Görüş Bildir

Fahiş Fiyat Artışlarıyla Mücadele İçin Hal Yasası Geliyor

Anasayfa > Gündem

Son dönemin en çok konuşulan konusu marketlerdeki gıda fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışları. Hükümet, gıda fiyatlarıyla artışla ilgili hal yasası hazırlıyor. Yasanın üç ayağı olacak.

Son dönemin en çok konuşulan konusu marketlerdeki gıda fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışları. Hükümet, gıda fiyatlarıyla artışla ilgili hal yasası hazırlıyor. Yasanın üç ayağı olacak. 

Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki denetimleri sıkılaştırırken hükümet, ekonomi kurmaylarıyla birlikte yeni yasama döneminde Hal Yasası'nı geçirmek için hazırlanıyor. 

Sabah'tan Eda Işık'ın haberine göre, AKP kaynakları, 'Adımlar atılmaya başlandı, bunun meyvesini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Özellikle spekülasyon çok fazla. Dolar artıyor diye fiyatlar artıyor, dolar inince fiyatlar düşmüyor. Bu fiyat spekülatörlerine izin verilmeyecek. Üretici, tedarikçi ve perakendeci işletmelerin girdi maliyetlerindeki artış gibi haklı herhangi bir sebebe dayanmadan fahiş fiyat artışına gitmesi, serbest piyasa ekonomisi ile açıklanamaz. Ayrıca serbest ticareti ve piyasa dengesini bozan veya tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunulamaz. Bu önlemek için devletin bütün kurumları çalışıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Yasanın temel amacı aracılık maliyetlerinin düşürülmesi...

Yasanın temel amacı aracılık maliyetlerinin düşürülmesi...

Fahiş fiyat artışının önüne geçilmesi için üreticiden tüketiciye ulaşım zincirini sağlayan Hal Yasası'nın çıkarılması gündemde. Hal Yasası ile yüksek fiyatların yansıdığı gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerinin düşürülmesinin sağlanacak. 

ABD'ye giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün bir gazetecinin 'Fahiş Fiyat artışlarıyla ilgili atılacak farklı adımlar var mı?' sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir konuyu zail addettiğini belirterek, şöyle devam etti: 'Zira bizim işimiz zaten böyle bir adaletsizlik, böyle bir zulüm, böyle bir suistimal varsa bunun sorumlusu olan bakan arkadaşlarım, bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz' demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
5
4
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ahmet Mira Calayır

devlet önce kendi kalbini yoklasın. Elektrik-su-doğalgaz gibi temel ihtiyaç kaynaklarından aldığı sözde "vergi" gerçek adı haraç olan rakamları düşürsün. son... Devamını Gör

Ahmet Mira Calayır

dolara zam gelince akaryakıta zam yapan devlet, dolar düşüncede kendisi de indirim yapmıyor. imam osurursa cemaat sıçar.

Nurettin Bayar

Komple hal'i kaldırın, üreticiler direk satış merkezlerine malı getirsin satsın, hale 50 kuruş giren şey, iki saat bekleyip 2 lira oluyor. Manav halden, 2 li... Devamını Gör