Fantastik Film Karesi Gibi Fakat Gerçek! Dünyada Yer Çekimin Kafa Karıştırdığı 8 İnanılmaz Yer

57PAYLAŞIM

Tüm dünya Sir Isaac Newton'ın yer çekimi yasalarına göre yaşıyor fakat bu yasanın geçersiz olduğu bazı yerler gerçekten var;

İngiltere'deki 'ters' şelale;

Bu şelale, Hayfield'e yakın bir yerde bulunuyor. Gökyüzüne doğru giden bir akıma sahip. Bu yüzden şelaleden çok bir fıskiyeye benziyor. Tersine şelalenin sırrı rüzgâr; rüzgar o kadar kuvvetli ki, aşağı doğru akan su rüzgâr tarafından tutuluyor ve yukarı doğru itiliyor. Şelalenin yüksekliği 78 metre.

Oregon'daki gizemli ev;

View this post on Instagram

Bottle rolling "uphill" 😲😬

A post shared by Kayla•Link🌱 (@linkubus.25) on

Bu mistik ev, Orgeon'un yer çekimi ile ilgili optik yanılsamalarıyla ünlü Vortex bölgesinde bulunuyor. Yerli halk bu bölgeye 'Yasak Toprak' diyorlar ve uzak durulması gereken bir yer olduğunu düşünüyorlar. Burada insanların gerçeği farklı bir şekilde algılamasına sebep olan güçlerin olduğuna inanıyorlar. Burada yürümek de zor. Duvarlara tutunmanız gerekebilir. 

Ayrıca burada hiç düşmeyen bir süpürge de var. Evin içine ne şekilde yerleştirirseniz yerleştirin, dik durmaya devam edecektir. Bu gizemli yerde toplar tamamen eğimin tersi yönüne doğru yuvarlanır. Burada bir hile yok. Turistler eğim ve açıyı ölçmek için özel cihazlar bile kullanmışlar.

Ermenistan'da Alagöz Dağı'nın eteğinde yol;

Türkiye ve Ermenistan sınırında, insanların aklını zorlayan bir dağ var. Şaşırtıcı biçimde yer çekimine aykırı bu olaya tanık olmak için her yıl bu dağa binlerce gezgin geliyor. Aracınızın motorunu dağın dibinde kapatırsanız, araç kendi kendine yokuş yukarı gidecektir. Yakında yokuş yukarı giden bir nehir de var. Burada bulunan birçok insan yokuş yukarı gitmenin yokuş aşağı gitmekten daha kolay olduğunu iddia ediyor.

ABD'nin Nevada Eyaleti'ndeki Hoover Barajı;

Yüksekliği 221 metre olan bu baraja gidebilirseniz, basit bir deney yapabilirsiniz. Şişeden biraz su dökmeye çalışın. Sıvı her zamanki gibi akmayacak, uçacaktır! Aynı yükseklikten hafif bir nesne atmaya çalışırsanız da aynı şey olur. Bunun sebebi ise güçlü hava akımı.

ABD'nin Wyoming Eyaleti'ndeki Şeytan Kulesi;

Şeytan Kulesi, Black Hills'deki Bear Lodge Ranger Bölgesi'nde yer alan doğal bir oluşumdur. Mükemmel şekli ve büyüklüğü ile Wyoming'in simgesi niteliğinde. Dağcıların da buraya ilgisi büyük. Sadece 386 metre yüksekliğinde olmasına rağmen Everest'e tırmanabilen dağcılar, Şeytan Kulesi'nin tepesine tırmanamıyor. Dik yüzeyi nedeniyle, en tepeye ulaşmak imkansız ve geri dönmek daha da zor.

Güney Kore'deki gizemli yol;

Jeju Adası'ndaki bu yola bırakılan boş şişeler ve kutular yokuş yukarı yuvarlanıyor. Bu turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Yaratıcı insanlar burayı hızla turistik bir cazibe merkezi haline getirdi ve hatta yer çekimi anomalisinin nerede başladığını gösteren bir tabela bile koydular.

Myanmar'daki altın kaya

Bu kaya altınla kaplı ve her an düşecek gibi görünüyor. Fakat gerçekte, 2500 yıldan beri aynı yerde duruyor! Kaya, üzerine oturtulmuş pagoda ile birlikte 15 metre yükseklikte. Hikayeye göre kaya, Buda'nın saçları tarafından tutuluyor. Kaya sabit değil ve herkes onu hareket ettirebilirdi, ancak doğa bile onu henüz yerinden oynatmadı. Kayayı sadece bir kadının yerinden oynatabileceğine inanılıyor. Bu nedenle, kadınların dokunmasına izin verilmiyor.

Arjantin'deki Davasko Kayası

Bu devasa kaya parçası yer çekimine karşı savaşını kaybetti. 300 tondan daha ağır olan taş, devrilmeden önce binlerce yıl boyunca büyük bir kayanın kenarında duruyordu. Yerel halk onu kontrol etmek için tabanına bir cam şişe koymuş ve şişe çatlamış. 29 Şubat 1912'de Davasko bulunduğu yerden düşmüş. Bu yerel halk için gerçek bir şok olmuş. 95 yıl sonra, onun yerine plastik bir kopyasını koydular. Sadece 9 ton ağırlığında ve durduğu kayanın üzerine sabitlenmiş.

BONUS: Erzurum Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahman Gazi türbesi yolu;

Bu gizemli yol da uzun zaman gündemi meşgul etti. Bu durumun türbe ile bir ilgisi olduğu gibi bir iddia hala bir çok insan tarafından kabul görüyor. Bu yol da yukarıdakilere benzer bir illüzyona sahip. Bu sadece bir göz yanılması. Yol yokuş yukarı gibi gözüküyor fakat eğim aslında tam tersi yönde.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hknbyrm

Yokuş yukarı giden arabaların açıklaması şu çevreden dolayı göz yanılsaması ile yokuş aşağı veya düz olan yerler yokuş yukarı gibi veya tam tersi görünüyor. Bisiklet süren arkadaşlar bu tür olaylarla sık sık karşılaşır.

senkimsinya

ordunun dereleri ????

vserhat

Ok.

eexorciist

iğneada ya giderken yenice köyünün uzerinde de var yukari kayma

nerdicknowledge

manyetik alan deniyor oraya;)

eexorciist

aynen dostum ama göz yanılsamasıymış ölçmüşler üst taraf daha alcak çıkıyormuş oyle diyorlardı

nerdicknowledge

Aynen orada da göz yanılsaması vardı,bir de o yolun sonunda solda köşede manyetik alan restoranı gibi bir şey de vardı:)

duamutef

Bu sitede editör olmak çok kolay birader..

Görüş Bildir