduğu kitapları “kaplayarak” okumak zorunda kalmasıdır.

- Aaa, ülkücüler kitap da mı okuyor?

- Yok, sadece resimlerine bakıyorlar.

10. Yalnızlığın getirdiği kaçışı uzaktan izlemek

Rüzgâra karşı yürümek zordur. Bazen ekonomik kaygılarla bazen başka sebeplerle ülkücülerin “eski ülkücüler” haline geldiği görülür. Ne diyelim, eğer yapabilecekseniz, ülkücü olmayın…

11. Gönülleri kazanıp, oyları kazanamamak

- Muhsin Yazıcıoğlu iyi adam, ama…

- “Ama” ne?

- Ama “iyi adam” olmak yetmiyor, demek ki…

12. Her İstiklal Marşı duyduğunda duygulanmak ve bütün zorluklarına rağmen niçin ülkücü olduğunu hatırlamak

Bütün önyargılara, bütün klişeleşmiş söylemlere kulak tıkayıp bilgisayara Mehter CD’sini takmak. Ve gözlerini kapatıp arkaya yaslanmak…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafaeren-karaca

hani atsızın sözünü kullandınız ya şunu da unutmayın GEÇMİŞİNİ UNUTAN BİR MİLLET YIKILMAYA MAHKUMDUR...ATSIZ

mert-picakci1

ülkücü ruhu aşılayabilseler karadenizde her ilde rize hariç %50'yi geçerler.egede izmir hariç her yerde %50 olmasa da bir payları olur.marmara ve akdenizde %25-30 civarı alırlar.güneydoğuda %5-10 doğuda %15 rahat alırlar ama doğru hareket etmiyorlar.milliyetçiyim ama mhp'li değilim.

hayriye-tedik

asenayım diyip geçmeyin asena olmanın kuralları:kuranı ezbere bilmek,namaz kılmak . alparslan türkeş şöyle der "ben tam bir bozkurt değilim " çünkü namazını arada kılmıyor muş yani her yerde asenayım demeyi rezil olursunuz yada bozkurtum demeyin

ogun-dadas

Bozkurtlar kabede :D Alfa kurt kuran okumayı öğretiyor

abdulbaki-oksuz

siz kimsiniz amk böyle paylaşım yapıp milleti delirtiyorsunuz bir gece vakti şirketinizi darmadağın ederiz haberiniz olsun bu uyarıdır bir daha yapmayın bizim şakamız olmaz

ery.cakmak

ülkücünün özeti gibi bir yorum.

halil-yildirim14

kısaca ülkücüler budur bu ve sevgilisi ülkücüler böyle insanlar

Görüş Bildir