Facianın Yaşandığı Yurdun Yönetimi İtfaiyeyi Suçladı

 > 
16PAYLAŞIM

Adana’da 11 çocuk ve bir eğitmenin hayatını kaybettiği yurdun yönetimi itfaiyeyi suçlayarak; gerekli teçhizatın olmadığını, personelin de yetersiz ve eğitimsiz olduğunu öne sürdü. Ayrıca yaralı kurtulan çocukların "kilitli olduğunu biliyorduk" dediği yangın merdiveni kapısının da kilitli olmadığını savunuldu.

2 gün önce Adana Aladağ'da 11'i çocuk 12 kişinin yanarak can verdiği kız öğrenci yurdunun, kamuoyunda 'Süleymancılar' olarak bilinen cemaate bağlı olduğu ortaya çıkmıştı. 

Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği adı altında faaliyet gösteren dernek adına yazılı açıklama yapan Avukat Bayram Sayar, yangına müdahale eden itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığını savundu.

"Teknik yetersizlikler can kayıplarının artmasına neden oldu"

Sayar: "Üzülerek ifade edelim ki; olaya ilk müdahale eden itfaiyemizin sepetli yangın merdiveninin olmaması, itfaiye personelinin yetersiz ve eğitimsiz oluşu, gaz maskelerinin ve yangın esnasında yüksekten atlayanları kurtarmak için kullanılan brandasının bulunmaması, itfaiye aracımızın bina yangınını değil orman yangını söndürmeye elverişli olması gibi önemli teknik yetersizlikler can kayıplarımızın artmasına sebebiyet vermiştir."

Aladağ Faciasında Yürek Burkan Açıklama: Çocuklar Ölüme El Ele Gitmişler - onedio.com
Aladağ Faciasında Yürek Burkan Açıklama: Çocuklar Ölüme El Ele Gitmişler - onedio.com

"Merdiven kapalı değildi"

Sayar, yangın merdiveninin de kapalı olmadığını iddia etti:

"Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır. Zaten yangının bir anda binayı sarması ve yoğun duman oluşması sebebiyle kimse yangın merdiveninin olduğu mahalle gidememiş, herkes bulunduğu odadaki pencerelere zor ulaşmış, sağ kurtulanlar da pencerelere uzatılan merdivenlerle kurtarılmışlardır.

Maalesef olay mahallinde bulunan iki merdiven, üç katlı binanın ancak ikinci katına kadar ulaşabildiğinden bir ve ikinci kattakiler kurtarılmış üçüncü kata dışarıdan merdiven uzatılamamıştır. Bu sebeple can kayıplarımız da üçüncü katta olmuştur."

Adana'daki Faciaya İlişkin Bilirkişi Raporu: Yangın Merdivenine Açılan Kapının Kolu Yok! - onedio.com
Adana'daki Faciaya İlişkin Bilirkişi Raporu: Yangın Merdivenine Açılan Kapının Kolu Yok! - onedio.com

Bilirkişi ön raporunda, yangına binanın ikinci panosundaki şalterlerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasının yol açtığı belirtilmişti. 

Bir diğer ihmalse, yangın çıkış kapısının kolunun bulunmamasıydı.

Yaralı kurtulan çocuk "Kilitli olduğunu biliyorduk" demişti

Yangından kurtulan çocuklar ise, yangın merdivenine açılan kapının kilitli olduğunu daha önceden bildiklerini, o yüzden camlardan atladıklarını söylemişti.

Faciada Gülcan adlı kızı kurtulan ancak diğer kızı Gamze’yi kaybeden baba İsmail Bağır, kızı Gülcan’ın olanları şöyle anlattığını kaydetmişti: 

“Bir koku geldi, patlama sesi duydum. Kapılar kilitliydi. Zaten aşağıdan dışarıya çıkacağımıza gözümüz kesmedi. Yukarıdan yangın merdivenine hiç gidemedik karanlıktan. Orasının kilitli olduğunu biliyorduk. Kendimi üçüncü katın camından aşağıya sarkıttım. Arkadaşlarım tutmaya çalıştı ama yine de attım kendimi aşağıya. Geride kalanlar öldü.”

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir