Finlandiya'da Yaşamak için Can Atanları Daha İyi Anlayacağınız 13 Sebep

882PAYLAŞIM

Arama motoruna "Finlandiya vizesi nasıl alınır?" yazdığınızı görür gibiyim 😂

1. Zamanlarının çoğunu dışarıda geçirirler.

Finlandiya topraklarının %70'i ormanlar ile kaplıdır. Doğa ile iç içe olmayı seven Finlandiya halkı kendini eve kapatmak yerine, vakitlerini doğa yürüyüşü ve bisiklet sürmek gibi doğa sporları yaparak geçirirler.

2. Ücretsiz su olanakları vardır.

Göllerin ülkesi olarak da bilinen Finlandiya, yaklaşık 10.000 yıl önce sona eren buzullaşmanın etkisiyle bu devasa su kaynaklarına sahip olmuştur. Göllerden temin edilen su o kadar saftır ki işlem gerektirmez ve insanlar musluklardan rahatlıkla su içebilir. Finlandiya'daki neredeyse her restaurant, istemeyi unutsanız bile size 1 şişe su vermeyi teklif edeceklerdir.

3. 17 yaşına ulaşıncaya kadar her çocuk için ödenek sağlanır.

Finlandiya'da ebeveynler, çocukları için her ay yaklaşık 100 € ödenek alırlar. Çocuk yardımları, çocuk 17 yaşına gelene kadar her yıl artarak aileye ödenir. Çoğu aile bu yardımı harcamak yerine çocuklarının geleceği için biriktirirler. Buna ek olarak, çocuk sahibi olduktan sonra her aileye devlet tarafından içinde kıyafet, çocuk bezi ve oyuncak gibi 64 farklı ürünün bulunduğu yardım kutuları temin edilir.

4. Dünyanın en iyi pizzası buradadır!

İtalya başbakanı Silvio Berlusconi, "Fin mutfağını beğenmiyorum." diye açıklama yapmasının ardından 3 yıl sonra, pizzasıyla nam salan İtalya'yı sollayarak, Finlandiya uluslararası pizza yarışmasını kazanmıştır.

5. Geri dönüşümde dünya liderleri arasında yerini almaktadır.

Döngüsel ekonomiye bağlı kalarak, Finlandiya minimum atık ile tüm kaynakların kullanımını mümkün kılmaktadır. Kentsel atıkların %99'u geri dönüştürülmekte ve sonrasında enerji üreten firmalara yollanmaktadır. 10 plastik şişeden 9'unun geri dönüştürüldüğü Finlandiya için geri dönüşümün kalesi demek doğru olacaktır.

6. Polise duyulan güven oldukça yüksektir.

Finlandiya polisini ayrı kılan özellik; diğer ülkelerdeki gibi birkaç ayrı yapı olmalarından ziyade tek bir oluşum olmalarıdır. Bunun nedeni, polisi etkilemeyi ve elinde tutmayı isteyen grupların olası girişimlerini önlemek içindir. Bu karar Finlandiya hükümetinin en iyi kararlarından olduğu ise halkın %90'nın polise güveniyor olması ile kanıtlanmaktadır.

7. Birçok enteresan spor müsabakası yapılmaktadır.

Spor, Finlandiya halkının ayrılmaz parçasıdır. İyi bilinen spor türlerinden ziyade eş taşıma, cep telefonu fırlatma, sivrisinek avı ve hayali gitar çalma gibi farklı spor türleri de oldukça yay

8. Her vatandaşa internet erişim hakkı tanıyan ilk ülkedir.

2010 yılından bu yana, Finlandiya internet erişiminin vatandaşlık hakları listesinde yer almasını sağlayan ilk ülke olmuştur. Finlandiya hükümeti internet bağlantısı olmayan vatandaşlara yüksek hızlı internet kullanımı hakkı verilmesini zorunlu kıldı. Diğer ülkelerin korsan yayıncılığa karşı önlem almak için yüksek hızlı internet kullanımını yaygınlaştırmak istememesine karşılık Finlandiya hükümeti, internet kullanımının insanların çalışma hayatlarında gerekli bir unsur olduğunu kabul etmiştir.

9. Babalar çocuklarıyla annelere göre daha çok zaman geçiriyor.

Finlandiya hükümeti, babaların çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak bir dizi yasa eklemiştir. Babalara 9 hafta süren izin verilebilir ve bu süre zarfında maaşlarının %70'ine yakını temin edilir. Böylece, Finlandiya babaların da çocuk bakımında büyük payı olması gerektiğini vurgulayan bir ülke haline gelmiştir.

10. Kahve tüketiminde dünyada 2. sırada yerini almaktadır.

Uluslararası Kahve Derneği'ne göre, her bir Finlandiyalı yılda yaklaşık 12 kg kahve tüketmektedir. İş yerinde ve okulda kahve molası ise bir Finli için kutsal sayılmaktadır.

11. Noel Baba Köyü bulunur.

Finlandiya'nın Lapland bölgesindeki Joulupukki (Noel Baba'nın evi) yıl boyunca Noel Baba'yı ziyaret etmek isteyenler için açıktır. Finli Noel Baba'nın hatta medeni durum kısmının "evli" olarak yazdığı bir pasaportu bile bulunmaktadır.

12. Ücretsiz eğitim avantajı sağlanmaktadır.

Finlandiya'nın eğitim sistemi ileri seviyede İngilizce ve Fince sağlamaktadır. Devlet kurumlarındaki eğitim okullarda ve üniversitelerde Avrupa vatadaşlarına ücretsiz eğitim sunmaktadır. Finlandiya eğitimi, başarısı ile dünya'nın en iyileri arasında yerini almaktadır.

13. 'Sisu' kelimesi hayat felsefelerini anlatır.

"Sisu" kelimesi genellikle stoik kararlılık, cesaret ve zorluğa direnme olarak tercüme edilir. Sisu tamamen sakinlik, hayat enerjisi, güç ve duygusal güç kontrolüdür. 20 yüzyılda Finlandiya'da çıkan bu konsept, ülke vatandaşları için kendilerine özgü bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Çocuk gelişiminde ise Sisu, çocuğa her şeyi tek başına yapabileceğini gösterir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
colombian

fin bir sevgilim olmuştu eğer azıcık zeka olsaydı bende ilişkimizi zor da olsa devam ettirir şimdiye vatandaşlık almıştım..ama kıyamadım işte.o saf güzel insanları kullanmaya kandırmaya..

coldhearted

Finlandiya bizi kıskanan ülkeler arasında var mı yok mu bilmiyorum fakat bazı konularda fazlasıyla şanslılar orası kesin.

snooopy

Finlandiya'yi ovme zamani gelmis yine

naz-basdas

Ve fin eğitim sistemi dünyanın en iyi eğitim sistemidir(en azından ben öyle okumuştum)

helcaraxe

o sadece ilkokul seviyesinde gecerli

naz-basdas

Bence o bile bir başarı açık konuşacam türkiyenin eğitim sistemi iyi değil ve çocuk gelişimi okuduğum için çocukluk çağında öğrenilen sosyal akademik becerilerin hayatımıza ne kadar etki ettiğini biliyorum kısaca ağaç yaşken eğilir

aliguven

Savunma sanayiine milyarlarca dolar harcamak zorunda değiller, buz gibi bir yerde yaşıyorlar, nüfus az, etnik olarak çeşitlilik olmadığı için iç sorunları daha az. Tabi bu orada yaşamak istemeyeceğim anlamına gelmez. Sadece bazı konularda şanslı olduklarını söyleyebilirim.

helcaraxe

Dogru. Ayrica Turkiye'ye ve baska ulkelere mermi falan satiyorlar oh mis

Görüş Bildir